Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Adliye / Adli Sicil Kaydı Dilekçesi

Adli Sicil Kaydı Dilekçesi

/
2546 Views

Başta iş başvuru işlemleri olmak üzere adli sicil kaydı pek çok resmi işlemde talep edilmektedir. Bu bağlamda adli sicil kaydı dilekçesi ile istenen belgeye sahip olabilirsiniz. Adli sicil kayıtları ile kişinin geçmişten bugüne kadar karıştığı adli vakaları göstermektedir.

Adliyeye intikal etmiş olan suçlar bir dosya altında toplanıyor. Adli kaydı olsun olmasın herkesin bir adli sicil dosyası bulunuyor. 

Adli Sicil Kaydı Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Adli Sicil Kaydı Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur?

Resmi prosedürde kullanmak için gerekli adli sicil kaydı dilekçesi, doğru olarak doldurulduğunda bir problemle karşılaşmazsınız. Bu durumda dilekçenin dikkatli hazırlanması önceliğiniz olmalıdır. Hazır dilekçe örneğinden yararlanarak da bu süreci kolaylıkla tamamlama şansına sahipsiniz. 

  • Dilekçenin doldurulması esnasında kimlik bilgileri gerekli olacaktır. Özellikle TC kimlik numarası, doğum tarihi ve doğum yeri gibi bilgilerin bulunduğundan emin olun.
  • Dilekçenizi tamamlarken adli sicil kaydı talep ettiğinizi kısaca belirtmeniz önemlidir.

Adli sicil kaydının ne amaçla istendiği de bilgiler arsında yer almalıdır. Dilekçenizi verirken nüfus cüzdanınızı ya da yeni kimlik kartınızı da yanınızda bulundurmanız gerekir. 

Adli Sicil Kaydı Dilekçesi Nereye Verilir / Nereye Gönderilir?

Adli sicil kaydı almak için hazırlanan dilekçeyi bulunduğunuz il ya da ilçedeki adliyeye götürmeniz yeterli olacaktır. Fakat adli sicil kaydı dilekçesi bizzat talep eden kişi tarafından elden verilmek zorundadır. Bazı durumlarda ise bu zorunluluk ortadan kalkabilir. 

Örneğin son yıllarda devletin, vatandaşlarına sağladığı e devlet kapısı üzerinden de sicil kaydı talep edilebilir. E devlet üzerinden işlemlerinizi yürütmeniz halinde de dilekçe niteliğinde bir form doldurmak durumundasınız. Kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapıp arama çubuğuna adli sicil kaydı yazmanız yeterlidir. Karşınıza çıkan ekran ile sistem sizi zaten yönlendirecektir. 

Ne Zaman Sonuçlanır?

Adli sicil kaydı talebi genellikle aynı gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Adliyenin yoğunluk durumuna göre dilekçenizi vermek için birkaç saat beklemek durumunda kalabilirsiniz. Fakat hazırladığınız dilekçede verilen kimlik bilgileri doğru ise aynı gün içerisinde işlemleriniz sonuçlanacaktır. Dilekçeyi verdiğiniz yerden sicil kaydını da alabilirsiniz.

Peki e devlet üzerinden işlemlerini tamamlamak isteyenler için ne zaman sonuç alınır? E devlet işlemlerinizde de hızlıca değerlendirme yapılarak size geri dönüş sağlanacaktır. Eğer çalışma saatleri içerisinde işlemlerinizi yapıyorsanız birkaç saat içinde talebinize olumlu yanıt gelir. Fakat mesai saatleri dışında talepte bulunmuşsanız ilk iş günü işleminiz hemen değerlendirmeye alınacaktır. 

Nasıl Geri Çekilir / İptal Edilir?

Adli sicil kaydı talebiniz aynı gün içerisinde cevap bulmaktadır. Yoğunluğu az olan adliyelerde ise bu süreç oldukça kısa sürebilmektedir. Bu kadar kısa bir süre içerisinde tamamlanan işlemlerinizde geri çekme işlemeyebilir. Sicil kaydının iptali için yeni bir işlem yapmanız da anlamsız olacaktır.

Fakat e devlet üzerinden yaptığınız işlemlerde süreç farklı olacaktır. E devlet kapısı üzerinden adli sicil kaydı talep edenler işlemlerini dilerse geri çekebilir. Bunun için talepte bulunduğunuz sayfaya giriş yapmanız gerekir.

Karşınıza gelen ekranda yaptığınız işlemlerin detaylarını görebilirsiniz. Bunların yanı sıra işlemi iptal et butonu da bulunmaktadır. İşlemin tamamlanmasını istemiyorsanız işlemi iptal et seçeneğini aktive etmeniz yeterli olacaktır. 


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar