Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Kurumsal / Harcırah Dilekçesi

Harcırah Dilekçesi

/
536 Views

Kamu ve özel sektörde çalışanlar görevlendirildikleri yer veya yeni görev yerlerine taşındıklarında harcırah dilekçesi veriyorlar. Böylece yolda veya görev süresince harcamalarınızı geri alabiliyorsunuz. Harcırah, diğer adıyla yolluk 6245 sayılı Harcırah Kanunu’na göre veriliyor. Bu yazımızda harcırah dilekçesi nasıl yazılır detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Harcırah Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dilekçenizi çalıştığınız kurum veya iş yerine hitaben yazıyorsunuz. Kamu çalışanları, örneğin öğretmense görev yaptığı Okul müdürlüğüne, din görevlisiyle ilçe müftülüğüne, memursa çalıştığı kurumun personel daire başkanlığına yazıyor. Özel sektörde çalışıyorsanız çalıştığınız iş yerinin muhasebe departmanına veya insan kaynakları müdürlüğüne yazıyorsunuz.

Harcırah dilekçesi, normal dilekçelerden farklılık gösteriyor. Genel olarak dilekçeler üst başlıkla başlar. Ama harcırah talebi dilekçesi sol üst tarafa; görev, unvan, sicil no, baba adı, göreve başlama tarihi, memleketi, doğum tarihi bilgilerini yazıyorsunuz. Altına da konu olarak “harcırah talebidir” şeklinde kısaca yazabilirsiniz.

Başlık olarak da “……………………………/Müdürlüğüne” şeklinde atıyorsunuz. Açıklama kısmına hangi tarihler arasında görevlendirildiğiniz, görevlendirme yeriniz, atanma tarihiniz gibi size uygun bilgileri yazıyorsunuz. İsterseniz harcırah kanununun ilgili maddelerini ekleyebilirsiniz.

Sonuç ve istem kısmında bilgiler doğrultusunda harcırahın hesaplanarak tarafınıza ödenmesini talep ediyorsunuz. Dilekçenizin işleme konulması için dilekçe yazım kurallarına, üslubunuza ve verdiğiniz bilgilerin tam ve doğru olmasına dikkat etmelisiniz. Yanlış beyanlarda, ödenen harcırahın faiziyle geri alınacağını unutmayın.

Harcırah Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden Private File - Access Forbidden Private File - Access Forbidden

Kamu veya özel sektör çalışanları farklılık gösterse de harcırah talep dilekçesi temelde aynı içeriğe sahiptir. Sadece dilekçe başlığıyla, dolduracağınız bilgiler farklılık gösteriyor. Buna rağmen yolluk harcırah dilekçesi konusunda hata yapmak istemiyorsanız harcırah dilekçesi örneği indirebilirsiniz. İnternette kamu çalışanları ile sektör çalışanları için yolluk harcırah dilekçe örneği çeşitleri bulunuyor. Bu örnekleri inceleyip, size uygun olanı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Boş yerleri kendi bilgilerinizle doldurup, çıktısını alabilirsiniz. Dilekçenizi imzalamayı unutmayınız.

Kamu çalışanları, meb yolluk dilekçesi ile başvuru yaptıklarında ayrıca ilçe belediye başkanlığına da bir dilekçeyle başvuruyorlar. Tayin olduğunuz yer ile görev yaptığınız yer arasının kaç kilometre olduğunu ve bir kişinin yol ücretinin belirlenmesini talep ediyorsunuz. Bu bilgiler doğrultusunda yolluğunuz belirleniyor. Belediye başkanlığına yazılacak dilekçe örneğini de internette bulabilirsiniz. Sadece boş yerleri doldurmanız yeterlidir. İsterseniz çizgisiz boş bir kağıda kendi el yazınızla da örneğe uygun şekilde yazabilirsiniz.

Geçici Görev Yolluğu Dilekçesi

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Kamu çalışanlarıyla üniversite çalışanları ihtiyaca bağlı olarak geçici görevlendirmeyle başka bir ile veya ilçeye gidebiliyorlar. Geçici olarak görevlendirilseniz bile belediye sınırları dışına çıktığınız için geçici görevlendirme harcırah dilekçesi yazarak, yolluğunuzu ve günlük harcırahınızı talep edebiliyorsunuz.

Konuyla ilgili olarak birçok geçici görev yolluğu dilekçe örneği bulunuyor. Örnekleri inceleyip,  kendinize uygun olanı indirebilirsiniz. Geçici görevlendirme süresinde yaptığınız harcamaları örneğin; uçak/otobüs bileti, konaklama gideri, faturaları geçici görev yolluğu dilekçesi içinde gösterebiliyorsunuz.

İl Dışı Yolluk Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden

Kamu çalışanları, eğitim, seminer, görevlendirme amacıyla veya il dışına tayinleri çıktığında yolluk ve harcırah dilekçesi yazabiliyorlar. Tayin dışında görevlendirilmeyle gittiyseniz yol harcırah dilekçe örneği ile çalıştığınız kuruma başvuruyorsunuz. Dilekçe ekinizde mutlaka yaptığınız harcamaların faturalarını eklemeyi unutmayınız.

İl dışına tayininiz çıktığında tayin harcırah dilekçe örneği ile çalıştığınız kuruma başvuruyorsunuz. Dilekçenizle birlikte ilçe belediye  başkanlığına yazdığınız nakil yolluk dilekçesi yanıtını beraber veriyorsunuz. Bu işlemi ilişik kestiğiniz sürede yapabilirsiniz.

Dilekçenizi nasıl yazacağınız konusunda tereddüt yaşıyorsanız il dışı yolluk dilekçesi örneği indirebilirsiniz. Başlığı ve boş yerleri kendi bilgilerinizle doldurup, çıktısını alabilirsiniz. İmzaladıktan sonra kurumunuza verebilirsiniz.

Kamu ve özel sektör çalışanları ihtiyaç doğrultusunda başka birimlerde, yerleşim yerlerinde geçici olarak görevlendirilebiliyorlar. Bu durumda çalışanın yolluk ve harcırah hakkı doğuyor. Çalışanlar yolluk ve harcırah dilekçesiyle çalıştıkları kuruma başvuruyorlar. Kamu çalışanları belediye sınırları dışında tayinleri çıktığında ilişik kesme işlemleri sırasında dilekçeyle yolluk talep edebiliyorlar.

Bu yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar