Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Okul / Devamsızlık Dilekçesi

Devamsızlık Dilekçesi

/
3934 Views

İlk ve orta dereceli okullarda devamsızlık hakkı bulunuyor. Bu hakkın öğrenciler tarafından aşılması durumunda ise okul idaresine bildirmek gerekir. Bu bildiriyi devamsızlık dilekçesi ile yapmak gerekir. Lise ve orta okullarda devamsızlık hakkı 45 gün ile sınırlı tutuluyor. Bunun 10 günü mazeretsiz 35 günü mazeretli olarak kullanılabiliyor. Belirlenen sınırların aşılması durumunda sınıf tekrarı söz konusu olabilir.

Devamsızlık Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Devamsızlık Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur?

Veli tarafından hazırlanan devamsızlık dilekçesi çeşitli bilgileri içerisinde barındırmalıdır. Özellikle öğrencinin adı, soyadı, sınıfı ve okul numarası dilekçenin olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca velinin adı ve imzasının da bulunması gerekir. Ayrıca dilekçenin yazılış sebebi de ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde ifade edilmelidir. Dilekçenin sonuna ise dilekçeyi veren kişinin adresi ve telefon numarası da eklenmelidir. Son olarak tarih bilgisi de yazılarak dilekçe tamamlanır. Fakat öğrencilerin devamsızlığı bir alışkanlık haline getirmemeleri adına velilerin bu konuya özen göstermelerinde yarar bulunuyor. Dilekçenin sonunda öğrencinin devamsızlık yaptığı günlerde izinli sayılması istendiğine dair bir açıklama yapılması gerekir. 

Devamsızlık Dilekçesi Nereye Verilir / Nereye Gönderilir?

Doğru bir biçimde hazırlanan devamsızlık dilekçesi öğrencinin bulunduğu okul idaresine verilir. Öğrenci velisi tarafından hazırlanan devamsızlık dilekçesi yine veli tarafından okul idaresine elden verilebilir. E okul üzerinden de bu işlem yapılabilir. Verilen dilekçenin kabul edilmesi hali ise öğrencinin devamsızlığının izinli olarak değiştiğini görebilirsiniz. Dilekçe yazıldıktan sonra öğrencinin devamsızlık yapma nedenine dair evrakların da okul idaresine iletilmesi önemlidir. Resmi evrakların teslimi dilekçenin olumlu sonuçlanmasına da yardımcı olacaktır. Devamsızlık dilekçesinin kabul görmesi için belli tarihlere de riayet edilmesi önemlidir. Özellikle devamsızlık tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde dilekçenin hazırlanarak idareye ulaştırılması gerekir. 

Ne Zaman Sonuçlanır?

Derslerle ilgili bir başarı sorunu olmayıp devamsızlık sorunu olan öğrenciler için verilen dilekçeler 15 günde sonuçlanır. Fakat bu süre dilekçenin okul idaresine verilmesinden itibaren başlar. Okul idaresinin yoğunluğuna bağlı olarak bu süre daha da kısa sürebilir. Dilekçenin kabul edilmesi halinde e okul sistemi üzerinden devamsızlıkların silindiğini görebilirsiniz. Bunun yanı sıra öğrenci velisi ile de iletişim kurulur. Devamsızlığın kabul edilebilmesi için ise dilekçede belirtilen mazeretin idare tarafından kabul edilmesi gerekir. Dilekçenin kabul edilmesi ile birlikte e okul sistemine öğrencinin özel durumu işlenecektir. Böylece öğrencinin devamsızlık sorunu da ortadan kalkmış olacaktır. Öğrencilerin bu durumu alışkanlık haline getirmemesi için bir yıl içerisinde yapılan birden fazla dilekçe başvurusu kabul edilmeyebilir.

Nasıl Geri Çekilir / İptal Edilir?

Devamsızlık nedeni ile okul idaresi ile yaşanabilecek sorunların önüne geçen devamsızlık dilekçesi geri çekilebilir. Geri çekme işlemi için iptal dilekçesinin yine öğrenci velisi tarafından hazırlanması uygun olacaktır. Geri çekme ve iptal sebebinin ise dilekçede yer alması önemli detaylardan biridir. Fakat bazı durumlarda iptal dilekçesi kabul edilmeyebilir. Özellikle dilekçe okul idaresi tarafından kabul edilip e okul sistemine girilmişse kabul görmeyebilir. İptal dilekçesini vermeden önce e okul sisteminden öğrenci girişi yaparak devamsızlık bilgilerini kontrol edebilirsiniz. Eğer devamsızlık silinmemiş ise okul idaresine iptal dilekçesini verebilirsiniz. Fakat sisteme devamsızlık sistemden silinmiş ise iptal dilekçesinin bir hükmü olmayacaktır.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar