Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Okul / Lise Dilekçesi

Lise Dilekçesi

/
4699 Views

Lisede okuyan öğrenciler farklı nedenlerden dolayı lise müdürlüğüne dilekçe yazarak bazı istek ve taleplerinin yerine getirilmesini sağlayabilirler. Lise öğrencilerinin müdürlüklere yazacağı lise dilekçesi öğrencinin ailesi tarafından yazılıp imzalanmalıdır. Lise dilekçesi en çok nakil işlemleri için kalemi alınır.

Farklı bir okula nakil isteyen öğrenciler nakil nedenlerini belirten bir dilekçeyi mutlaka ilgili lise müdürlüğüne iletmelidir. Verilen lise dilekçesinden sonra lise müdürlüğü nakil işlemleri için gerekli işlemin başlatılmasını sağlayacaktır.

Lise Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Lise Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Lise dilekçesi hangi konuda yazılacaksa yazılsın mutlaka öğrenci velisi tarafından yazılmalı ve ıslak imzalı olarak verilmelidir. Lise dilekçesi hazırlanırken öğrencinin bilgileri ile beraber konunun net bir şekilde dilekçeye aktarılması gerekir. Özellikle dilekçenin mutlaka lise müdürlüğüne hitaben yazılması önem arz eder. Eğer bir nakil işlemi için dilekçe yazılacaksa mutlaka müdürlük tarafından kabul edilen bir mazeretin var olması gerekir.

Nakil dilekçesi yazılıyorsa eğer mutlaka dilekçede nakil işleminin yapılacağı yeni okul da dilekçede belirtilmelidir. Ayrıca dilekçeye öğrencinin adı, soyadı, okul numarası gibi bilgiler eklenmelidir. Bu bilgilerden sonra dilekçede nakil nedeni belirtilip yeni nakil bölgesinin adı yazılmalıdır. Bu şekilde yazılan lise nakil dilekçesi lise müdürlüğüne teslim edilmelidir. 

Lise Dilekçesi Nereye Gönderilir?

Dilekçe yazılacaksa dilekçe öncelikle veli tarafından yazılarak lisenin ilgili müdürlüklere gönderilir. Lise nakil dilekçesi eğer gönderilmek isteniyorsa öğrencinin halen kayıtlı olduğu lise müdürlüğüne ve okul idaresine dilekçenin gönderilmesi gerekmektedir.

Öğrenci velisi tarafından okul müdürlüğüne elden ya da posta yoluyla dilekçe gönderilebilir. Dilekçenin okul idaresine teslim edilmesinden sonra ise süreç okul idaresine bırakılmaktadır. Nakil işlemi istenilen okulun adresi ve ismi doğru şekilde yazılması bu açıdan çok önemlidir.

Çünkü, idare dilekçenin teslim alınmasından sonra nakil işlemi için değerlendirme sürecini başlatacaktır. Değerlendirme ve nakil işlemi olumlu görülürse nakil için online olarak işlemler başlatılacaktır. Nakil işleminin başlatılması idare tarafından yapılmakta olup, konuyla ilgili öğrenci velisi bilgilendirilecektir. 

Ne Zaman Sonuçlanır?

Lise öğrencisinin velisi tarafından okul müdürlüğüne verilen nakil dilekçesi okul idaresinin teslim alması ile beraber değerlendirme sürecine girer. Okul İdaresi dilekçeyi inceleyerek, en kısa sürede online şekilde işlemleri başlatır.

Daha önceleri öğrencinin nakil süreci uzunca bir zamanı kapsayabiliyordu. Fakat artık okul idaresi tarafından bu süre daha kısa tutulmaktadır. Özellikle nakil değerlendirmesi olumlu sonuç alırsa yani mazeretler kabul edilirse en kısa zamanda sonuç alınır.

Lise idaresine veli tarafından gönderilen dilekçelerin hızlı bir şekilde sonuçlanmasında öğrencinin okul döneminden geri kalmaması nedeni vardır. Yani bir mağduriyet yaşanmaması adına okul idaresi ortalama 15 gün gibi bir sürede nakil işlemlerini onaylamaktadır.

Nasıl Geri Çekilir?

Lise müdürlüklerine öğrenci velisi tarafından gönderilen dilekçeler iptal yani geri çekme hakkı da bulunur. Bu hakkı kullanmak isteyen veliler, dilekçelerin iptali ile ilgili süreci ikinci bir dilekçe yazarak gerçekleştirir. Veliler özellikle liseden nakil işlemi için bir dilekçe yazmışsa tekrar bir dilekçe ile bu süreci durdurabilir. 

Lise dilekçesi Lise Müdürlüğü’ne gönderilmiş ise bu işlemi iptal etmek için öğrencinin kayıtlı olduğu okula tekrar bir dilekçe yazmak gerekir.  Dilekçede mutlaka daha önce yazılan dilekçenin durumu açık şekilde belirtilmelidir.

İptal işlemi için ikinci bir dilekçe yazılarak yine aynı şekilde okul idaresine elden ya da posta yoluyla gönderilmelidir. Bu işlemden sonra iptal için dilekçe ön plana çekilecektir.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar