Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Kurumsal / Evlilik Nedeniyle İstifa Dilekçesi

Evlilik Nedeniyle İstifa Dilekçesi

/
5664 Views

Kadınlar çalıştıkları işten evlilik sebebiyle istifa edip bunu bir dilekçeyle çalıştıkları birimi teslim edebilirler. Bu hakkı kullanmak isteyen kadın işçiler işten ayrılma dilekçelerini evlilik nedeiyle istifa dilekçesi adı altında işyerine verebilirler. Yasalar gereği kadın işçilere evlilik yapmalarından dolayı işten dedikleri zaman ayrılma hakkı tanınmıştır. Bu dilekçenin ardından tüm yasal hakları verilmek üzere işyeri işçinin istifasını kabul etmekle yükümlüdür.

Evlilik Nedeniyle İstifa Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Evlilik Nedeniyle İstifa Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Evlilik nedeniyle işten ayrılmak isteyen kişi öncelikle dilekçede işten ayrılma sebebini net bir şekilde belirtmelidir. Boş bir kağıda yazılması gereken dilekçe, dilekçeyi yazan kişi tarafından imzalı şekilde işverene gönderilmelidir. Dilekçenin üst kısmında mutlaka çalışılan işyeri adı ve birimi tarihle beraber belirtilmelidir. Dilekçeye konu kısmı eklenerek işten ayrılma sebebi açık şekilde yazılmalıdır.

Dilekçenin içeriğinde ise evlenme ve işten ayrılma tarihi gün, ay ve yıl olarak belirtilmelidir. Dilekçe içeriğinde ise kişinin tüm haklarının talep edildiği ile ilgili bir yazı bulunması gerekir. Dilekçenin alt kısmına dilekçeyi yazan kişinin adı, soyadı, T.C. numarası, adresi ve imzası eklenmelidir. Evlilik nedeiyle istifa dilekçesi yazılırken Ek kısmında evlilik cüzdanı için bir fotokobi de eklenmelidir.

Evlilik Nedeniyle İstifa Dilekçesi Nereye Verilir?

Evlilik nedeiyle istifa dilekçesi mutlaka kişinin çalıştığı birime verilmesi gereken bir dilekçedir. Dilekçe doğru kişiye ve birime ulaşmadığı sürece dilekçenin kabul olması beklenemez. Bu nedenle, dilekçeyi kabul edecek birim hangisi ise o birime dilekçe iletilmelidir. Dilekçe ile ilgil net bir sonuç almak isterseniz noter aracılığıyla da dilekçeyi iş yerine gönderebilirsiniz. 

Kişi küçük bir iş yerinde çalışıyorsa yazılı dilekçe elden işverene teslim edilebilir. Eğer, çalışılan şirket büyük ve birimlere ayrılan bir şirket ise mutlaka elden İnsan Kaynakları birimine ulaştırılması gerekir. Evlilik nedeniyle verilen istifanın mutlaka yazılı ve ıslak imzalı şekilde işverene iletilmesi gerekir. Dilekçeyi ister elden isterseniz de posta yolu ile gönderebilirsiniz. 

Ne Zaman Sonuçlanır?

Evlilik nedeniyle işverene ya da işyerine gönderilen istifa dilekçesi anında işleme alınır. Dilekçenin işleme alınması için öncelikle istifa dilekçesinin doğru kişiye ve birime iletilmesi gerekir. Elden ya da posta yoluyla gönderilenistifa dilekçesi genellikle işveren ve şirketin genel durumuna göre neticeye bağlanır. Genellikle evlilik sebebiyle işten ayrılan kadınların dilekçe sonusu 10 günlük bir sürede kabul edilebilir.

Evlilik sebebiyle işinden ayrılmak isteyen kadınlar istifa dilekçesinin hızlı şekilde sonlanmasını istiyorsa noter aracılığıyla dilekçelerini gönderebilirler. Bu şekilde işverenden daha hızlı sonuç alınır. İstifa dilekçesi kabul edildikten sonra ise genellikle hak ve tüm ücretler şirletin maaş politikasına göre ödenir. Yani şirketin maaş günü ne zaman ise ödemeler de o zaman yapılır. 

Nasıl İptal Edilir?

Evlilik nedeniyle işinden ayrılmak isteyen kadınlar bunu işverene yazılı ve imzalı şekilde iletmek zorundadır. Dilekçenin ilgili kişiye ulaşmasından sonra dilekçe işleme alınır. Eğer kişi verdiği karardan ve dilekçeden vazgeçiyorsa bunu işverene sözlü olarak da ifade edebilir. Dilekçe kişinin özlülük dosyasına eklenmişse işten ayrılmak isteyen kişiden yazılı bir iptal dilekçesi de talep edilebilir.

Genellikle küçük ve orta düzeydeki iş yerlerinden ayrılan kişilerin istifa dilekçesi sözlü olarak iptal edilebilir. Noter aracılığı ile gönderilmiş bir dilekçe söz konusu ise bu dilekçenin iptali için mutlaka tekrar yazılı iptal dilekçesi yani vazgeçme dilekçesi yazılması gerekir. 


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar