Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Kasko İptal Dilekçesi

Kasko İptal Dilekçesi

/
6878 Views

Trafik kazaları sonrası oluşan hasarlar oldukça yüksek miktarlarda olup bütçeleri zorlayabiliyor. Özellikle trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde trafik kazaları sonrası ortaya çıkan hasarları karşılamak için kasko sigortası yaptırılıyor. Kasko için ödenen prim tutarı, olası bir trafik kazası sonrası meydana gelen hasardan çok daha düşük miktarlarda olduğundan sürücüler için büyük bir avantaj sağlıyor. Kasko sigortasının sağladığı avantajlara karşın bazı durumlarda poliçenin iptali gerekebilir. Var olan araç kaskosunun iptali için kasko iptal dilekçesi verilir.

Kasko İptal Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Kasko İptal Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur?

Kasko iptal dilekçesi kasko yaptırılan şirket müdürlüğüne yazılır. Kasko poliçesinin iptali birçok durumda yapılabiliyor. Kasko sadece araç sahibine yaptırılan bir sigorta türüdür. Başka birine devredilemez. Araç sahibi aracını sattığında dahi poliçe yeni araç sahibine devredilemez. Sigorta şirketi mevcut kasko sigortasını iptal eder ve yeni araç sahibi için yeni poliçe hazırlanır.

Vadesi dolmadan kaskosunu iptal ettirmek isteyen araç sahibi kasko iptal dilekçesi vererek poliçeyi iptal ettirir. Kalan prim de araç sahibine iade edilir. Kasko iptal nedeni dilekçede belirtilir. Ad, soyad, adres, poliçe no, ve iletişim bilgileri ile birlikte tarih ve imza ile dilekçe tamamlanır.

Kasko İptal Dilekçesi Nereye Verilir / Nereye Gönderilir?

İptal dilekçesi sigortanın yaptırıldığı şirkete verilmektedir. İptal nedeni ve diğer bilgilerin yazıldığı kasko iptal dilekçesi ile iptal talebi iletilmiş olur. Kasko iptal edildiğinde yürürlükten kaldırılır. Araç satışında ise kasko otomatik olarak iptal edilir. Bu durumda dilekçe vermeye gerek yoktur.

Ne Zaman Sonuçlanır?

Araç sahibinin vefatı, yeni bir araç alma durumunda kasko devri ya da iptali, sigortalının talebi ile gerçekleşen kasko iptali gibi nedenlerle kasko poliçesi iptal edilir. Poliçe iptali için sigorta şirketine verilen iptal dilekçesi şirketin iş yoğunluğuna göre en geç 1-2 hafta içinde işleme alınarak sigorta iptal edilir. Kasko talebinde kalan sigorta primi sigorta şirketi tarafından hesaplanır ve sigorta sahibine iade edilir. Kasko ile kazanılan hasarsızlık indirimi kasko iptali ile kaybedilmez Yeni bir sigorta şirketine yaptırılan kasko ile hasar indirimi devam eder.

Nasıl Geri Çekilir / İptal Edilir?

Kasko araç sigortası yaptıran, herhangi bir nedenle kasko poliçesini iptal ettirmek için iptal dilekçesi hazırlayan ve daha sonra da sigorta iptalinden vazgeçenler kasko iptal dilekçesini sigorta şirketinden geri çekebilir. Kasko iptal dilekçesini geri çekmek için sigortanın yapıldığı kasko firmasını aramak veya şahsen başvurmak gerekir. Bu durumda sigorta yetkilileri kasko iptal dilekçesini işleme almayacak ve kaldığı yerden devam ettirecektir. 

Trafik sigortası gibi zorunlu olmayan, isteğe bağlı bir sigorta olan kaskonun iptal işlemleri son derece kolaydır. Verilen iptal dilekçesi ile sigorta poliçesi iptal edilir. İptal etmekten vazgeçenler de sigorta şirketini arayarak sigortayı devam ettirmek istediklerini söyleyebilir. Şahsen başvuru sonrası veya telefonla müşteri hizmetleri ile yapılan görüşme sonrası kasko sigorta iptali durdurulur. 

Primlerin geri ödenmesi ise ödeme yöntemine göre değişiklik gösterir. Hangi koşulda iptal edilmiş olursa olsun, kasko sigorta primleri yanmaz. 
Aksi belirtilmediği sürece kasko sözleşmesi gündüz 12.00’da başlar ve yine gündüz 12.00’da sona erer.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar