Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Ahır Şikayet Dilekçesi

Ahır Şikayet Dilekçesi

/
174 Views

Toplum içinde yaşayan insanların birbirlerine karşı hak ve sorumlulukları vardır. Birbirlerini gürültü, şiddet, taciz gibi davranışlarla rahatsız edemeyecekleri gibi kötü kokularla da rahatsız edemezler. Özellikle kümes ve ahır gibi durumlarda bütün önlemlerini almalarını gerekiyor. Ahır ve hayvan dışkısının yaydığı kokudan rahatsız oluyorsanız bunu sözlü ve yazılı olarak şikayet edebiliyorsunuz. Bu yazımızda ahır kokusu nereye şikayet edilir hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Ahır Kokusu Nereye Şikayet Edilir?

Kişiler, kendi yaşam alanları sınırları içinde yasal düzenlemeler çerçevesinde küçük veya büyükbaş hayvan besleyip, yetiştiriciliğini yapabilirler. Fakat bunun da belirli kuralları bulunmaktadır. Öncelikli olarak çevre sağlığı ve huzuru göz önünde bulundurularak kötü kokuyu önlemeniz gerekiyor. Bunu yapmadığınız taktirde şikayet almanız ve cezai işlemlere maruz kalmanız kaçınılmazdır.

Çevrenizde kötü koku yayılımına sebep olan insanlar bulunuyorsa, ahır nereye şikayet edilir sorusu aklınıza gelebilir. Öncelikli olarak belediyeye şikayet edebilirsiniz. Şikayetinizi sözlü olarak da yapabilirsiniz. Fakat resmi başvuru olması açısından yazılı yapmanız daha doğru olacaktır. Belediyenin “şikayet masası” bölümüne şikayetinizi yazılı olarak bildirebilir, gerekli işlemlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Doğal hayat, çevreyi koruma ve düzenleme bakımından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı en büyük mülki kurumdur. Büyük işletmelere sahip özel ve tüzel kişilikleri, yaptırımlara rağmen, kötü kokunun yayılmasını önlemeyen komşunuzu hem sözlü hem de yazılı olarak bu kuruma yapabilirsiniz. Sözlü olarak ALO 181 hattını arayarak, şikayetinizi nedenleriyle birlikte anlatıyorsunuz.  Yazılı olarak da bakanlığın www.alo181.csb.gov.tr adresinden yapabiliyorsunuz. Sayfadaki şikayet formunu doldurarak, şikayetinizi oluşturuyorsunuz.

Ahır Şikayet Dilekçesi Örnekleri

Belediyeye veya bakanlığa sözlü olarak şikayette yazılı olarak başvurmak resmi başvuruya girdiğinden, takibi ve resmiyet kavuşması daha kolaydır. Bu nedenle dilekçeyle başvurmanız, hem şikayetinizin kabulünü sağlayacak hem de gerekli adımlar daha hızlı atılacaktır.

Resmi kurumlara dilekçeyle başvurmada dilekçenin içeriği ve kullanılan üslup çok önemlidir. Dilekçenizin işleme konulması, kabul görmesi için etkili ve doğru bir şekilde dilekçenizi hazırlamanız gerekmektedir. Bunun için internette yer alan ahır şikayet dilekçesi örneklerini inceleyebilirsiniz. Genel olarak bu dilekçelerin içerikleri aynıdır. Herhangi birini indirip, kendi kimlik, adres bilgilerinize göre yeniden düzenleyebilirsiniz.

Ahır Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Ahır ve ahır kokusunu şikayet etmek istediğinizde dilekçenizi belediyeye veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na hitaben yazabilirsiniz. Şikayetinizi belediyeye sunmak istediğinizde örneğin; ” Gaziemir Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne” şeklinde yazabilirsiniz. Şayet belediyenin şikayet masası bulunuyorsa, direk belediye başkanlığına hitaben yazıp, dilekçenizi bu birime teslim edebilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na hitaben yazacaksanız bakanlığın bünyesinde bulunan şikayet formunu dolduruyorsunuz. Bakanlığın resmi web sitesine girdiğinizde ana sayfanın sol sütununda “ALO 181 Başvuru/Başvuru Sorgulama” sekmesini tıklıyorsunuz. Ekrana gelen formu doldurup, “Ben robot değilim” kutucuğunu işaretledikten sonra, altındaki “oluştur” yazısını tıklıyorsunuz. Böylece ahır kokusu şikayet talebiniz oluşmuş oluyor.

Belediyeye yazdığınız dilekçede ve bakanlık sayfasında oluşturduğunuz formda mutlaka adres ve kimlik bilgilerini tam olarak vermelisiniz. Belirtilen yerin incelenmesi açısından adres ve konum bilgisi çok önemlidir. Formdaki ve dilekçenizde açıklama yaparken gereksiz ayrıntı, nefret ve şiddet içeren cümlelerden uzak durmalısınız.

Toplu yaşam alanları içinde veya çevresinde bulunan ahırlar kötü kokular yayabilmektedir. Ahır sahibi bunun önlemini almadığı zaman belediye ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na şikayet edebiliyorsunuz. Şikayetlerinizi sözlü olarak bulunduğunuz yerdeki belediye şikayet masasına veya bakanlığın ALO 181 şikayet hattına yapabiliyorsunuz.

Bu yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak, çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar