Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Okul / Gönüllü Staj Dilekçesi

Gönüllü Staj Dilekçesi

/
530 Views

Mesleki Teknik Eğitim Lisesi ile üniversite öğrencileri gönüllü olarak staj yapmak istediklerinde gönüllü staj dilekçesi

ile başvuruyorlar. Gönüllü stajlar isteğe bağlı olarak yapılan stajlardır. Yazın veya dönem içinde yapabilirsiniz. Hangi kurumda, departmanda çalışacağınıza kendiniz karar veriyorsunuz. Çalışacağınız kurumu belirledikten sonra gönüllü staj başvuru dilekçesi ile okulunuza teslim ediyorsunuz.

Gönüllü Staj Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dilekçe yazarken, kural ve üsluplarına dikkat etmeniz gerekiyor. Dilbilgisi ve yazım kurallarına uymakla birlikte, resmi bir üslup kullanmanız gerekiyor. Bazı öğrenciler gönüllü staj dilekçesi nasıl yazılır hususunda çekinceler yaşayabiliyor.

Orta öğretim veya yüksek öğretim öğrencisiyseniz dilekçenizi bağlı bulunduğunuz kuruma yazıyorsunuz. Orta öğretim öğrencisiyseniz dilekçe başlığınızı okulunuzun müdürlüğüne, örneğin “…………….. Lisesi Müdürlüğüne” şeklinde atıyorsunuz. Üniversite öğrencisiyseniz, dilekçe üst başlığını “………………….. Üniversitesi”, alt başlığı da “……………………. Fakültesi ………………….. Bölüm Başkanlığına” şeklinde atıyorsunuz.

Başlığın altında konu olarak ” gönüllü staj başvurusu hakkında” yazarsanız, dilekçenizin hızlı şekilde sonuçlanmasını sağlarsınız. Açıklama kısmına bölümünüzü, numaranızı yazdıktan sonra, hangi tarihler arasında, nerede gönüllü staj yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz.

Staj için gerekli olan belgeleri ekte gösterdiğinizi ilgi tutup, staj onayının verilmesini “saygılarımla arz ederim.” şeklinde istiyorsunuz.

Dilekçenizin sol alt tarafına adresinizi, telefon numaranızı yazıyorsunuz. Sağ tarafa ise; tarih, adınız soyadınızı yazıp, imzalıyorsunuz. Sol alt tarafa “Ekler” yazıp, altına maddeler halinde istenen gerekli belgeleri ekliyorsunuz.

Gönüllü Staj Başvurusu Dilekçe Örneği

Private File - Access Forbidden Private File - Access Forbidden Private File - Access Forbidden

Mesleki eğitim gören lise, yüksek okul ve üniversite öğrencileri için staj zorunludur. Belirli dönemlerde staj yapmaları gerekiyor. Stajını yapmayanların uygulama notları düşük gelmektedir. Zorunlu staj dışında, öğrenciler gönüllü olarak da staj başvurusu yapabiliyorlar. Yani dönem içinde veya yazın gönüllü olarak staj yapabiliyorsunuz.

Gönüllü staj için bağlı bulunduğunuz kuruma dilekçeyle başvuruyorsunuz. Bu konuda gönüllü staj başvurusu nasıl yapılır

hususunda yeterli bilgiye sahip olmayabilirsiniz. İnternette konuyla ilgili paylaşımlar ve gönüllü staj başvurusu dilekçe örneği çeşitleri yer alıyor. Paylaşımları okuyarak bilgi sahibi olabilir, gönüllü staj dilekçe örneği bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Örnekler genellikle matbu halinde, boş olarak paylaşıldığından boş yerleri kendi bilgilerinizle doldurup, çıktısını alabilirsiniz. Çıktısını aldıktan sonra imzalamayı unutmayınız. İsterseniz, çizgisiz ve beyaz bir kağıda kendi el yazınızla da dilekçenizi yazabilirsiniz. Dilekçe örneği doğrultusunda kendi dilekçenizi yazarak, imzalayıp, kurumunuza teslim edebilirsiniz.

Gönüllü Staj İçin Gerekli Belgeler

Gönüllü staj yapmak istiyorsanız bağlı bulunduğunuz kuruma aşağıdaki belgeleri sunmanız gerekiyor;

1- Gönüllü staj başvuru dilekçesi

2- Staj kabul formu (staj yapılacak kurum, işyeri dolduracak)

3- Öğrenci TC kimlik fotokopisi (arkalı-önlü)

4- Genel sağlık sigortası beyanı

5- Öğrenci tarafından e-devlet uygulamasından alınacak Müstahaklık Belgesi   

Yukarıdaki belgeler mutlaka staj başlamadan iki hafta önce bağlı olduğunuz kuruma teslim etmelisiniz. Zamanında teslim edilmeyen veya eksik/hatalı teslim edilen belgelerden dolayı stajınız geçersiz sayılmaktadır.

Gönüllü Staj Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gönüllü staj yapmak isteyen öğrenciler, staj yapacakları kurumu belirledikten sonra öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne, fakülte dekanlığına ya da yüksekokul müdürlüğüne gönüllü staj yapacağını belirten bir dilekçe ile başvurmaları gerekiyor. Ayrıca gönüllü stajları için yazdıkları dilekçe, okul müdürlüğünce, fakülte yönetim kurulu ya da yüksekokul müdürlüğü tarafından onaylandıktan sonra gönüllü staj formu alıyorlar.

Yüksek okul veya üniversite öğrencisiyseniz, gönüllü staj için bağlı bulunduğunuz okula başvurmadan da gönüllü stajınızı yapabiliyorsunuz. Fakat bunun için hem derslerinizi aksatmayacaksınız hem de staj yapacağınız kurumla bu konuyu görüşüp, anlaşmaya varacaksınız. Çünkü, hem maaş almayabilirsiniz hem de bu süre zarfında sigortanız yatmayacaktır. Birçok işletme bunu kabul etmeyeceğinden öncelikli olarak okulunuza dilekçeyle başvurup, gönüllü staj belgesi ile staj yapmak istediğiniz kurum, işletmeye gitmeniz doğru olacaktır.

Üniversitelerin psikoloji bölümünde okuyan öğrenciler, gönüllü olarak staj yapmak istediklerinde bu alanda hizmet veren kurum ve kuruluşlara direk başvuruda bulunuyorlar. Örneğin; psikoloji gönüllü staj başvurusu ankara ilinde yapmak istiyorsanız, bu ilde bulunan kurum veya kuruluşlara başvuruyorsunuz. Başvurunuzu internet üzerinden online olarak yapıyorsunuz. Sitedeki formu doldurduktan sonra onayını bekliyorsunuz. Başvurunuz onaylandığı takdirde sizinle iletişime geçiyorlar.

Gönüllü Staj Başvuru Formu

Private File - Access Forbidden

Öğrenciler, gönüllü staj için bağlı bulundukları okul müdürlüklerine/dekanlığa dilekçeyle başvurduktan sonra, okul idaresi staj yapılacak kuruma verilmek üzere gönüllü staj başvuru formu veriyor. Formu doldurduktan sonra öğrenci işlerine veya okul müdürlüğüne teslim edip, onaylatıyorsunuz.

Gönüllü staj başvuru formuyla, gönüllü staj formunu karıştırmamanız gerekiyor. Gönüllü staj başvuru formunu siz doldurup, okul idaresine onaylatıyorsunuz. Özellikle gönüllü staj formunu okul, staj yapacağınız kuruma ve işletmeye kendisi gönderiyor.

Mesleki eğitim veren okullarda eğitim gören öğrenciler, kendilerini geliştirmek adına zorunlu staj dışında gönüllü olarak da staj yapabiliyorlar. Gönüllü staj yapmak istedikleri kurumu, işletmeyi belirledikten sonra okul müdürlüğüne, dekanlığına veya yönetim kurulu başkanlığına bir dilekçeyle başvuruyorlar.

Bu yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar