Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Belediye / İşyeri İzin Dilekçesi

İşyeri İzin Dilekçesi

/
6102 Views

İşyeri açma talebinde bulunmak isteyen girişimcilerin öncelikle işyeri izin dilekçesi hazırlaması gerekiyor. Ancak bu dilekçe ile yasal süreç başlamış olacaktır.

Yasal prosedürü başlatmadan yapılan her türlü faaliyet kaçak olarak değerlendirilir. Bu neden ile yapılacak olan işi anlatan ve izin talebinde bulunulan dilekçenin yazılması önemli detaylardandır. Dilekçenin hazırlanması hususunda öneli kriterleri dikkate almakta yarar var.

İşyeri İzin Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

İşyeri İzin Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur?

İşyeri açmak için gerekli olan dilekçenin hazırlanmasında dilerseniz örnek şablondan yararlanabilirsiniz. Fakat işyeri izin dilekçesi hazırlarken kendi şartlarınızı dikkate alarak doğru bilgiler vermeniz gereklidir. Dilekçede belirtilen yanlış bilgiler ya da ifadeler sürecin uzamasına sebep olabilir.

  • İşyerinin açılacağı şehir ve ilçe bilgilerinin yanı sıra pafta ya da ada numarası da bulunmalıdır.
  • Açılacak olan işyerinin ne üzerine hizmet vereceği belirtilmelidir.
  • İşyeri sahibinin isim, soyad ve iletişim bilgileri hatta TC kimlik numarası dilekçede bulunmalıdır.

Hazır şablon kullanmak istemeyenler ise işyeri açmak için izin istediklerine dair dilekçeyi tüm detayları ile hazırladığından emin olmalıdır.

İşyeri İzin Dilekçesi Nereye Verilir/ Nereye Gönderilir?

İşyerinin açılacağı ilçedeki belediye işyeri izin dilekçesi ile işlemleri başlatmaya yetkili makamdır. Bu durumda izin dilekçesinin de işyerinin bulunduğu ilçe belediyesine verilmesi gerekir. İzin dilekçesi bizzat işyeri açmak isteyen kişi tarafından verilmesi gerekir. Dilekçe verilirken dilekçede ek belgelere yer verilmişse bu belgelerin de hazır bulunması önemlidir. 

İşyerinin bulunduğu ilçe belediyesi içerisinde İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bulunuyor. Bu müdürlüklere başvurarak dilekçenizin işleme alınmasını talep edebilirsiniz. Çünkü izinler belediye genelinde müdürlükler tarafından yürütülüyor. Kimlik bilgilerinin doğruluğunu kanıtlamak için kimlik fotokopisi ve dükkan kira sözleşmesi de dilekçe ile istenebilir. 

Ne Zaman Sonuçlanır?

İşyeri izin için hazırlanıp verilen dilekçeler belediyenin ve İmar Müdürlüklerinin yoğunluğuna göre farklı zamanlarda sonuçlanabilir. Bu sürecin hızlı yürüyebilmesi için dilekçenin hatasız hazırlanması önemli bir detaydır. Dilekçenin cevap bulma süresi en çok 15 gündür. Bu süre bitiminde belediye işyeri açmak isteyen kişiye yazılı ya da sözlü biçimde cevap verecektir.

İstihdam için yeni kaynakların teşvik edilmeye başlanması ile birlikte işyeri açmak için talepte bulunanların sayısında artış oluyor. Bu taleplerin fazla olması belediyelerin dilekçeleri hızlı sonuçlandırmasını sağlıyor. İşyeri izinlerini ise belediyeler tarafından verilmektedir.

Dilekçede belirtilen bilgilerin doğruluğu belediyelerin de işlerini kolaylaştırmaktadır. Evrak eksiği bulunmayan başvurular ise genellikle olumlu yönde sonuçlanmaktadır. 

Nasıl Geri Çekilir/ İptal Edilir?

Herhangi bir sebebe bağlı olarak işyeri açmak isteyen kişi bu talebinden vazgeçme hakkına sahiptir. Böyle bir durum karşısında kişinin yeni bir dilekçe hazırlaması gerekir. İptal dilekçesi ile belediyeye başvuran kişi talebini geri çekme işlemini başlatabilir. Başvurunun iptaline dair yazılan dilekçe diğer dilekçenin geçersizliğini kanıtlayacaktır. Hazırlanan dilekçe aynı belediyeye verilmelidir.

İşyeri açma için izin dilekçesinin neden iptal etmek istediğinize dair net bir bilgi vermek durumunda değilsiniz. Fakat sebep belirtmeniz dilekçenizin ciddiyetini güçlendirecektir. Bir önceki dilekçeniz işleme alınmış olsa dahi yeni dilekçenin belediye tarafından kabul görecektir. Eğer dilekçe ile izin hakkına sahip olmuşsanız bu hakkın iptal edilme işlemi resmi olarak yapılacaktır. 


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar