Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Vize Sponsor Dilekçesi

Vize Sponsor Dilekçesi

/
4413 Views

Vize başvuruları yaparken gerekli evraklar arasında sosyal güvencenizi belirten evraklar, maaş bordrosu gibi evraklar istenir. Öğrenci iseniz de bu evraklar yerine öğrenci belgesi gösterebilirsiniz. Hiçbir yerde çalışmıyor ve öğrenci de değil iseniz vize başvurusu yapacağınız ülke sizde sponsor göstermenizi isteyecektir. Sponsor olarak gösterdiğiniz kişinin gelir durumunu ispatlayan belgeler kullanarak vize başvurusu yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapmak için vize sponsor dilekçesi hazırlamanız gereklidir.

Vize Sponsor Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Vize Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur?

Öğrenci olmayan ve kendisine ait herhangi geliri bulunmayan bireyler vize başvurularında sponsor desteğine ihtiyaç duyarlar. Bunun için sponsor desteği yapacak kişi vize başvurusunda bulunacak kişinin maddi yükümlülüğünü üstlendiğine dair dilekçe ibraz etmesi gereklidir. Dilekçeyi sponsor olan kişinin yazması ve imzalaması gereklidir. Ayrıca sponsor olan kişi kendi birebir vize başvurularında hangi evrakları sunması gerekiyor ise yine aynı evrakların bu dilekçe ile birlikte sunulması gereklidir. Dilekçe hangi ülkeye vize talebinde bulunuluyor ise o ülkenin başkonsolosluğuna yapılır. Dilekçede sponsor öncelikle kendini tanıtır ve ardından vize başvurusu yapacak kişinin tüm sağlık ve gezi masraflarını karşılayacağının taahhüdünü verir.

Vize Sponsor Dilekçesi Nereye Verilir / Nereye Gönderilir?

Hazırlanan dilekçe ve sponsorun maddi durumunu belgeleyen evraklar vize başvurusu yapan bireyin evrakları ile birlikte konsolosluklara teslim edilir. Vize başvuru sürecinde birey online başvuru formunu doldurarak ve vize harcını yatırarak randevu alır. Randevu tarihine kadar vize sponsor dilekçesi ve gerekli olan tüm evrakları eksiksiz bir şekilde toparlar. Randevu tarihinde tek tek ibraz eder.

Seyahat masraflarının vize talebinde bulunan kişi tarafından karşılanacağına dair bir belge yok ise sponsor talep edilir. Vize başvurusu yapan kişinin bankada talep edilen kadar parası yok ise ya da son üç aya ait hesap aktivitesi bulunmuyor ise mutlaka sponsor bulması gereklidir.

Ne Zaman Sonuçlanır?

Vize sponsoru olacak kişiler yasal veliniz ya da 1. Dereceden akrabanız olmalıdır. Belirli bir geliri bulunmayan kişiler birinci derece akrabalarını sponsor olarak göstererek vize başvurusunda bulunabilirler. Yurt dışında yaşayan bir arkadaşınızın davetiyesi ya da vize sponsor dilekçesi ile vize başvurularınız kabul edilebilir. Genel olarak vize süreci dahilinde sponsor dilekçeleri sonuçlanacaktır. Genellikle birinci derece akraba dışında akrabaların sponsorlukları kabul edilmiyor. Ancak istisnai durumlar olabilir. Vize başvuruları başvuru yapacağınız ülke konsolosluğunun işlemlerinin yoğunluğu göz önüne alınarak en geç 3 hafta içinde sonuçlanmaktadır. Akrabalık dereceleri:

  • Derece akrabalıklar: anne, baba, çocuklar,
  • Derece akrabalıklar: dede, nine, torun, kardeş
  • Derece akrabalar: dayı, hala, amca, teyze, yeğenler

Bu listeye göre anne ve babanız sponsor olabiliyor. İkisinin de hayatta olmadığı durumlarda ise size bakmakla yükümlü olan akrabalarınız sponsorluk desteği verebilir.

Nasıl Geri Çekilir / İptal Edilir?

Vize başvurusunda bulunacak bireylerin kendisine sponsor olacak kişi sponsor olmaktan vazgeçerse dilekçesini geri çeker. Ancak bu durumda sponsor olacak başka bir birinci derece akraba bulmanız gerekli olacaktır.

Konsolosluğa evraklar teslim edildikten sonra sponsor olmaktan vazgeçerseniz Konsolosluğu yeni bir dilekçe yazarak vize başvurusu yapan kişiye sponsor olmaktan vazgeçtiğinize dair ifade vermeniz gereklidir. Bu durum vize başvurusu yapacak kişinin vize sürecini olumsuz etkilediği gibi tekrar başvurduğunda da vize almasını zorlaştıracaktır.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar