Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Adliye / İade Talep Dilekçesi

İade Talep Dilekçesi

/
6243 Views

İade talep dilekçesi Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilen kişilerin ya da kurumların vergilerini iade talebinde bulunabilmesi için yazılan dilekçedir. https://intvrg.gib.gov.tr adresine giriş yaparak İnternet Vergi Dairesinin ana sayfasına gelebilirsiniz.

Burada kullanıcı girişi yaparak ilgili alanlardan vergi iade talebine tıklamanız gerekir. Sistem vergi iadesi isteyen kişileri doğrudan vergi iade talep dilekçesine yönlendirecektir. Talep dilekçesini oluşturarak, vergi iadesini şahsınız adına ya da kurumlar adına alabilirsiniz.

İade Talep Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

İade Talep Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

İade talep dilekçesi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sistemi üzerinden yapılır. Gelir Kurumlar Vergisi iade talebi için öncelikle sistemde T.C. kimlik numaralarının yazılması gerekir. Karşınıza çıkan sistem doğrudan iade talep dilekçesini oluşturan dilekçe sistemidir. Burada sizden istenilen bilgiler doğru ve eksiksiz olarak girmeniz gereklidir. Sizden istenilen bilgiler arasında iade talebinin dönem tipi, dönemi ve iade türüdür. Bu bilgileri size verilen doğrultusunda doldurmanız gerekiyor.

İade dilekçesi doldururken mutlaka işlem türünü ve herhangi bir kesinti durumu olup olmadığını da işaretlemeniz gerekir. İade talebiniz için bir banka teminat mektubu göstereceksiniz referans numaraları ile beraber bu bilgileri de dilekçe üzerinde işaretlemeniz gerekir.

İade Talep Dilekçesi Nereye Verilir?

İade talep dilekçesi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşlara sunulan hizmetlerden birisini oluşturur. İade dilekçesi göndermek isteyen kişiler bu işlemi elden yazılı olarak değil de sistem üzerinde gerçekleştirmeleri gerekir. Online olarak yapılan vergi iade talep dilekçesi gönderimi hem zaman hem de ekstra maliyet açısından vatandaşlara avantaj sağlar.

Gelir ya da kurumlar vergisi için bir talep dilekçesi oluşturulacak ise bu dilekçeyi oluşturmak için öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine giriş yapılmalıdır. Sistem üzerinden iade talep dilekçesi verildiği için sistem sizin yerinize doğrudan iade talep dilekçesini ilgili birimlere gönderir. Kısacası iade dilekçesi oluşturulacaksa dilekçenin verileceği kurum Gelir İdaresi Başkanlığı olmalıdır. 

Ne Zaman Sonuçlanır?

Talep dilekçesi Gelir İdaresi Başkanlığına gönderilerek, incelemeye alınması gerekir. Bu süreçte özellilkle dilekçe kısmının doldurulması aşamasında sizden pek çok bilgi istenmiş olacaktır. Teminat verme ya da temiant mektubu gibi. Bu bilgiler verilen dilekçe sonrasında detaylı şekilde incelenir.

Talep dilekçesinin sonuçlanması için belirli bir süre yoktur. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşlara verilen süreler kapsamında talep dilekçesi oluşturularak, gönderilir. İade talep dilekçesinin sonuçlanma ve değerlendirme aşaması ise maksimum 60 gün olarak bilinir.

Açıklama durumlarında internet üzerinden dilekçe hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, dilekçenizin durumunu takip etmek için sistem üzerinde yer alan dilekçem kısmına gelebilirsiniz. 

Nasıl Geri Çekilir?

Talep dilekçesi Gelir İadesi Başkanlığı tarafından vatandaşlar için oluşturulmuş bir sisteme dayanır. Bu sisteme giriş yaparak iade talep dilekçesini oluşturabilir ve değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz. İade talep dilekçesinin iptal etme ya da geri çekme durumları da vardır.

İade talep dilekçesini geri çekmek isteyen vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığına giriş yaparak, buradan dilekçelerim kısmına gelmeleri gerekir. Bu kısımda yer alan sekmede gönderilen tüm dilekçeleri görebilirsiniz. İptal etmek istediğiniz dilekçenin üzerine tıklayarak iptal butonuna basmanız yeterlidir. 

Gelir İdaresi Başkanlığına gönderilen dilekçeler online olarak gönderildiği için iptal süreçleri de online sistem üzerinden yapılacaktır. 


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar