Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / E Devletten Emeklilik Dilekçesi

E Devletten Emeklilik Dilekçesi

/
2361 Views

Tüm çalışanların emekliliği hak edebilmesi için bazı şartları sağlamış olması gerekir. Fakat tercihe göre e devletten emeklilik dilekçesi ile aynı işlemleri tamamlamasına imkan vardır. Emeklilik şartları arasında ise yaş, prim güm sayısı ve sigorta bulunuyor. Tüm şartları sağlamış olan çalışanlar emeklilik hakkı kazanmış demektir. Bu durumda çalışanın form doldurarak SGK üzerinden emeklilik başvurusu yapma hakkı bulunur.

E Devletten Emeklilik Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

E Devletten Emeklilik Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur?

E devlet kapısı üzerinden yapılacak başvurular için öncelikle e devlet şifresi almak gerekir. Şifrenizi size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Şifre alma işlemi esnasında 3 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Şifre tanımlanma işlemi ise birkaç dakika içerisinde gerçekleşiyor. Şifre ve kimlik numarası ile e devlete giriş yapmalısınız. Sonrasında ise üst kısımda bulunan arama çubuğuna e devletten emeklilik dilekçesi yazmalısınız. Karşınıza gelen ekrandaki formu eksiksiz ve hatasız biçimde doldurduktan sonra formu gönder butonuna basmalısınız. Bu aşamadan sonra formunuz e devlet üzerinden direk olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir. Yapılan inceleme sonucu emekliliğe hak kazanmışsanız işlemler başlatılır.

E Devletten Emeklilik Dilekçesi Nereye Verilir / Nereye Gönderilir?

E devlet üzerinden doldurduğunuz başvuru formunu yine sistem üzerinden göndermeniz gerekir. Bunun için ekranda bulunan formun çıktısını alıp tekrar Sosyal Güvenlik Kurumuna göndermek durumunda değilsiniz. Zaten karşınıza çıkan ekran sizi formu göndermeniz için yönlendirecektir. Siz sadece formun doğru biçimde doldurulup doldurulmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer SKG üzerinden başvuru yapacaksanız formu posta yolu ile ya da elden teslim etmelisiniz. Fakat e devletten emeklilik dilekçes doldurmanız halinde dilekçeyi sadece online olarak sisteme göndermelisiniz. Sisteme iletilen başvuru dilekçesi ilgili olan SGK müdürlüklerine kısa süre içerisinde gönderilecektir. 

Ne Zaman Sonuçlanır?

Emeklilik dilekçesinin sonuçlanması kişinin çalıştığı kurumların çeşitliliğine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Örneğin çalışma hayatının tamamını memur olarak geçiren bir kişinin başvurusu yaklaşık   6 ile 7 gün içerisinde tamamlanır. Fakat başvuru sahibi iş hayatının belli dönemlerinde birden fazla kurumlarda çalışmış ise sonuç 20 günü aşabilir. Çalışanın çalışmış olduğu kurumlar ile iletişime geçilip çalışma gün sayısının belirlenmesi gerekiyor. Bu da sürecin daha uzun sürmesine neden oluyor. Bazı hallerde ise sürecin tamamlanması 3 ayı bulabilir. Fakat dilekçenin sonuçlanması 3 aydan daha uzun sürmez. Emeklilik işlemlerinin tamamlanıp tamamlanmadığını ise yine e devlet üzerinden başvurularım sekmesinden takip edebilirsiniz. Başvurunuz sonuçlandığı an e devletten başvuru durumunda değişiklik olacaktır

Nasıl Geri Çekilir / İptal Edilir?

Bazı hallerde emeklilik dilekçesinin geri çekilmesi mümkündür. Devlet memurları emekli olduklarında daha düşük bir dereceden maaş alacaklarını görmeleri halinde dilekçeyi geri çekebilir. Emeklilik dilekçesini iptal ettirmek isteyen çalışan bu işlemi yine e devlet üzerinden yapabilir. Başvurunun bulunduğu sekmeden başvuruyu geri çek ya da iptal seçeneği ile işlem yapılabilir. Ayrıca emekli ikramiyesi ve aylık tutarında beklenenden düşük bir rakam çıkarsa da iptal hakkı bulunuyor. Fakat başvuru işlemi sonuçlanmış ise dilekçenin iptal edilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle emeklilik dilekçesi vermeden önce emelilik sonrasındaki haklarınızı dikkatli biçimde değerlendirmelisiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar