Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / ABD Vize Talep Dilekçesi

ABD Vize Talep Dilekçesi

/
208 Views

Amerika Birleşik Devletleri, Türk vatandaşlarına ülkeye girişlerinde vize uygulamaktadır. Bu nedenle bu ülkeye seyahat planlıyorsanız ilk başta gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor. Gerekli evraklar arasında vize talep dilekçesi de yer almaktadır. Ülkeye hangi amaçla seyahat planlıyorsanız dilekçenizi bu amaca uygun ve İngilizce hazırlamalısınız. Bu yazımızda abd vize talep dilekçesi hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

ABD Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Vize talep dilekçesi, hazırlanacak vize belgeleri arasında önemli bir yere  sahiptir. Dilekçenizde verdiğiniz bilgiler ve desteklediğiniz belgelerle ülkeye girişiniz kabul edilecek veya ret edilecektir. Ülkeye turistik, öğrenci, ticari, transit veya  aile birleşimi için seyahat edecekseniz, dilekçenizi bu doğrultuda yazmanız doğru olacaktır. Çünkü, verdiğiniz bilgilerle sunduğunuz belgeler birbiriyle örtüşmesi gerekmektedir. Genel olarak Amerika vize talep dilekçesi hazırlarken şu hususlara dikkat etmelisiniz;

1- Dilekçenizi ve randevunuzu ülkeye seyahat edeceğiniz tarihten daha erken hazırlamanız önemlidir. Oluşacak yoğunluğa göre uçak biletiniz ve seyahat planınız yanabilir.

2-Dilekçenizi yazmadan önce Amerika’nın Türk konsolosluğunun resmi web sitesinden Amerika vize formu DS-160’ı doldurmanız gerekiyor. Bu formu doldurmadan ve onaylanmadan dilekçenizi hazırlamıyorsunuz. Form onaylandıktan sonra, randevu tarihinde dilekçeniz ve ekteki belgelerle birlikte randevuya gidiyorsunuz. Formda; kişisel, aile, işyeri, eğitim ve güvenlik bilgilerini dolduruyorsunuz.

3- Randevunuz onaylandıktan sonra dilekçenizi hazırlıyorsunuz. Dilekçenizi Amerika Konsolosluğuna hitaben yazıyorsunuz.

4- Dilekçenizde;

    a)pasaport ve tarih,

    b)Çalıştığınız firma ve pozisyon,

    c) Otel konfirmasyon,

    d) Uçak bileti rezervasyonu,

    e) Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı, sponsor,

    f) Ülkede nerede kalınacağı, otelde kalınacaksa otel rezervasyon.

    g) Seyahatiniz bittiğinde ABD’den ülkenize döneceğinize dair garanti bilgileri mutlaka olmalıdır

 Ziyaretiniz ticari amaçla, çalıştığınız şirketin antetli kağıdını kullanıyorsunuz. Yetkili imza ve kaşesi de mutlaka olmalıdır. İş seyahatinin ayrıntılarını, iş yapılacak şirket/şirketler bilgisini yazıyorsunuz. Şirket sahibi olarak ticari ziyaret yapacaksanız, şirket bilgilerinizi, kaç yıldır faaliyette olduğunuz gibi bilgileri yazıyorsunuz. Şayet emekli olarak, ülkeye ziyaret gerçekleştirecekseniz, kimlik ve seyahat bilgilerinizle birlikte maaş belgenizi sunmanız yeterlidir.

Vize başvuru dilekçenizi İngilizce yazmanız gerekiyor. Türkçe başvurular kabul edilmemektedir. Bu nedenle ya İngilizce bilen bir yakınınızdan yardım isteyeceksiniz ya da tercümanlık bürolarına yazdıracaksınız. Ayriyeten internette amerika vize talep dilekçesi örneği ingilizce olarak da bulunmaktadır. Bu dilekçe örneklerinden de yararlanabilirsiniz.

ABD Vize Talep Dilekçesi Nereye Verilir?

Amerika’nın Türkiye’de Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ve Adana Konsolosluğu bulunmaktadır. Vize işlemleri Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapılmaktadır. Bu nedenle Amerika vize başvuru dilekçesi bu birimlerden birine  hitaben yazılmalıdır. Dilekçe ve sunulacak hazırlanan belgelerle birlikte belirlenen randevu tarihinde konsoloslukta/büyükelçilikte  bulunmanız gerekiyor. 

ABD Vize Talep Ne Zaman Sonuçlanır?

Pandemi süreci nedeniyle Amerika ülkeye girişlerde sınırlamalar getirmiştir. Hali hazırda randevu sistemi açık olsa da yakın zamanda randevu verilmemekte, sadece özel durumlar için randevu verilmektedir. Ayrıca göçmen başvurularının birikmesi nedeniyle Ankara Büyükelçiliğinde sadece;

-Acil tıbbi/insani sorunları,

– Halk sağlığı ve güvenliğini sağlayan sağlık, havacılık ve gıda gibi sektör çalışanları,

-ABD ekonomisi üzerinde önemli etkisi olanların başvuruları kabul edilmektedir. Şayet bu kriterlerden birine sahipseniz https://ais.usvisa-info.com/en-tr/niv resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Göçmen olmayan bütün vize başvuruları İstanbul Başkonsolosluğu’nda işleme alınmaktadır. Ancak burada da randevular kısıtlıdır. Ankara Büyükelçiliğindeki başvuru kriterleri burada da geçerlidir. Ancak randevu oluşturmak için harç ücreti ödemişseniz, ücretlerinizin geçerliliği 30 Eylül 2023 tarihine kadar uzatılmıştır.

Vize işlemleri ile ilgili güncel bilgileri öğrenmek ve abd vize takip yapabilmek için https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news.html  adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca sorularınız için resmi Ankara ve İstanbul birimlerinde ilgili formu doldurabilirsiniz.

ABD Vize Talep Dilekçesi Örnekleri
Amerikan konsolosluğu vize başvurularında bütün ayrıntılara dikkat etmektedir. Bu nedenle dilekçenizi seyahat amacınıza uygun yazmalı, istenen belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde hazırlamalısınız. Dilekçenizde en ufak bir yanlışlık veya eksiklik olmaması adına amerika vize başvuru dilekçe örneği çeşitlerini inceleyebilirsiniz.

İnternette her türlü seyahat amacına yönelik abd vize talep dilekçesi örneği çeşitleri yer almaktadır. Başvurunuzu İngilizce yapmanız gerektiğinden abd vize dilekçe örneği ingilizce olanları indirip, inceleyebilirsiniz. İsterseniz google çeviri veya İngilizce bilen bir yakınınızdan yardım alarak dilekçenizi düzenleyebilirsiniz.

Vize başvurunuz ret edildiyse, abd vize reddi itiraz dilekçesi yazabiliyorsunuz.  Özel bir durum olmadığı müddetçe, vizesi ret edilenlerin itiraz dilekçeleri sonucu değiştirmemektedir. İtiraz dilekçesi hazırlamak yerine, başvurunuzun ret edilmesine neden olan etkenleri düzeltmeniz veya hazırlamanız sizin için daha kolay olacaktır. Böylece yeni bir dilekçe hazırlayarak, başvurunuzun kabul edilmesini sağlayabilirsiniz.

ABD, ülkeye girişlerde Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Vize işlemlerini pandemi süreci nedeniyle sadece İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden yapabiliyorsunuz. Konsolosluğun resmi sitesine girip, DS-160 formunu doldurduktan sonra, randevu onaylanırsa vize başvuru dilekçesi hazırlıyorsunuz. Dilekçe İngilizce olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca, seyahat amacını destekleyecek belgeler mutlaka sunulmalıdır.

Bu yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar