Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Adliye / Adli Sicil Kaydı Sildirme Dilekçesi

Adli Sicil Kaydı Sildirme Dilekçesi

/
139 Views

Mahkeme kararıyla kişilere verilen ceza ve güvenlik tedbirleriyle ilgili bilgiler Adalet Bakanlığı’nın “Adli Sicil” veri tabanı sistemine kaydedilmektedir. Sabıka kaydı olarak da bilinen bu sistem, vatandaşlar arasında “suç kaydı” olarak da bilinmektedir. Belirli şartlar oluştuğu taktirde sistemdeki sicil kaydınızın silinmesini talep ediyorsunuz. Bunun için adli sicil kaydı sildirme dilekçesi yazarak, başvuruyorsunuz. Bu yazımızda adli sicil kaydı sildirme başvurusu ile ilgili detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Sildirme Nasıl Yapılır?

Kişilerin “suç kaydı” Adalet Bakanlığı’nın Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünde saklanmaktadır. Adli sicil kaydı;

– cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması,

– ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme,

– etkin pişmanlık,

– ceza zaman aşımının dolması,

–  genel af ilan edilmesi,

– ilgili kişinin ölmesi halinde silinerek, adli sicil arşiv kaydına alınmaktadır. Bu kayıt silme işlemlerinin yapılması belirli süre ve şartlara bağlıdır. Yani para cezası varsa ödenmiş, ertelenmiş hapis cezası varsa erteleme süresinin dolmuş olması gerekmektedir.

Cezalar yerine getirildiğinde, adli sicil kaydı, otomatik olarak adli sicil arşiv kaydına gönderilmesi gerekiyor. Fakat, pratikte iş yoğunluğu, sicil kaydı ile ulusal yargı ağlarının birbirleriyle entegre olmaması sebebiyle bu gerçekleşememektir.  Bu nedenle adli sicil kaydının silinmesini isteyenler şahsen veya avukat aracılığıyla bakanlığın Ankara’da bulunan Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor. 

Başvuruyu yazılı olarak bir dilekçeyle yapıyorsunuz. Aynı zamanda verilen para veya hapis cezasının yerine getirildiğini gösteren belgeleri de sunmanız gerekiyor.

Adli sicil kayıtlarını sildirmek isteyen vatandaşlar, adli sicil kaydı sildirme e-devlet üzerinden yapılıp, yapılamayacağını merak ediyorlar. E-devlet üzerinden adli sicil kaydı sorgulaması yapabilmenize rağmen e-devlet adli sicil kaydı silme yapamıyorsunuz. Başvurunuzu yazılı olarak ilgili birime yapmanız gerekiyor.

Adli Sicil Kaydı Sildirme Dilekçe Örnekleri


Geçmiş yıllara göre adli sicil kaydının çıkartılması veya silinmesi işlemleri daha kolay yapılabilmektedir. Dilekçe oluşturmak için “arzuhalci” denilen kişilere gitmeniz gerekmiyor. Bunun yerine internette yer alan birçok adli sicil kaydı sildirmek için dilekçe örneği çeşitlerinden yararlanabilirsiniz.

Genel olarak adli sicil kaydı sildirme dilekçe örneği çeşitleri aynı özellikleri göstermektedir. Sadece cezanın mahiyetinde ve sunulacak belgelerde farklılıklar göstermektedir. Herhangi bir adli sicil kaydı silinmesi dilekçe örneği indirip yararlanabilirsiniz. Tek yapmanız sadece sizinle ilgili bilgileri doldurup, imzalamaktır.

Adalet Bakanlığı’nın kendi resmi web sitesinde de adli sicil kaydı sildirme formu adı altında boş bir dilekçe örneği yer almaktadır. İsterseniz bu dilekçe örneğini de indirip, kendi bilgilerinizle doldurarak, başvurunuzu yapabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Sildirme Dilekçesi Nereye Verilir?

Adli sicil kaydının silinmesini isteyen pek çok kişi adli sicil kaydı silme dilekçe örneği ile birlikte adli sicil kaydı sildirme dilekçesi nereye gönderilir araştırması içine giriyorlar. Dilekçenin başlığını oluşturan Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü aynı zamanda dilekçenin verileceği, gönderileceği kurumdur.

Dilekçenizi yazdıktan sonra, TC kimlik kartı fotokopisi ile sabıka kaydı belgesini de ekliyorsunuz. Belgelerinizi, postayla kurumun; Devlet Mahallesi, Vekaletler Caddesi, 06420 Çankaya/Ankara adresine gönderiyorsunuz. Zarfı mutlaka iadeli taahhütlü göndermeyi unutmayınız.

Dilekçenizi postayla gönderebileceğiniz gibi, imkanınız varsa elden de teslim edebilirsiniz. Bu durumda evrak kayıt numarasını almayı unutmayınız.

Adli sicil kaydı bulunan kişiler, sabıka kayıtlarının silinmesi için dilekçe ile başvurabiliyorlar. Başvurularını yapabilmeleri için verilen cezaların, güvenlik tedbirlerinin yerine getirilmesi gerekiyor. Bunu sağlayanlar bir dilekçe, TC kimlik fotokopisi ve sabıka kaydı belgesiyle Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvuruyorlar.

Bu yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak, çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar