Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Aile Hekimi Değiştirme Formu

Aile Hekimi Değiştirme Formu

/
215 Views

2005 yılında pilot uygulamayla başlayan aile hekimliğe 2010 yılından itibaren ülke genelinde uygulanmaya başlanarak günümüze kadar gelmiştir. İkametgah kaydınızın bulunduğu Aile Sağlığı Merkezi’nde doktorunuzu seçme hakkınız bulunuyor. Seçme hakkınızı da aile hekimi değiştirme formu doldurarak yapıyorsunuz. Bu yazımızda aile hekimliği nasıl değiştirildiği  ve formun nasıl doldurulacağı hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Aile Hekimi Değiştirme Formu Nasıl Doldurulur?

Her vatandaşın tıbbi yardım alma hakkının olduğu gibi aile hekimini de belirleme hakkı bulunmaktadır. Mevcut aile hekiminizden memnun olmayabilirsiniz, yeni bir adrese taşınabilirsiniz bu gibi durumlarda aile hekimi değiştirme talep formu doldurmanız yeterlidir.

Formu doldurmadan önce dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır. Buna göre aile hekimi değiştirme 3 ay

sınırı bulunmaktadır. Mevcut aile hekiminizde üç aylık süreyi doldurmadıysanız başvurunuz kabul edilmiyor. Ancak üç ayı doldurduktan sonra başvuruda bulunabiliyorsunuz. Süreye dikkat etmenizle birlikte başvuracağınız doktora kayıtlı hasta sayısı 4 binin üzerindeyse yine kaydınızı aldıramıyorsunuz. Süre ve doktora kayıtlı hasta sayısına dikkat ederek  formu doldurmalı, başvurunuzu yapmalısınız.

Bazı başvuru formlarında başlık olarak aile hekimi değiştirme dilekçesi veya aile hekimi değiştirme başvuru formu

yazabilir. Başlıklar farklı olsa da içerikleri aynı olduğundan, elinizde hangisi varsa doldurabilirsiniz. Formu doldururken şu hususlara dikkat etmelisiniz;

– Başvurunuzu, adres değişikliği veya hekim değişikliği nedeniyle yaptığınızı belirtmelisiniz. Şayet hekim değişikliği ise neden hekim değiştirmek istediğinizi ilgili bölüme yazabilirsiniz.

– Kayıtlı olduğunuz Aile Sağlı Merkezi’ni ve doktorun bilgilerini girmelisiniz.

-Kimlik, adres ve iletişim bilgilerinizi eksiksiz ve doğru şekilde yazmalısınız.

-Hane halkının kimlik bilgilerini yazmayı unutmayınız. Ayrıca hane halkından gebe, herhangi bir raporu veya özel durumu olanları mutlaka belirtmelisiniz.

Aile Hekimliği Değiştirme Formu Örneği


Toplum Sağlığı Merkezleri ile İl Sağlık Müdürlüklerinin resmi web sitelerinde aile hekimliği değiştirme formu örneği matbu olarak bulunmaktadır. Bunun dışında internette de aile hekimi değiştirme dilekçesi formu olarak arattırdığınızda aile hekimliği değiştirme formu örneği çeşitlerini bulabilirsiniz. Hangi il veya ilçede ikamet olursanız olun veya yerleşim yeri değiştirin örneğin aile hekimliği değiştirme formu İstanbul ile aile hekimliği değiştirme formu Ankara arasında hiçbir fark yoktur. İsterseniz aile hekimi değiştirme formu Şanlıurfa için doldurmak isteyin, tek yapmanız gereken il ve doktor ismini değiştirip, yine kendi bilgilerinizi giriyorsunuz.

Bütün örneklerin içeriği tamamen aynıdır. Ayrıca aile hekimi değiştirme formu pdf formatında yer almaktadır. Bilgisayar üzerinden boşlukları kendi bilgilerinizle doldurup, size uygun kısımları işaretleyebilirsiniz. Bilgilerinizi girdikten sonra son bir kez kontrol etmeyi unutmayınız. Çünkü yanlış ve eksik girdiğiniz bilgiler için başvurunuz kabul edilmeyebilir. Çıktısını aldıktan sonra imzalayıp, İl/ilçe sağlık müdürlüğüne teslim edebilirsiniz.

E-devlet Üzerinden Aile Hekimliği Değiştirme

Form ve dilekçeyle uğraşmak istemiyorsanız aile hekimi değiştirme e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için TC kimlik numaranız ve şifrenizle birlikte www.turkiye.gov.tr adresine giriyorsunuz. Ana sayfadaki arama çubuğuna “Aile Hekimi Değiştirme” yazıyorsunuz. Sistem sizi aile hekimi değiştirme e-nabız sayfasına yönlendiriyor. Ekrana gelen sayfada kendi adınızı, soyadınızı ve aile hekiminizin adını, soyadını ve sağlık birimini göreceksiniz. İşleme başlamadan önce sayfadaki uyarıyı okuyup, buna göre hareket etmenizde yarar vardır.

Sayfanın altında il ve ilçe seçimini yaptıktan sonra “aile hekimi değiştirme gerekçesi” bölümünden listedeki size uygun birini seçiyorsunuz. Sağ tarafta da Aile Sağlı Merkezi seçimini yapıyorsunuz. Kırmızı ile işaretli olanlar 4 bin nüfusun üzerinde olanlardır. Bunları seçemiyorsunuz. Sarı işaretli olanlar 3500-4000 arası, yeşil işaretli olanlar 3500 nüfusun altında olanlardır. Bunlardan birini seçebiliyorsunuz. Seçiminizi yaptıktan sonra sayfanın en alt sağ tarafında “aile hekimini değiştir” sekmesini tıklıyorsunuz.

Aile hekimi değiştirme işlemleri her ayın 5’i ile 20’si arasında yapıldığında aynı gün saat 23:59’da gerçekleşmektedir. Başvurunuzu ayın 21’i veya sonrası yaptığınızda ise bir sonraki ayın 5’inde saat 23:59’da gerçekleşiyor. Başvurunuzu yaparken bu tarihlere de dikkat edebilirsiniz.

Her vatandaşın aile hekimini seçme ve değiştirme hakkı bulunmaktadır. Fakat, bir vatandaş aile hekimini değiştirmek istediğinde o aile hekiminde en az 3 ay kalmış olmalıdır. Aile değiştirme başvurusu form ile yapılabileceği gibi e-devlete girilerek e-nabız üzerinden de yapılmaktadır.

Bu yazımızın yararlı olduğunu düşünüyorsanız paylaş butonuna basarak, çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar