Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Proje Dilekçesi

Proje Dilekçesi

/
4480 Views

Proje dilekçesi, okullarda öğrencinin hangi dersle ilgili proje yapmak istediğini belirtir dilekçedir. Dilekçesi yıllık eğitim öğretim hayatı içerisinde okul müdürlüğüne teslim edilerek, öğrencinin yapacağı projeler değerlendirilir.

Öğrenci hangi dersten proje ödevi almak isterse bunu bir dilekçe yardımıyla okul idaresine sunar. Gerekli incelemeden sonra öğrencinin not durumuna da bağlı olarak idare öğrenciye proje ödevi için bir ders belirler.

Proje Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Proje Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Proje dilekçesi öğrenci tarafından yazılı bir şekilde kaleme alınmalıdır. Proje dilekçesi yazarken mutlaka siyah ya da mavi tükenmez kalem kullanılır. Üst başlık kısmına hangi okula gönderilecekse o okulun adı ve müdürlüğü yazılır. 

Proje dilekçesinin içeriğinde mutlaka öğrenci hangi derslerden proje ödevi almak istediğini belirtmelidir. Genellikle öğrencilere dilekçesi içerisinde 5 proje ödevi seçim hakkı tanınır. Yani alınmak istenilen ödevler 5 seçenek halinde sıralanır.

İlk tercih öğrencinin not durumuna göre belirlenir. Öğrenci hangi dersiyle ilgili notunu düzeltmek isterse genellikle ilk tercihe o dersin proje ödevi yazılır. Dilekçenin alt kısmına ise öğrencinin numarası, adı ve soyadı yazılır. Islak imzalı olarak ilgili okul müdürlüğüne teslim edilir.

Proje Dilekçesi Nereye Verilir?

Dilekçesi öğrenci tarafından el yazısı ile doldurulduktan sonra okul müdürlüklerine verilir. Öğrenci hangi okulda eğitim hayatına devam ediyorsa mutlaka dilekçe de o okula hitaben yazılmalıdır. Üst başlık kısmında da öğrencinin kayıtlı olduğu okul yer almalıdır.

Proje dilekçesi elden teslimi gereken bir dilekçedir. Bu nedenle, öğrencinin yazılı olarak hazırladığı dilekçe ilgili birimlere ve okul müdürlüğüne elden teslim edilmelidir. Teslim edilme yeri olarak okul müdürü ya da müdür yardımcıları bulunur. Dilekçeyi alabilecek ilgili birim belirlenerek, doğrudan hazırlanan dilekçe o birime belirlenen sürelerde teslim edilmelidir.

Ne Zaman Sonuçlanır?

Proje dilekçesi öğrencilerden yıl boyunca talep edilebilen bir dilekçedir. Proje hazırlamak isteyen öğrenciler okul yönetimi tarafından belirlenen tarihlerde dilekçelerini hazırlayarak ilgili yönetime teslim edebilirler.

Dilekçeler genellikle 1. Dönem ve 2. Dönem olmak üzere iki farklı dönemde yapılabilir. Bazı okullarda ise yalnızca yıl sonunda proje ödevi verilmektedir. Öğrencilere dilekçe hazırlamak için belirlenen süre ise 1 aydır. 1 aylık süre içerisinde öğrenciler almak istedikleri proje ödevi hakkında bir dilekçe hazırlayarak, müdürlüklere sunmaları gerekir.

Proje dilekçesi verildikten sonra ise ortalama 2 haftalık süreçte öğrencinin alacağı proje ödevi okul idaresi tarafından belirlenir. Kısacası proje dilekçesinin sonuçlanması ortalama 15 gün sürmektedir. 

Nasıl Geri Çekilir?

Dilekçe öğrencilerin notlarını düzeltmek için tercih ettikleri seçeneklerden birisidir. Okul yönetimi tarafından öğrencilere dilekçe içerisinde 5 ders için proje yapma imkanı tanınır. Bu derslerden hangisinde öğrenci daha zor durumda ise o ders için proje ödevi hazırlar. Bu sayede kötü olan dersler de düzeltilmiş olur.

Proje dilekçesinde herhangi bir ders için değişiklik yapmak isteyen öğrenci dilekçe verme tarihleri arasında bu değişikliği yapabilir. Yeni bir dilekçe ile okul yönetimine değişikliği ya da geri çekme durumunu izah etmesi gerekir.

Dilekçe üzerinde bir değişiklik yapılacaksa da yeni bir dilekçe ile 5 ders arasında sıralamayı değiştirebilir. Bu imkandan yararlanmak için öncelikle okul yönetimi ile irtibata geçmek gerekir.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar