Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Okul / Burs Başvuru Dilekçesi

Burs Başvuru Dilekçesi

/
7230 Views

Üniversitelerin öğrencilerine sunduğu burslara burs başvuru dilekçesi hazırlayarak başvurulabilir. Son dönemlerde pek çok üniversite, öğrencilerine burs imkanı vermektedir.

Başvuru yapılmadan önce, üniversitelerin burs şartlarını incelemek gerekmektedir. Şartları sağlayan öğrenciler, dilekçe hazırlayarak, üniversitelerin öğrenci işleri birimlerine başvurmalıdır. Burs talepleri, üniversite yönetimi tarafından incelenmektedir. İnceleme sonrası öğrenciye olumlu veya olumsuz dönüş yapılır.

Burs Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dilekçeler, belli klasik kurallara bağlı kalınarak yazılırlar. Ve her dilekçe konusuna göre farklı bir yazım şeklini içerir. Üniversitelerden burs talebi için yazılan dilekçeler, sade bir anlatımı içermelidir. Cümleler kısa, anlaşılır ve net olmalıdır.

Metnin içeriğinde gereksiz detaylara inilmesi, anlatımı olumsuz etkiler. Bunun yerine öğrencinin durumunu kısaca anlatması istenir. Sonrasında da burs talebini bildirerek, dilekçe sonlandırılmalıdır. 


 Burs dilekçesi yazılırken, günlük konuşma üslubundan kaçınmak gerekir. Resmi bir üslup tercih edilecektir. Dilekçede yazım yanlışı yapılmamalıdır. Noktalamaya dikkat edilmelidir. Bu dilekçeler bilgisayarda yazılabilir. Ancak elle yazılan dilekçe örneklerine de rastlamak mümkündür. Dilekçe elde yazılacaksa, mutlaka mavi veya siyah tükenmez kalem kullanılır. Renkli kalemlerle yazılan dilekçeler, resmiyet taşımaz. Ve üniversite yönetimi tarafından reddedilebilir. 

Burs talebini içeren dilekçelerde bazı eklerin sunulması istenebilir. Örneğin öğrencinin maddi durumunu gösteren belgeler ekte sunulabilir. Veya öğrencinin not durumunu gösteren belgeler dilekçeye eklenir. Bunlar, öğrenciye burs verilmesi için etkili belgelerdir. Dilekçe yazılmadan önce burs için dilekçe örneği incelemekte fayda vardır.

Burs Başvuru Dilekçesi

Burslar, öğrencilerin yaşamında önemli bir yere sahiptir. Bunların alınabilmesi de etkili bir burs başvuru dilekçesi ile sağlanır. Dilekçe hangi üniversiteye sunuluyor ise, ona hitaben yazılır. Bunun ardından öğrenci kısa cümlelerle talebini sunar. Dilekçe bitirilirken mutlaka “Gereğini arz ederim” şeklinde cümleler kullanılır. Dilekçe sonunda öğrencinin adres ve iletişim bilgileri yer almalıdır.

Burs Başvuru Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

TC İle Burs Sorgulama

Sahip olunan burslar, online ortamlarda TC kimlik numarası kullanılarak sorgulanmaktadır. Bunu yapabilmek için Kredi ve Yurtlar Kurumunun resmi internet sayfasına giriş yapmak gerekmektedir. Bununla birlikte E Devlet sistemi üzerinden de sorgulama yapılabilmektedir. E devlet sisteminden yapılan sorgulamalarda E devlet şifresine gerek duyulmaktadır.

Sorgulama yapabilmek adına öncelikle internetten sorgulama ekranına ulaşmak gerekmektedir. KYK’dan yapılacak sorgulama için “Burs Kredisi Sorgulama” bölümüne ulaşılmalıdır. Burada açılan ekrana TC kimlik numarasını yazmak yeterlidir. Sorgulama kısmına tıkladıktan sonra öğrenciye tanımlanan burslar ekranda görüntülenir.

E devletten sorgulama için e devlete giriş yapılmalıdır. E devlet sisteminde önce “Gençlik ve Spor Bakanlığı” kısmına gidilir. Sonrasında “Öğrenim Katkı Kredisi Burs sorgulama” ekranında sorgulama yapılır. 

Bilgi Üniversitesi Burs

Öğrencilerine burs imkanı veren üniversitelerden biri Bilgi Üniversitesidir. Bir vakıf üniversitesi olan bilgi üniversitesi burs imkanları oldukça çeşitlidir. Bunlar arasında lisans öğrencilerine verilen burslar mevcuttur. Aynı zamanda Bilgi Üniversitesi yüksek lisans burs türleri bulunmaktadır.

İstanbul Bilgi üniversitesi burs ücretleri bursun türüne göre değişmektedir.
 Bunlar içinde bilgi üniversitesi 50 burs ücretleri bulunmaktadır. Bu burs, öğrencinin masraflarının yüzde 50’sine varan miktarını karşılar. Bunun yanı sıra Bilgi Üniversitesi 75 burs ücretleri bulunmaktadır. Bu burs da öğrencinin masraflarının yüzde 75’ini karşılamaya yöneliktir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi burs imkanları başarı ve indirim bursları olarak sınıflandırılır. Bilgi Üniversitesi burs başvuruları buna göre yapılmalıdır. Başarı bursları Bilgi Üniversitesi burs puanları esas alınarak verilir. Bunda öğrencinin üstün başarılar göstermesi önemlidir. Başarılı öğrenciler Bilgi üniversitesi burs olanakları ile ödüllendirilir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi burs talepleri, dilekçe ile gerçekleşmektedir. Hazırlanacak dilekçeye ek olarak bazı belgelerde vardır. Başarı belgeleri ve maddi durum belgeleri sunularak Bilgi Üniversitesi burs imkanları kullanılabilir.

Bahçeşehir Üniversitesi Burs

Başka bir vakıf üniversitesi olan bahçeşehir üniversitesi burs imkanlarına sahiptir. Bu burslar önlisans ve lisans olarak ayrılmaktadır. Ayrıca Bahçeşehir yüksek lisans burs imkanı bulunmaktadır. Önlisans ve lisans burslar öğrencinin ÖSYM puanına göre verilmektedir. Ve öğrencinin maddi durumu gibi etkenler esas alınır. Bunun dışında Bahçeşehir Üniversitesi burs imkanları öğrencinin dönem başarısına bağlıdır.

Bahçeşehir üniversitesi burs olanakları yüzde 25, yüzde 50 oranlarındadır. Üstün başarıya sahip öğrenciler yüzde  75’e varan burslar verilmektedir. Bahçeşehir Üniversitesi burs ücretleri, yıllık üniversite ücretleri üzerinden hesaplanır. Bahçeşehir üniversitesi burs fiyatları buna göre her yıl yenilenir. Bahçeşehir yüksek lisans burs ücretleri de genel ücretlere bağlıdır. Yıllık üniversite ücretinin yüzde 25, 50 veya 75’i üniversite tarafından karşılanmaktadır.

Burs imkanları içinde tam bursluluk durumu da mevcuttur. Burs genellikle maddi durumu iyi olmayan ve üstün başarılı öğrencilere verilir. Bu öğrenciler Bahçeşehir burs imkanlarından sınırsız yararlanma hakkına sahiptir. Yapılacak tüm başvurular uygun bir dilekçe ile gerçekleşmektedir.

Aydın Üniversitesi Burs

İstanbul aydın üniversitesi burs imkanları birçok farklı kategoriye sahiptir. Bu burslar, öğrencilerin başarı durumlarına göre farklılıkları içermektedir. Aynı zamanda fakültelere göre değişiklik gösterir. Buna göre belirlenen Aydın üniversitesi burs ücretleri, yıllık ve aylık olarak sunulur. Yıllık burs, öğrencinin okul ücretinin bir kısmından indirim yapılmasını sağlar. Aylık burslar ise, öğrenciye aylık eğitim desteği olarak ödenmektedir.

İstanbul Aydın Üniversitesi burs olanakları önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerini kapsar. Ayrıca doktora eğitiminde tanınan bazı kolaylıklar da bulunmaktadır. Bu bursların alınabilmesi için üniversitenin sunduğu bazı koşullar mevcuttur. Öncelikle öğrencinin başarı seviyesinin iyi olması şarttır. Bazı burs türlerinde öğrencinin maddi durumu da gözetilecektir.

Aydın üniversitesi bursları onur, teşvik, tercih bursu gibi türlere sahiptir. Bunun dışında üstün başarı ve okul birinciliği gibi alternatifleri vardır. Aydın Üniversitesi burs fiyatları bu bursların içeriğine göre şekillenmektedir. Şartları sağlayan öğrenciler, bir burs dilekçesi hazırlayabilir. Gereken evrakları dilekçeye ekleyerek, başvurularını gerçekleştirebilirler. Dilekçe verilmeden önce burs dilekçe örnekleri incelenebilir.

Arel Üniversitesi Burs

Öğrencilerine burs imkanı veren üniversitelerden biri de Arel Üniversitesidir. Uygulanan Arel üniversitesi burs seçenekleri çeşitlidir. Bunlar, öğrencinin eğitim ücretlerini karşılamaya yöneliktir. Eğitim ücretinde indirim yapılmasını içermektedir. Yüzde 25 ve yüzde 50 oranlarında verilmektedir. Bursların süresi lisans öğrencileri için dört yıldır. Eğer öğrenci zorunlu hazırlık sınıfı okumakta ise, süre 5 yıldır. Bu zaman zarfında öğrencinin not ortalamasının düşmemesi gerekmektedir. Arel Üniversitesi burs imkanları bu şarta bağlıdır.

Öğrencilere verilen burslar, onların başarı durumuna göre aylık olarak verilebilir. Burs ücretleri, öğrencinin başarı durumuna göre çeşitlilik göstermektedir. Aylık 1000 TL’ye varan burs ödemeleri bulunmaktadır. Koşulları karşılayan öğrenciler burs başvurusunda bulunmalıdır. Bu bursları alabilmek için öğrencinin bizzat başvuru yapması istenir. Yapılacak başvurularda, öğrencinin bir dilekçeyle kendini ifade etmesi beklenir.

Burs dilekçesinde talep edilen bursun belirtilmesi zorunludur. Dilekçe yazılmadan önce bir örnek burs dilekçesi incelenmelidir. Dilekçe, öğrencinin talebini net biçimde belirtmeye yönelik olmalıdır. Üniversitenin burs için doldurulması zorunlu formları vardır. Bunların da özenle doldurulması istenir.

Haliç Üniversitesi Burs

İstanbul’da hizmet veren Haliç Üniversitesi birçok burs imkanına sahiptir. Öğrencilerin haliç üniversitesi burs imkanlarından yararlanması koşulları karşılamasına bağlıdır. Bu bursların içinde şehit aileleri için verilen burslar vardır. Aynı zamanda aile vefatı halinde ödenen burslar bulunmaktadır. Ailesinde öğretmen, bankacı, sigortacı sağlık personeli olanlara özel burslar da mevcuttur. Bunlar meslek bursları başlığında sunulmaktadır.

Haliç Üniversitesi birinci ve ikinci dereceden engelli öğrencilere burslar vermektedir. Bu durumda olan öğrenciler, engellerini belirten bir raporla başvuru yapabilir. Bu öğrencilerin yazacağı özel bir burs başvuru dilekçesi de bulunmaktadır. Yazılacak dilekçede burs türü mutlaka belirtilmelidir. Bunun için engelli burs başvuru dilekçe örnekleri incelenebilir. Engelli bursu yüzde 80 engeli olanlar için yüzde 50’dir. Yüzde 60 engeli olanlara ise, yüzde 25 oranında burs verilmektedir.

Haliç üniversitesi burs ücretleri, verilen bursun türüne göre şekillenmektedir. Akademik başarı bursu, derece bursu, tercih bursu ücretleri farklıdır.Bunlar eğitim ücretlerinde indirimi kapsayabilir. Bunun yanında öğrenciye aylık maddi yardım sunan burslar da bulunmaktadır.

Diğer Üniversiteler Burs

Hizmet sunan üniversitelerin hemen hepsi, öğrencilerine bazı burs imkanlarını vermektedir. Vakıf üniversitelerinin dışında devlet üniversitelerinin de bursları vardır. Devlet üniversitelerinde burslar, devlet tarafından karşılanmaktadır. Bunlar, öğrencinin yıllık eğitim masraflarına katkıda bulunmayı hedefler. Bazıları öğrencinin barınma ihtiyacına yöneliktir. Yurtlar için verilen burs olanakları vardır. Aylık ödemeleri içeren burslar da sıklıkla kullanılmaktadır.

Vakıf üniversitelerinde ise, burslar üniversite vakfı tarafından karşılanmaktadır.  Her üniversitenin kendisine ait burs türleri ve seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar çeşitli oranlardaki indirimleri veya ödemeleri kapsamaktadır. Öğrenciler, kendilerine uygun olan burs türüne başvurmalıdır. Aksi halde burs başvurusu reddedilebilir.

Söz  bursların hepsi, öğrencilerin başvurusu sonucunda bağlanmaktadır. Başvuruların sonuçsuz kalmaması adına başvuru sürecinin hassasiyetle takip edilmesi gerekir.

Burslara başvuru yapılırken öğrenci bir dilekçe ile kendisini ifade edecektir. Burs dilekçeleri, bu nedenle büyük bir öneme sahiptir. Hata yapmamak için bir online burs talep dilekçesi örneği indirilebilir. Ancak her burs için dilekçe örnekleri farklıdır. İndirilecek olan örneğin, talep edilen burs ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar