Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Okul / Lise Nakil Dilekçesi

Lise Nakil Dilekçesi

/
345 Views

Belli bir lisede okuyan öğrencilerin çeşitli nedenlerden dolayı okullarını değiştirmek zorunda kalmaları durumunda lise nakil dilekçesi ile başvuru yapmaları gerekiyor. Lise nakil dilekçesi içerisinde içerik olarak nakil olunmasına neden olan konunun mutlaka belirtilmesi gerekiyor. Genellikle anne ve babalarının iş durumuna göre yer değiştirmek isteyen öğrenciler böyle bir durum nedeni ile nakil dilekçesi yazarak gittikleri yerdeki lisede eğitimlerine kaldıkları yerden devam etmek istiyorlar. Ancak lise nakil dilekçesi öğrencilerin velileri tarafından yazılarak ilgili okula verilmesi gerekiyor. 

Lise Nakil Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Lise Nakil Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur

Lise nakil talebinde bulunulması için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekiyor;

  • Lise nakil işlemleri için geçerli bir mazeretin mevcut olması ( Tayin ve zorunlu yer değiştirme gibi)
  • Talepte bulunan kişinin öğrenci velisi olması,
  • Talep edilen bölgedeki okulların dilekçe içerisinde belirtilmesi

Bu şartların yerine getirilmesi durumunda veliler çocuklarının nakil işlemleri için ilgili makama talepte bulunabiliyorlar. Nakil dilekçesi yazılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu hangi okuldan hangi okula nakil olunmak isteniyorsa her iki okulun dilekçe içerisinde net bir şekilde belirtilmesidir. Dilekçenin resmi bir makama gönderileceği düşünüldüğünden her iki okulun dilekçe içerisinde yer alması dilekçenin sonuçlanması açısından zaman kazandıracaktır. Nakil nedeni ya da nedenleri lise nakil dilekçesi kapsamında dilekçenin en altında maddelendirilerek yazılmalıdır. 

Lise Nakil Dilekçesi Nereye Verilir / Nereye Gönderilir

Lise nakil dilekçesi öğrenci velisi tarafından yazılıp doldurulduktan sonra öğrencinin halen kayıtlı olduğu okula teslim edilir. Okula teslim edilen dilekçe okul idaresi tarafından incelendikten sonra nakil olunması istenen okula internet üzerinden bir nakil talebinde bulunulur. Ancak nakil dilekçesinde önemli olan nakil olmayı gerektiren konunun net olarak bildirilmesi gerektiğidir. Çünkü her talepte lise nakil işlemleri yapılmıyor.

Öğrencinin halen okuduğu okul tarafından nakil olunması istenen okula internet üzerinden nakil talebinde bulunulmasından sonra yeni okul tarafından onay mesajı geldiğinde nakil işlemleri tamamen gerçekleşmiş oluyor. Ancak bu işlemlere başlamadan önce öğrenci velisinin ikametinin yeni okulun bulunduğu il ve ilçe sınırlarında olması gerekiyor.

Ne Zaman Sonuçlanır?

Nakil talep dilekçesinin öğrencinin en son kayıtlı olduğu okula verilmesi ile birlikte okul idaresi tarafından dilekçe inceleniyor ve en kısa süre içerisinde internet üzerinden gerekli işlemler yapılıyor. Eski dönemlerde nakil talep işlemleri uzunca bir süre içerisinde sonuçlanırken internetin gelişme göstermesi ile birlikte nakil işlemleri hızlı bir şekilde sonuçlanıyor. Aynı zamanda söz konusu olan konunun eğitim olmasından dolayı öğrencilerin mağdur olmamaları için bu işlemlere daha fazla öncelik veriliyor.

Nasıl Geri Çekilir / İptal Edilir

Lise nakil işlemleri için dilekçe ile başvuru yapılmasından sonra eğer ki bu talepten vazgeçilme durumu söz konusu ise vazgeçildiğine dair ikinci bir dilekçenin öğrencinin halen kayıtlı olduğu okula verilmesi gerekiyor. Böylelikle okul ilk dilekçe olan nakil talep dilekçesinin öğrenci velisi tarafından vazgeçilmesine istinaden iptal edilerek nakil işlemleri durduruluyor. 

İptal ve geri çekme işlemi de dilekçe ile başvurulması durumunda en kısa süre içerisinde netleşerek öğrenci velisine konu ile ilgili sözlü ve yazılı bilgilendirmeler okul tarafından yapılıyor ve öğrencilerin nakil işlemleri iptal ediliyor. 


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar