Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Kurumsal / Öğretmen Emeklilik Dilekçesi

Öğretmen Emeklilik Dilekçesi

/
4347 Views

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen olarak çalışanlar emeklilik için istenen yaş ve fiili hizmeti tamamladıklarında emekliye ayrılabiliyorlar. Bunun için de çalıştıkları kuruma öğretmen emeklilik dilekçesi yazıyorlar.

Emeklilik dilekçesini özel bir durumunuz yoksa istediğiniz tarihte veremiyorsunuz. Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz ayları içinde yapıldığından bu aylar içinde emekliye ayrılma talebinde bulunabiliyorsunuz.

Öğretmen Emeklilik Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Öğretmen Emeklilik Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Emeklilik şartlarını yerine getirdiğinizde öğretmen emeklilik dilekçesi yazarak çalıştığınız okula veriyorsunuz. Bu nedenle yazacağınız dilekçede üst başlık çalıştığınız okul müdürlüğüne olmalıdır.

Dilekçenizde şu hususları açıkça belirtmelisiniz;

  • Emekliye ayrılmak istediğiniz tarihi gün/ay/yıl olarak yazmalısınız.
  • Belirttiğiniz adresiniz açık adres olmalıdır. Örneğin, mahalle, cadde/sokak, site/apartman, ev/daire numarası ilçe/il açıkça yazmalısınız.
  • Çift ad veya soyadı kullanıyorsanız resmi yazışma kurallarına uygun yazmalısınız. Kesinlikle kısaltma kullanmayın. Örneğin Muhammet Yiğit ARSLAN, Ayşe YÜKSEL AVCI gibi.
  • Dilekçenizde hangi bankadan maaşınızı almak istediğinizi ve ıban numaranızı yazmalısınız.
  • Dilekçenize son altı ay içinde ve ön cepheden çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf eklemeyi unutmayın.

Dilekçenizi yazdıktan sonra tarih, ad-soyadı yazıp, imzalıyorsunuz.

Öğretmen Emeklilik Dilekçesi Nereye Verilir?

Emeklilik başvuru dilekçenizi kadronuzun bulunduğu okula veriyorsunuz. Görevlendirme amacıyla başka bir okulda görev yapsanız bile, yazdığınız öğretmen emeklilik dilekçesi bağlı olduğunuz okul müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor. Okulunuzda görevli memur varsa ona yoksa ilgili müdür yardımcısına teslim ediyorsunuz.

Gerekli inceleme yapılarak eksik veya yanlışlık olup olmadığı tespit ediliyor. Kayda girildikten sonra müdüre havale ediliyor. Müdür de onaylayıp, imzalandıktan sonra üst yazıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderiliyor. Oradan da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderiliyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, fiili çalışma hizmet yıllarını hesaplayarak, emekliliğe hak kazanıp kazanmadığını tespit ediyor. Emekliliğe hak kazandıysanız emekli maaşınız için evrakınız SGK’ya gönderiliyor.

Öğretmen Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Emeklilik başvurunuzu Mayıs ayı içinde yapmalısınız. 15 Temmuz’a kadar emeklilik başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Okulunuzca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilen dilekçeniz, gerekli inceleme ve kontrolden geçiyor. Emeklilik şartlarını sağladığınız tespit edildiğinde, TC. numaralı, alfabetik sıralı ve özlük dosyalarıyla birlikte en geç 31 Mayıs tarihine kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderiliyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, dosyaları tekrardan inceleyerek, fiili hizmet yıllarını hesaplıyor. Yıl ve yaşları emeklilik için tutan öğretmenlerin emeklilik taleplerini onaylayarak tebliğ ediyor. Kararname gereği en geç Temmuz ayının son iş günü itibariyle okulla ilişiğiniz kesilerek, emekliye ayrılıyorsunuz.

Emekliliğe esas tahsis belgeleriniz İl Milli Müdürlüğü tarafından SGK başkanlığına elektronik ortamda gönderiliyor.

Öğretmen Emeklilik Dilekçesi Nasıl Geri Çekilir?

Vermiş olduğunuz emeklilik dilekçesinden vazgeçmek isterseniz, Temmuz ayının son iş günü mesaisi bitene kadar iptal talebinde bulunabiliyorsunuz. Temmuz’un son gününe iptal dilekçenizi bıraktıysanız gelen evrak kaydında işlem gördürmeniz gerekiyor.

Emeklilik iptal talep dilekçesi yazarak, çalıştığınız okul kurumuna teslim ediyorsunuz. Emeklilik başvuru dilekçeniz hala çalıştığınız okuldaysa, işleme konmadan geri alabiliyorsunuz. Dilekçeniz okulunuzdan gönderilmişse, hangi aşamada olduğunu öğrenip, iptal dilekçenizle İlçe Milli Eğitim veya İl Milli Eğitim Müdürlüklerine elden de götürebilirsiniz. Dilekçenizi ilgili müdürlüğün evrak kayıt bölümüne kaydettirip, emeklilik başvuru dilekçenizi işlemden çektirebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken husus iptal talebinizi/dilekçenizi emeklilik tarihinizi doldurmadan ve emeklilik işlemlerinin başlamadan önce yapmanızdır.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar