Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / TRT Payı İade Dilekçesi

TRT Payı İade Dilekçesi

/
2985 Views

Elektrik aboneleri faturalarında belirtilen TRT payı ile ilgili olan kısmı bir dilekçe yardımıyla geri alabilirler. Elektrik dağıtım şirketleri faturalarda TRT payı adı altında sayaç okuma bedeli almaktadır. Tüketici hakem heyetine yapılan itirazlar sonucunda TRT payı olarak belirtilen bu payı tüketiciler geri alabilirler. TRT payının iadesi için tüketicilerin yapması gereken ise TRT payı iade dilekçesi hazırlamaktır.

TRT Payı İade Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

TRT Payı İade Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bu dilekçe yazılırken mutlaka iadesi istenilen tutar göz önünde bulundurulmalıdır. Yani iadesi istenilen tutar 2.000 Türk Lirasının altında ise tüketiciler iade için tüketici hakem heyetine dilekçelerini iletmeleri gerekir. Eğer tutar 2.000 Türk Lirasından fazla ise dilekçe başlığına mutlaka tüketici mahkemesi yazılmalıdır.

TRT payı iade dilekçesine mutlaka kişinin ev adresi yazılmalıdır. Yani ev adresi aslında faturanın gönderildiği ve kayıtlı olduğu adrestir. Ayrıca, TRT payı iade dilekçesi abone ya da abonenin avukatı tarafından bizzat hakem heyetine teslim edilmelidir. Aksi halde farklı yollarla gönderilen dilekçeler hakem heyeti tarafından kabul edilmeyecektir.Tüm bunlarla beraber dilekçe doldurulurken Ek kısmına abonenin kimlik fotokobisi de eklenmelidir.

Nereye Gönderilir?

Elektrik abonelerinin faturalarında görülen TRT payı iadesi artık tüketici mahkemelerinde görülmüş ve bir karara bağlanmıştır. Bu karara göre tüketici faturalarında işlenen TRT payı için tüketiciler doğrudan tüketici mahkemelerine iade dilekçesi hazırlayıp sunabilir. Bu iade dilekçesinin işleme alınması için mutlaka konuyla ilgilenen tüketici mahkemelerine dilekçenin gönderilmesi gerekir.

TRT payı iade dilekçesinin tüketici hakem heyetine gönderilmesi için TRT payının 2.000 Türk Lirasından düşük olması gerekir. Eğer istenilen tutar ve TRT payı 2.000 Türk Lirasından daha fazla ise iade işlemleri ve dilekçe için Tüketici Mahkemesine başvurmak gerekir. Bu hususa dikkat ederek, TRT payı aide dilekçesinde için doğru gönderim yapılmalıdır.

Ne Zaman Sonuçlanır?

TRT payını geri alma dilekçesi tüketici hakem heyetine ya da tüketici mahkemesine ulaştırıldığı andan itibaren işleme alınır. Değerlendirilmenin yapılması ve belirli bir sonucun çıkması için tüketici heyetinin kararı önemlidir. Genel olarak TRT payı iadesi için istenilen tutar çok yüksek olmadığı sürece süreç 30 ya da 40 iş günü içerisinde sonuca bağlanmaktadır. 

TRT payı iadesinde sonuçların daha hızlı açıklanması ve değerlendirmenin yapılması için dilekçenin doğru kanallara ulaştırılması gerekir. Özellikle iadesi talep edilen tutarın sonucun bağlanmasında önemi büyüktür. Bu nedenle istenilen iade tutarı eğer çok yüksek miktarda ise tüketici hakem heyetine abonenin avukatı ile beraber başvurması daha doğru olacaktır.

Nasıl İptal Edilir?

TRT payı iade dilekçesi elektrik faturasına sahip abone tarafından ya da abonenin avukatı tarafından ilgili mercilere sunulur. Dilekçenin ilgili makama ulaşmasından sonra dilekçe doğrudan değerlendirilmeye alınır. Değerlendirme aşaması genellikle 30 iş günü sürebilir. Bu süre içerisinde abone dilerse dilekçesini geri çekebilir ya da iptal işlemini gerçekleştirebilir.

Yapılan dilekçeler başvuru için bir iptal ya da geri çekme kararı alınırsa bu işlemin avukat aracılığı ile devam etmesi daha doğru olacaktır. Yani tüketici hakem heyetine ya da tüketici mahkemesine katkı payının aboneye iade edilmesi için verilen dilekçe doğrudan tekrar aynı mercilere sunulmalıdır. Bir dilekçe yardımıyla iptal ya da geri çekme dilekçenizi de aynı mercilere sunabilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar