Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Gezi Dilekçesi

Gezi Dilekçesi

/
1809 Views

Kamu ve özel sektörde öğrenciler veya çalışanlarla birlikte geziye gitmek isterseniz gezi dilekçesi hazırlamanız gerekiyor.

Mesai saatleri içinde gezi düzenlemelerinde mutlaka dilekçeyle izin almanız gerekiyor. Gezi dilekçesi resmi belge sıfatına geçtiği için, okul, kurum veya ofis dışına çıkışlarda mutlaka izin dilekçesi sunmalısınız. Bu yazımızda gezi için dilekçe

nasıl yazılır, gezi dilekçe örnekleri hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Gezi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dilekçenizi, bilgisayardan matbu ve form şeklinde hazırlayacağınız gibi, çizgisiz beyaz kağıda da yazabilirsiniz. Dilekçenizi, bağlı bulunduğunuz müdürlüğe yazıyorsunuz. Başlık olarak da “………………… Okulu Müdürlüğüne” şeklinde yazıyorsunuz. Genellikle izin dilekçeleri eğitim kurumlarında daha çok görüldüğü için, dilekçeler de okul müdürlüklerine hitaben yazılıyor.

Özel sektörde yer alan eğitim kurumu veya bir şirket çalışanları olarak mesai saatleri içinde gezi planlıyorsanız gezi dilekçe başlığınızı “………………….Başkanlığına/Müdürlüğüne” şeklinde atıyorsunuz.

Başlığı attıktan sonra görevinizi, sınıfınızı belirtip, hangi tarihte ve saatler arasında gezi düzenlemek istediğinizi yazıyorsunuz. Diğer şube veya sınıflarla birlikte geziye gidecekseniz, gezi başkanını, katılan sınıf ve sayılarını dilekçenize ekliyorsunuz. Geziye araçla/araçlarla gidecekseniz araç, sürücü belgelerini yazmayı unutmayınız.

Dilekçenizi, “Bilgilerinize sunar; gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim” şeklinde bitiriyorsunuz. Sağ alt tarafa tarih, adınızı ve soyadınızı yazıp, imzalıyorsunuz.  Sol alt tarafa, öğrenci listesini, veli izin kağıtlarını, -varsa- araç izin belgelerini ekliyorsunuz.

Gezi Dilekçe Örneği

Private File - Access Forbidden Private File - Access Forbidden Private File - Access Forbidden Private File - Access Forbidden

Gezilere daha ziyade eğitim kurumları gittiklerinden okul sayfalarında ve internette pek çok okul gezi dilekçe örneği bulunmaktadır. Bunlardan birini indirip, kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Ana sınıfı ve ilkokul çağındaki öğrenciler genellikle gezinin, konusu, amacı, geri dönütler, etkinlikler gibi gezi planı çerçevesinde gezi planı dilekçesi hazırlanmaktadır.

Tek şube veya birkaç şube birlikte geziye gidecekseniz gezi planı Ek-9’u doldurmanız gerekiyor. Genellikle, okul yakın çevresine düzenlenen kısa gezi etkinliklerinde bu form doldurulmuyor. Sınıf öğretmeni, kısa bir gezi izin dilekçesi yazarak, müdürün onayına sunulmaktadır.

Geziye araçla gidilecekse, araç ve sürücü bilgilerinin mutlaka alınması gerekiyor. Konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve müdürlüklerinin resmi sayfalarında Gezi Dosyası bölümü altında, hazırlanması gereken belgeler listelenmiştir. Ayrıca istenen belgelerin boş formları yer alıyor. Bunları indirerek, yeniden düzenleyebilirsiniz.

Genel olarak, okul gezi dilekçesi okul müdürlüklerine yazılmaktadır. Okul müdürü de kendi onayıyla birlikte üst onay için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderiyor. Sizin yazdığınız dilekçeyi ilgi tutarak  gezi izin dilekçesi milli eğitim müdürlüğüne yazıyor.  Okul müdürlüklerinin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gezi üst yazı örnekleri de internette yer almaktadır. Matbu olarak düzenlenmiş örneği indirip, kendi okulunuza göre yeniden düzenleyip, onaya sunulmaktadır.

Geziye Katılma Dilekçesi

Private File - Access Forbidden

Geziye katılacak öğrencilerin mutlaka ailelerinden izin almaları gerekmektedir.  Bu nedenle sınıf öğretmeni öğrencilerin velilerine geziye katılma dilekçesi gönderiyor. Veli, öğrencinin geziye katılmasını istiyorsa “izin veriyorum” şeklinde dolduruyor. Şayet geziye katılmasına izin vermiyorsa “iznim yoktur” şeklinde doldurarak gönderiyor.

Geziye katılma izin dilekçesi olmayan hiçbir öğrenci geziye katılamaz. İzni olmadığı halde geziye katılan öğrencinin başına gelecek herhangi bir olumsuz durumda sınıf öğretmeni sorumludur. Bunun yanında mutlaka veliden geziye katılım izin dilekçesini almanız gerekiyor. İzin dilekçesini, tek sayfada birden fazla olacak şekilde çoğaltıp, keserek öğrencilere dağıtabilirsiniz. Öğrenci de velisine onaylatıp, size geri getirmesi gerekiyor.

Okul Öncesi Gezi İzin Dilekçesi

Private File - Access Forbidden

Özellikle okul gezileri  sadece ilkokul ve ortaöğretim öğrencileriyle yapılmıyor. Okul öncesi olan ana sınıfı öğrencileri de gezilere katılabiliyorlar. Ana  sınıfı öğretmeni, öğrencilerine hitap eden bir gezi düzenlemek istediğinde okul idaresine gezi dilekçesi örneği ile  başvuruyor. İnternette okul öncesi gezi izin dilekçesi ile ilgili örnekler yer alıyor. Form şeklinde hazırlanan bu dilekçe örneğini indirip, ana sınıfından dördüncü sınıfa kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 Okul öncesi öğrencileri için de veli izin belgesi almanız gerekiyor. Tek bir sayfada birden fazla veli izin belgesi hazırlayıp, öğrenci  sayısınca çoğaltarak, velilerinize dağıtabilirsiniz. Veliler, onayladıkları belgeleri size geri vermeleri gerekiyor.

Mesai saatleri veya hafta sonlarında düzenlenecek gezilerde mutlaka gezi planıyla birlikte gezi dilekçesi hazırlanmaktadır. Genellikle geziler eğitim kurumları tarafından düzenlendiğinden, MEB müfredatında gezi yönetmeliği bulunmaktadır. Dilekçenizi, okul müdürlüğüne hitaben yazıyorsunuz. Dilekçenizde mutlaka gezi tarihi, saati, katılacak kişilerin adı soyadı yazmaktadır.

Bunun yanında yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar