Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Ehliyet Sınavı İtiraz Dilekçesi

Ehliyet Sınavı İtiraz Dilekçesi

/
3345 Views

Yılda birkaç kez yapılarak adayların ehliyet alması için gerekli koşullardan biri olan ehliyet sınavı için itiraz hakkı bulunmaktadır. Özellikle hak mahrumiyetine uğradığını düşünen adaylar ehliyet sınavı itiraz dilekçesi ile hakkını arama imkanına sahiptir. Bilindiği gibi ehliyet sınavlarında adaylara 50 soru için 60 dakikalık bir süre tanınıyor. Bu süre zarfında 35 soruya doğru veren her aday sınavı kazanıyor.

Ehliyet Sınavı İtiraz Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Ehliyet Sınavı İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır/ Nasıl Doldurulur?

Ehliyet sınavına girerek, beklenen başarının elde edilememesi halinde sınavın yeniden incelenmesi için ehliyet sınavı itiraz dilekçesi hazırlanabilir. Dilekçenin hazırlanası esnasında bazı bilgilere mutlaka ver verilmek durumundadır.

  • Öncelikle itiraz sahibinin hangi ilçede sınava girdiği belirtilmelidir. Ayrıca sınav sonucunun ne zaman açıklandığı da dilekçenin esas unsurları içerisindedir.
  • Sınavdan alınan puanın ne olduğunu da net biçimde belirtmekte yarar bulunuyor.
  • Adres, telefon numarası gibi iletişim bilgilerinin yanı sıra isim, soyisim de dilekçede bulunmalı.

Son olarak dilekçenin imzalanması ile itiraz dilekçesi hazırlanmış demektir. Dilekçe, sınavın yeniden incelenmesi talebi ile bitirilmelidir. Adayın hangi tarihte ehliyet sınavına girdiği de önemli konulardan biridir.

Ehliyet Sınavı İtiraz Dilekçesi Nereye Verilir/ Nereye Gönderilir?

Ehliyet sınavına yapılacak olan itirazlar Milli Eğitim Bakanlığına iletilmektedir. Çünkü sınavları yapan kurum Milli Eğitim Bakanlığıdır. Fakat direkt bakanlık yerine ehliyet sınavı itiraz dilekçesini bulunduğunuz yerdeki İlçe Milli Eğitim Bakanlığına ulaştırmanız da yeterli olacaktır. Böylece dilekçenin gönderimi için bakanlık ile iletişime geçmeye gerek bulunmuyor.

Sınavın yapıldığı merkezdeki il Milli Eğitim Bakanlığı da itiraz dilekçenizi kabul edecektir. Sınavın incelenmesini ehliyet sınavı itiraz dilekçesi ile talep eden kişi de dilekçeyi bakanlığa itafen yazmak durumundadır. İtiraz dilekçeleri Ölçme Değerlendirme merkezleri tarafından incelenecektir. 

Ne Zaman Sonuçlanır?

Ehliyet sınavı sonucuna itiraz edebilmeniz için sınav sonuçlarının açıklanmış olması gerekir. Ayrıca sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren 5 iş günü içerisinde itirazın da yapılması gerekiyor. Aksi halde itiraz süresi kaçmış olacaktır. Yapılan itirazlara ise Ölçme Değerlendirme Merkezi 15 iş günü içerisinde cevap verecektir.

Bu süre yoğunluğa bağlı olarak değişse de genellikle 15 iş gününden daha kısa bir zaman içerisinde dilekçe sahibine cevap veriliyor. Fakat cevap anahtarları optik okuyucular tarafından değerlendirildiğinden genellikle itirazlarda sonuçlar değişmeyebiliyor. Yine de yapılan her itiraz başvurusunda sınav kağıtları uzmanlar tarafından tekrar incelenerek adayların hak mahrumiyetine uğraması engellenmiş oluyor. 

Nasıl Geri Çekilir/ İptal Edilir?

Ehliyet sınavı sonrasında yapılan itirazlarda olduğu gibi itiraz dilekçesinin iptalinde de süreç hemen hemen aynıdır. İtiraz dilekçesinin iptali için hazırlanan yeni dilekçe de İl ya da ilçe Milli Eğitim Bakanlığına verilmek durumundadır. Hazırlanan yeni dilekçe ile itirazdan dönüldüğüne dair açık ve net bir beyanın bulunması gerekiyor. Ayrıca her iki dilekçede de itiraz eden adayın TC kimlik numarasının olması zorunludur.

Sınava herhangi bir sebepten dolayı alınmayan adayların itiraz dilekçelerinin kabul edilmeyeceği için bu adayların dilekçeyi geri çekme durumları da söz konusu olmayacaktır. İtirazın iptalinin istenmesi halinde yeni dilekçe işleme alınacağı için daha önce verilen ilk dilekçe hükmünü kaybetmiş olacaktır. 


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar