Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Okul / ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Dilekçesi

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Dilekçesi

/
519 Views

ÖSYM sistemindeki fotoğrafınızı ösym fotoğraf değiştirme dilekçesi güncelleyebiliyorsunuz. Bilindiği üzere Ösym fotoğraf konusunda çok hassas bir kurumdur. Kimlik kartınızla, sistemdeki fotoğrafın aynı olması önemlidir. Bir yıllık emeğinizin boşa gitmemesi, sınavdan alıkonmamanız için fotoğrafınız güncel olmalıdır. Ösym fotoğraf güncelleme nasıl yapılır detaylı şekilde bulunmaktadır.

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Özellikle ÖSYM sistemine kayıtlı fotoğrafınızın süresinin bitmesi veya özel durumdan dolayı fotoğrafınızı değiştirmek, güncellemek isteyebilirsiniz. Bunun için ösym fotoğraf değiştirme dilekçesi yazabiliyorsunuz. ÖSYM her türlü yazışmalarda  Ek-1 “Genel Amaçlı Dilekçe” örneğinin kullanılmasını zorunlu kılıyor. İlgili dilekçe formunu internetten veya kurumun ais. osym. gov.tr adresinden indirebilirsiniz.

Dilekçedeki boş alanlara kimlik ve iletişim bilgilerinizi tam ve doğru şekilde yazıyorsunuz. Talebiniz bölümüne sistemde kayıtlı olan fotoğrafınızın kimliğinizde yer alan fotoğrafla değiştirilmesi talebini yazıyorsunuz. Dilekçenizi imzalamayı unutmayın. İmzasız dilekçeniz kabul edilmeyecektir.

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Dilekçe Örneği

Private File - Access Forbidden

Sisteme kayıtlı fotoğrafınızı güncellemek amacıyla internet ortamında yararlanabileceğiniz ösym kimlik fotoğrafı değiştirme dilekçe örnekleri yer almıyor. Kurum, kendi hazırladığı matbu form şeklindeki dilekçeyi zorunlu kılıyor. Genel amaçlı olan dilekçeyi, ÖSYM ile olan her türlü yazışmalarınızda kullanabiliyorsunuz.

İnternette yer alan dilekçe örnekleri de ÖSYM’nin kendi matbu dilekçe örneğidir. Dilekçe PDF formatında yer almaktadır. İsterseniz word haline getirilmiş olanını da indirilmektedir. Boş yerleri doldurduktan sonra ÖSYM’nin Ankara’daki adresine gönderiyorsunuz. Dilekçenizin ekinde güncel fotoğrafınızı eklemeyi unutmayınız.

ÖSYM Fotoğraf Güncelleme Nerede Yapılır?

2021 yılı itibariyle Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) başkanı bir açıklama yaparak, fotoğraf güncelleme konusunda büyük kolaylıklar sağlamıştır. Öğrenciler, ösym ais fotoğraf değiştirme sayfasına girerek, kendileri fotoğraflarını güncelleyebiliyorlar. Böylece başvuru merkezlerine gitmeden fotoğrafınızı değiştirebiliyorsunuz.

Fotoğrafınızı güncellemek için www.ais.osym. gov.tr adresine giriyorsunuz. Profilim menüsündeki “fotoğraf bilgilerim” sayfasına giriş yapıyorsunuz. Buradan “”TC Kimlik Kartı Fotoğrafımı Kullan” butonunu tıklıyorsunuz. İşlem sonunda sistemdeki mevcut fotoğrafınızı TC kimlik kartındaki fotoğrafınızla değiştirmiş oluyorsunuz.

Özel bir durumunuz varsa, sistemden fotoğrafınızı değiştiremiyorsanız size en yakın sınav koordinatörlüğüne veya sınav koordinatörlüğü yetkisine sahip ÖSYM başvuru merkezine gidiyorsunuz. Burada sizin fotoğrafınızı çekerek, fotoğrafınızı güncelliyorlar. 2018 yılı itibariyle 10 TL olan ösym fotoğraf güncelleme ücreti kaldırılmıştır. Bu nedenle fotoğrafınızın güncellenmesi için  osym fotograf degistirme ucreti ödemiyorsunuz.

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Nasıl Yapılır Kaç Gün Sürer?

Başvuru yapacak adaylar, sistemdeki fotoğrafları eski olsa bile, yeni TC kimlik kartlarıyla başvuru yaptıklarında sistem otomatik olarak fotoğrafı güncelliyor. Yani, Nüfus Müdürlüğünden yeni TC kimlik kartınızı aldığınızda, sistemdeki fotoğraf ile kimlik kartındaki fotoğraf örtüşmüyorsa, sistem otomatik olarak yeni fotoğrafla güncelliyor. Böylece sistemdeki, sınav giriş kartındaki fotoğrafınızla, kimlik kartınızdaki fotoğraf aynı olmuş oluyor.

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Gerekli Belgeler

Dilekçe yoluyla fotoğrafınızın güncellenmesini istiyorsanız, Ek-1 genel amaçlı dilekçeyi dolduruyorsunuz. Kimlik ve iletişim bilgilerinizi doğru ve tam doldurmaya özen gösteriniz. Sınav dönemi bölümüne hangi sınava başvurduysanız onu yazmayı unutmayın.

Dilekçenizin ekine nüfus müdürlüğünden aldığınız nüfus kaydı örneğini ekliyorsunuz. Nüfus kaydı örneğine son altı ayda çekilmiş bir fotoğrafınızın zımbalanıp, mühürlenmesini dikkat edilmektedir. Dilekçeniz, fotoğraflı nüfus kayıt örneği ve bir adet fotoğrafı zarfa koyup, ÖSYM’nin Ankara’daki merkezine gönderiyorsunuz. Zarfı iadeli taahhütlü gönderiniz. Böylece zarfın teslim edilmiş ve işleme konulmuş olduğundan emin olunmaktadır.

Dilekçenizin takibini, e-devlet üzerinden referans numarasıyla takip edebiliyorsunuz. Evrak referans numarasını TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaparak ais.osym.gov.tr adresinden öğrenebiliyorsunuz.

ÖSYM Fotoğraf Değiştirme Kaç Yıl Geçerli?

ÖSYM fotoğraf güncellemelerinde en fazla 6 aylık süre zarfında çekilmiş fotoğrafları kabul edilmektedir. Ayrıca fotoğraf sizi tanımlayacak şekilde olmalıdır. Türbanlı adaylar, yüzleri açık, tanınacak şekilde başlarını örtmektedir. Sisteme fotoğraflarını kaydeden adaylar ösym fotoğraf değiştirme kaç yıl geçerli sorgusu içinde olabiliyorlar. Güncel olarak ösym fotoğraf değiştirme süresi  50 aydır. Bu süre zarfı içinde fiziki değişiklikler olduğunda ÖSYM reddederse fotoğrafınızı güncellemek zorunda kalıyorsunuz.

Aday öğrenciler, ÖSYM sistemine kayıtlı fotoğraflarının geçerlilik süresi dolma sebebiyle güncelleyebiliyorlar. ÖSYM’nin aldığı yeni kararlar doğrultusunda dilekçe yazmadan veya başvuru merkezlerine gitmeden internet üzerinden fotoğrafınızı güncelleyebiliyorsunuz. İsterseniz başvuru merkezine gidip, koordinatör görevlisi fotoğrafınızı çekerek, sisteme giriş yapıyor. Bu işlem için ücret ödemiyorsunuz.

Bu yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar