Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Asker Evci İzni Dilekçesi

Asker Evci İzni Dilekçesi

/
5579 Views

Askerde evci olarak çıkmak isteyen er ya da erbaşlar için bazı şartlar getirilmiştir. Evci çıkmak isteyen asker; anne, baba, evli ağabey veya evli olan ablasının gelmesi halinde tanınan bu hakkı kullanabilir. İzni alabilmek için ise asker evci izni dilekçesi hazırlanması gerekir.

Evci iznine çıkan askerin izin günü de askerlik süresinde düşürülmektedir. İzin hafta sonu için kullanılabilir.

Asker Evci İzni Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Asker Evci İzni Dilekçesi Nasıl Yazılır/ Nasıl Doldurulur?

Askeri evci iznine bahsi geçen aile bireyleri çıkarabilir. Bu neden ile asker evci izni dilekçesi dolduran kişinin izni alacak ebeveyn, evli abla ya da ağabey olması zorunludur. Dilekçede bulunması gereken bir takım bilgiler de mevcuttur. 

  • Evci izni kullanmak isteyen er ya da erbaşın ismi ve soyismi belirtilmelidir.
  • Hangi tarihler arasında evci olarak izin talep edildiğini ifade etmek gerekir.
  • Konaklanacak yerin ve dilekçeyi dolduran kişinin kişisel bilgileri de dilekçede bulunmalıdır.

Son olarak dilekçede belirtilen konaklama adresi dışında bulunulmayacağını da belirterek dilekçenin imzalanması yeterli olacaktır. Gerekli hallerde evci çıkaran yakına ulaşabilmek adına iletişim numarası da bırakılabilir.

Asker Evci İzni Dilekçesi Nereye Verilir/ Nereye Gönderilir?

Evci izni kullanmak isteyen askerlerin bağlı oldukları komutanlıklara dilekçe yazması zorunludur. Bu dilekçe de yine komutanlığa verilmelidir. Fakat acemi birliğinde bulunan askerler için evci izninin kullanılması söz konusu olamaz.

Acemi birliğinde yemin törenine katılan asker için de evci izni kullanılabilir. Bunun dışında usta birliğinde bulunan bir asker ise ayda sadece 2 defa asker evci izni kullanabilir. Gerekli şartları sağlayan er ya da erbaşlar komutanlıklarının izin vermesi halinde evci olarak izin kullanabilir. 

Evci izni kullanılırken askerin bağlı olduğu garnizon sınırları dışına çıkmaması gerekiyor. Hazırlanan dilekçe komutanlığa direkt elden verilmek durumundadır. 

Ne Zaman Sonuçlanır?

Asker evci izni talebinde bulunduğunda hemen dilekçe hemen işleme alınacaktır. Böylece asker evci izni dilekçesi komutanlığa verildikten kısa süre içerisinde cevaplanacaktır. Eğer evci olarak çıkmak isteyen asker acemi birliğinde değilse, dilekçe doğru biçimde hazırlanmışsa ve talepte bulunan kişi yönetmelikte sayılan akrabalar arasındaysa sorun yaşanmayacaktır. 

Tercihe göre komutanlığa hitaben yazılan dilekçe bir gün öncesinden verilebilir. Fakat izne çıkarılmak istenen gün içinde de vermekte herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Komutanlık tarafından askerin evci izin belgesi dilekçesinin verilmesi ile birlikte hazırlanacaktır. Fakat askerin izin sürecinde şehir dışına çıkmaması gerekiyor.

Nasıl İptal Edilir/ Geri Çekilir?

Komutanlık tarafından dilekçe ile alınmış olan asker evci izninin iptal edilmesi de söz konusudur. İptal işlemini yapmak için evci izni için izin alan kişi olmalıdır. Bu durumda yeni bir dilekçe hazırlanarak yine komutanlığa başvuruda bulunmak gerekir. Bazı durumlarda ise verilen izni komutanlık iptal edebilir.

Özellikle güvenlik gerekçesi ile böyle durumlar söz konusu olabiliyor. Verilmiş olan evci izin dilekçesi işleme alınmış olsa dahi yeni bir dilekçe ile iznin iptali yapılabilir. Bu gibi durumlarda iptal sebebinin de yeni hazırlanan dilekçede belirtilmesi gerekiyor.

İptal dilekçesinin de askerin görev yaptığı komutanlığa askeri evci olarak çıkaran kişi tarafından bizzat verilmesi gerektiğini bilmekte yarar bulunuyor. 


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar