Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Adliye / Cumhurbaşkanına Şikayet Dilekçesi

Cumhurbaşkanına Şikayet Dilekçesi

/
2202 Views

Türkiye Cumhuriyetinin her vatandaşı dilediği konuda cumhurbaşkanına şikayet dilekçesi yazma hakkına sahiptir. Bu hak sadece şikayet için değil öneri ve istek durumunda da kullanılabilir. Her Türk vatandaşının dilekçe hakkı bulunmaktadır. Özellikle kamu kurum ya da kuruluşları üzerinden yaşanan problemlerin çözümü için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Şikayet dilekçeleri ile amaçlanan vatandaşların sorunlarına hızlı çözüm bulmaktır. 

Cumhurbaşkanına Şikayet Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Cumhurbaşkanına Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır / Nasıl Doldurulur?

Şikayet dilekçesi yazılırken mümkün olduğu kadar net ifadelerin kullanılması gerekir. ayrıca olayın detaylarına girmeden önemli noktalarına bahsedilmesi de yararlı olacaktır. Açık ve anlaşılır bir ifade ile dilekçe doldurulursa bu durum dilekçenin sonuçlanmasını da hızlandıracaktır.

  • Dilekçede doldurulması zorunlu alanların başında TC kimlik numarası gerekmektedir.
  • Dilekçenize geri dönüş için gerekli olan tüm iletişim kanallarının adreslerini bildirmeniz yararlı olacaktır.
  • Kişisel bilgilerin ve adres detaylarının yanı sıra telefon numarasını da iletmeyi unutmayın.

Dilekçeye sorunu ve beklentinizi de tam anlamıyla yazmanız yararlı olacaktır. Özellikle cumhurbaşkanına şikayet dilekçesi işlemlerinde en sık karşılaşılan sorun herhangi bir talebin bulunmaması oluyor. 

Diler tüm dilekçeler için Tüm Dilekçeler sayfamızı ziyaret edin.

Cumhurbaşkanına Şikayet Dilekçesi Nereye Verilir / Nereye Gönderilir?

Şikayet dilekçesini cumhurbaşkanına iletmenin birden fazla yolu bulunuyor. Bunlar arasında en kolay ve en etkili yöntem Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden talebin iletilmesidir. Bu durumda CİMER’in sayfasına girerek gerekli adımları takip edip şikayet dilekçesini gönderebilirsiniz.

Diğer yöntem ise e devlet kapısıdır. E devlete giriş yaparak Cumhurbaşkanına Yazın sekmesi üzerinden aynı işlemi tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz cumhurbaşkanına şikayet dilekçesi için posta ya da faks seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Dilekçenizi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06550 Beştepe/ ANKARA adresine gönderebilirsiniz. Faks için ise 0 312 525 58 31 numarayı kullanabilirsiniz. Tüm bu kanallar ile şikayet dilekçenizi göndermeniz mümkün. 

Ne Zaman Sonuçlanır?

Cumhurbaşkanına yazdığınız şikayet dilekçesi genellikle 30 gün içerisinde cevap bulacaktır. Fakat yoğunluğa bağlı olarak bu süreç zaman zaman uzayabilir. Eğer şikayet dilekçenizde şikayetinizi ve şikayetinize bağlı talebinizi net biçimde belirtmişseniz dilekçenize alacağınız cevap süresi kısalabilir.

Bu neden ile dilekçenizi hazırlarken gereksiz detaylara girmediğinizden emin olmalısınız. Böylece uğramış olduğunuz haksızlıklar daha hızlı bir biçimde sonuca ulaşabilir.

Dilekçeniz işleme alındıktan sonra gerekli kurumlardaki yetkililer ile de iletişim kurularak konu hakkında detaylı bilgi alınır. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden her gün sadece tek bir şikayet dilekçesi iletme hakkınız olduğunu da bilmenizde yarar var.

Nasıl Geri Çekilir/ İptal Edilir?

Cumhurbaşkanlığına yapılan şikayetler vatandaşın mağduriyetini gidermek için olsa da zaman zaman yanlış ihbar ya da haksız şikayetler de yapılabiliyor. Özellikle olayın sıcaklığı ile yapılan şikayetlerden vatandaşlar bir süre sonra vazgeçmek isteyebiliyor.

Bu gibi durumlarda şikayetin iptaline dair yeni bir dilekçe ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine başvuru yapmanız gerekiyor. Bu durumda başvuru esnasında sizlere verilen takip numarası gibi bilgilerin de dilekçenizde yer alması gerekiyor.

Şikayet dilekçesini veren kişinin kimlik bilgileri ve şikayet konusunu da iptal dilekçesine eklemelisiniz. Ayrıca şikayetten vazgeçme sebebinin de yeni dilekçede açıkça ifade edilmesi önemli konular arasında bulunuyor. İptal dilekçesini de yine şikayet dilekçesini ilettiğiniz kanallar üzerinden yürütme imkanına sahipsiniz.

İşinize yarayabilecek siteler:

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi

Cumhurbaşkanlığı – E-Devlet Kapısı


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar