Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Gönüllü Askerlik Dilekçesi

Gönüllü Askerlik Dilekçesi

/
413 Views

Terör olaylarının artmasıyla birlikte, askerliğini yapmış veya yapmamış birçok Türk erkeğiyle birlikte Türk genç kızları ve kadınları gönüllü askerlik dilekçesi vermeye başladılar. Her ne kadar anayasamızda ve askerlik kanunda böyle bir uygulama olmasa da psikolojik açısından Türk halkının askerin yanında olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Sembolik olsa da gönüllü askerlik yapmak isteyenler için dilekçe örnekleri bulunuyor. Bu yazımızda gönüllü askerlik dilekçenizi nasıl yazacağınızı ve nereye vereceğinizi detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Gönüllü Askerlik Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Türk askeri yasasına göre 21 yaşına giren her Türk erkeğinin askerlik yapması mecburidir. Yani, Türk vatandaşı olan her erkek mutlaka askerliğini yapmak zorundadır. Bununla birlikte, askerliğini yapmış olanlar, Türk askerine destek olmak amacıyla gönüllü askerlik için başvurabiliyor.

Türk kadınları için askerlik zorunlu olmasa da, onlar da taraflarını göstermek, Türk ordusuna destek vermek amacıyla sembolik olsa da gönüllü askerlik için dilekçe verebiliyorlar. Kadın veya erkek olun dilekçenizin üst başlığını “TC Milli Savunma Bakanlığı” şeklinde atıp, alt başlık olarak da “Askeralma Dairesi Başkanlığı/ANKARA” şeklinde yazıyorsunuz.

Askerliğinizi yapıp yapmadığınızı açıkladıktan sonra, terör olaylarını ilgi tutup, askere yazılmak/tekrar gönüllü olarak askerlik yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz. İsterseniz görev yapmak istediğiniz bölgeyi de dilekçenizde belirtebilirsiniz.

Dilekçelerin özü sade olmalıdır. Bu nedenle, gereğinden fazla cümlelerle dilekçenizi doldurmayın. Özellikle resmi ve üst bir kuruma yazdığınızdan, terör grupları için bile olsa şiddet ve küfür içeren ifadeler kullanmayın. Öz olarak, neden gönüllü askerlik yapmak istediğinizi belirttikten sonra dilekçenizi “gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim” şeklinde bitirin.

Dilekçenizin sol tarafına adres, TC kimlik numarası, telefon bilgilerinizi yazıyorsunuz. Sağ tarafa da tarih, adınız ve soyadınızı yazıp, imzalıyorsunuz.

Gönüllü Askerlik Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden

Ülkemizin içinde bulunduğu durum nedeniyle kadınlı erkekli Türk halkının vatan-millet aşkı kabarmıştır. Ülke ve toplum bütünlüğünü korumak, tarafını göstermek amacıyla gönüllü askerlik başvuruları artmıştır. Birçok kişi nasıl ve ne şekilde başvuracağını bilmediğinden, internetten araştırma içine giriyorlar.

Gönüllü askerlik yapmak isteyenleri doğru yönlendirmek adına internette pek çok gönüllü askerlik başvurusu dilekçe örneği bulunuyor. Örnekler genel olarak birbiriyle benzerlik göstermektedir. Bunlardan birini indirip, yeniden düzenleyebilirsiniz. İsterseniz yeni bilgiler ekleyebilir veya dilekçenizi sade olarak sunabilirsiniz.

Dilekçe örneğini word olarak bilgisayara indirdikten sonra, bilgisayar üzerinden gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Çıktısını aldıktan sonra mutlaka imzalamayı unutmayın. Çünkü imzasız dilekçeler kabul görmemektedir. Dilekçenizin çıktısını bilgisayardan alamıyorsanız, örneğe uygun şekilde çizgisiz beyaz kağıda da yazabilirsiniz.

Gönüllü Askerlik Dilekçesi Nereye Verilir?

Dilekçenizin üst başlığını “”TC Milli Savunma Bakanlığı”, alt başlığını da “Askeralma Dairesi Başkanlığı/ANKARA”

olarak atıyorsunuz. Askerlik yaptıysanız bağlı olduğunuz askerlik şubesine dilekçenizi elden veya posta yoluyla teslim ediyorsunuz. Dilekçenizi posta yoluyla gönderecekseniz mutlaka iadeli taahhütlü olarak gönderiniz. Böylece dilekçenizin teslim edildiğinden emin olursunuz.

Askerlik çağınız gelmeden gönüllü askerlik yapmak istiyorsanız veya kadınsanız size en yakın askerlik şubesine giderek, hangi şubeye bağlı olduğunuzu öğrenebilir veya size en yakın askerlik şubesine dilekçenizi teslim edebilirsiniz.

Gönüllü Askere Gitmek İstiyorum

Türk ordusunun sınır içinde ve dışında terör gruplarına karşı mücadele vermesi, Türk halkını ilgisiz bırakmamıştır. Birçok erkek ve kadın, gönüllü asker olmak isteğiyle askerlik şubesini doldurmaktadır. Gösterilen bu duyarlı ilgi, toplum ve vatandaşlık bilinci açısından önemlidir. Türk ordusuna ve askerine yalnız olmadıklarını göstermesi bakımından da önemlidir.

Maalesef Türk anayasası ve askeri kanunlara göre gönüllü askerlik uygulaması bulunmuyor. Askerliğini yapmış olanlarla genç kız ve kadınlar sembolik olarak gönüllü askerlik dilekçe örneği verebiliyorlar. Aslında bu başvuru, olağanüstü durumlarda tekrar askerlik yapmak için gönüllü olduklarını gösteriyor.

Askeriyede yeni dönemde sözleşmeli er uygulamasıyla bir nevi gönüllü askerlik başlatılmış oldu. 25 yaşına kadar olan erkekler, sözleşmeli (gönüllü) uygulamasına başvurabiliyorlar. Başvuru şartlarını https://personeltemin.msb.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Şartlara uyuyorsanız aynı adresten başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ülke bütünlüğüne yönelik saldırıların artması sonucunda, kadınlı erkekli Türk halkı Türk ordusunun ve askerinin yanında olduğunu gösteriyor. Bunu da gönüllü askerlik başvurularıyla gösteriyor. Tarafınızı belli etmek ve Türk askerine yalnız olmadıklarını hissettirmek için gönüllü askerlik dilekçesiyle askerliğe başvurabilirsiniz.

Bu yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar