Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Okul / Akran Zorbalığı Şikayet Dilekçesi

Akran Zorbalığı Şikayet Dilekçesi

/
1857 Views

Akran zorbalığı, çocuklar ve gençler arasında sıklıkla görülen bir durumdur. Özellikle okul çağındaki gençler arasında yaygın bir şiddet olarak dikkat çekmektedir. Günümüz internet teknolojisinde bu sadece fiziksel şiddetle olmamaktır. Bununla birlikte siber saldırılarla da zorbalık yapılmaktadır. Böyle bir zorbalığa maruz kaldığınızda ilgili birimlere yazılı olarak başvurabiliyorsunuz. Bu yazımızda akran zorbalığı şikayet dilekçesi hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Akran Zorbalığı Şikayet Dilekçesi Nedir?

Aynı yaş grubunda olan çocuk ve gençlerin karşılarındaki çocuk veya gence sözlü, fiili, yazılı veya görsel mesaj yoluyla şiddet, taciz uygulaması akran zorbalığı olarak adlandırılmaktadır. Böyle bir duruma maruz kalan, reşit olmayan çocukların ailesi, reşit olan gençler de kendileri şikayette bulunabiliyorlar.

Gençler  ve/veya aileleri şikayetlerini sözlü olarak  yapabildikleri gibi yazılı olarak da yapabiliyorlar. Genel olarak bu dilekçe, şikayet dilekçeleri grubuna girmektedir.

Akran Zorbalığı Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır?


Şikayet dilekçeleri temelde aynı görevi görmektedirler. Başvurulan birim, kurum veya işyeri farklı olsa da sonuçta rahatsızlığınızı bildiren bir şikayette bulunuyorsunuz. Bu nedenle akran zorbalığı ile ilgili matbu bir şikayet dilekçesi yoktur. Kendiniz, çizgisiz ve beyaz bir fotokopi kağıdına dilekçenizi yazıyorsunuz. Dilekçenizi yazarken, genel dilekçe kurallarını uygulamaya dikkat etmelisiniz.

Dilekçe başlığınıza, şikayetinizi nereye yapıyorsanız, o kurumun adını yazıyorsunuz. Örneğin; “Sakarya İlköğretim Okulu Müdürlüğüne, Sancak Anadolu Lisesi Müdürlüğüne, Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Altındağ Kaymakamlığına” şeklinde başlık atıyorsunuz.

Açıklama kısmına çocuğunuzun okul numarası, sınıfını ve adını-soyadını yazıp, kim/kimler tarafından uğradığı zorbalığı anlatıyorsunuz. Yazınızda genel ahlak kurallarına riayet edip, saygılı ve edebi bir şekilde cümleler kullanmaya özen gösteriniz. Küfürlü ve karşı şiddet içeren cümlelerden kaçınınız.

İkinci bir paragraf açıp, “bilgilerinize sunar, gereğinin yapılmasını ivedilikle arz ederim” yazıyorsunuz. Sol alt tarafa adresinizi, telefon numaranızı; sağ tarafa tarihi, adınızı soyadınızı yazıyorsunuz. Dilekçenizi tamamladıktan sonra, imzalamadan önce son bir kez cümle bozukluklarını, yazım hatalarını kontrol edip, düzenlemeyi unutmayınız. En sonunda da dilekçenizi imzalayıp, ilgili birime teslim ediyorsunuz.

Akran Zorbalığı Şikayet Dilekçesi Nereye Verilir?

Şikayetlerin yazılı olarak sunulması, işlemlerin takibi ve sonuçlanması açısından önemlidir. Sonuçta sunduğunuz dilekçe, bir resmi evrak olduğundan, gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Çocuklar ve gençler genellikle okul çağında olduklarından, akran zorbalığı meb okul idareleri olacaktır. Dilekçenizi çocuğunuzun okuduğu okul idaresine teslim ediyorsunuz.   Şayet, çocuk/genç başka bir okuldaki öğrenci/öğrenciler tarafından zorbalığa uğruyorsa, dilekçenizi o çocukların okuduğu okulun idaresine veriyorsunuz.

Okul müdürlüklerinden istenilen sonucu alamayan veliler bir üst mercii olan ilçe milli eğitim müdürlüklerine dilekçeyle başvurabilirler.Şayet çocuğunuz aşırı şiddete maruz kaldıysa direk polis karakoluna ve bulunduğunuz yerleşim yerine göre jandarmaya başvurabilirsiniz.  

Akran Zorbalığı Nereye Şikayet Edilir?

Zorbalığa maruz kalan çocuğunuzu okul idaresine, milli eğitim müdürlüklerine, emniyet birimlerine veya savcılığa sözlü veya yazılı olarak şikayette bulunabiliyorsunuz. Okul idaresi ve emniyet birimlerine genellikle sözlü olarak şikayette bulunabilirsiniz. Fakat diğer birimlere mutlaka yazılı olarak başvurmanız gerekiyor.

18 yaş üstü ortaöğretim ve yüksek öğrenim öğrencileri akran zorbalığı hukuk çerçevesinde arayabiliyorlar. Bir avukat aracılığıyla veya kendileri bulundukları bölgedeki en yakın nöbetçi cumhuriyet savcılığına şikayet dilekçesiyle başvurabiliyorlar. Bu durumda gördüğünüz zorbalığı kanıtlayacak yazılı, görsel kanıtlar ile tanıkları hazır bulundurmanız gerekmektedir.

İnternetin hayatımızın her alanında olduğu günümüzde zorbalıklar sadece fiili olarak yapılmıyor.Sosyal medya,mesajlar, görüntülü/görüntüsüz aramalar şeklinde de akran zorbalığı yapılmaktadır. Bu tür saldırılara akran zorbalığı ve siber zorbalık denilmektedir.

Sosyal medyada veya telefonla böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken, ilgili kişiyi engellemek olacaktır. Eğer, engellemeleri kırıp, başka IP adresleriyle veya telefon numaralarıyla zorbalığa devam ediyorsa siber zorbalık şikayet hattı olan ALO 166’yı arayın. İlgili kişi ve durum hakkında bilgi verdikten sonra, ne yapacağınız konusunda sizi yönlendireceklerdir.

Akran zorbalığı, çocuk ve gençler arasında sıklıkla görülen bir davranış biçimidir. Çocuklarının böyle bir durumla karşılaştığını gören veliler sözlü veya yazılı olarak okul idarelerine, milli eğitim müdürlüklerine, emniyet güçlerine, savcılığa başvurabilirler. Ayrıca internet ve/veya telefon yoluyla yapılan saldırılarda da ALO 166 aranmalıdır.

Bu yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar