Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / İtiraz / LGS İtiraz Dilekçesi

LGS İtiraz Dilekçesi

/
4152 Views

LGS sınavına giren öğrenciler ve öğrenci velileri sınavla ilgili bir süphe duymaları sonucunda sınava karşı bir itiraz dilekçesi oluşturabilirler. Bu dilekçenin yazılmasındaki amaç sınav soru, cevap ya da sınav sürecinin bir şaibe içermesidir. Bu şaibeli durumu ortadan kaldırmak için Lgs itiraz dilekçesi yazılır ve itiraz edilen durumun giderilmesi ya da incelenmesi istenir. İncelemeye göre sınavdaki şaibeli durumlar haklı görülürse ortadan kaldırılır.

LGS İtiraz Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

LGS İtiraz Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

LGS sınavında soru ya da cevaplarla ilgili öğrenci ve velilerden gelen itiraz durumları mutlaka sınavı yapan yere bir dilekçe yardımıyla iletilmesi gerekir. İtirazların doğru şekilde iletilmesi ve incelenmesi için dikkat edilmesi gereken durumlar da mevcuttur. Özellikle itirazlar mutlaka soru, cevap anahtarı ve sonuçların sistemde yayınlanmasından sonra 5 iş günü içerisinde yapılması gerekir. 

Lgs itiraz dilekçesi doldurmak için öncelikle Lgs sınavına giren adayın T.C numarası, adı ve soyadı ile beraber sisteme giriş yapmanız gerekir. Ayrıca itiraz dilekçesi kılavuzlarda belirtilen itiraz ücretini de ilgli bankalara yatırmanız gerekmektedir. İtraz bedelini yatırarak https://eitiraz.meb.gov.tr adresi üzerinden itirazlarını gerçekleştirebilirler.

Nereye Gönderilir?

Sınav sonuçları ÖSYM’nin kendi web sitesi üzerinde yayınlanır. Yayınlanmadan sonra sınav ve cevaplarla ilgili bir itiraz durumu varsa bu durum Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi sayfasında yer alan bölüme iletilmelidir. Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü sınav itiraz bölümünden elektronik olarak sınav itirazlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Sınavla ilgili bir itirazı yalnızca Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sayfasında yer alan bölüme iletebilirsiniz. Bunun dışında elden ya da posta yoluyla gönderilen itiraz dilekçeleri geçersiz kabul edilecektir. İtirazların kabul edilmesi için sunulan süre önemlidir. Bu süre kapsamında itiraz dilekçelerini elektronik ortamda Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü göndermeniz gerekir.

LGS İtirazları Ne Zaman Sonuçlanır?

Lgs sınavına yapılan itirazlar için Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü belirli bir süre vermektedir. Bu süre sınav sonuçlarının açıklanmasından itibaren 5 iş gününü kapsamaktadır. 5 günlük süre boyunca sınav sorularına ya da cevaplarına karşı bir itiraz dilekçesi oluşturabilirsiniz. İtiraz dilekçesi Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilerek, değerlendirilmeye alınması talep edilir.

Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilen itiraz dilekçeleri 10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Sonuçları ve itiraz dilekçesine ait gelen cevabı görmek için Lgs sınavına giriş yapan adayın sistem bilgileri kullanılır. Adayın sistem bilgilerine giriş yaparak itiraz dilekçesi ile ilgil sonuç ve cevapları görebilirsiniz.

Nasıl Geri Çekilir?

Lgs itiraz dilekçesi elektronik olarak Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne gönderildiği için dilekçenin geri çekilmesi pek mümkün olmuyor. Yalnızca dilekçenizin iprali ile ilgil Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz. İptal durumuna karşı tarafınıza bir bilgilendirme e-postası da gelecektir.

İtiraz dilekçelerinin iptal durumları ayrıca değerlendirilir. Elektronik ortamdan gönderilen itiraz dilekçesi doğrudan incelenmeye alınır. İnceleme 10 günlük süre içerisinde yapılır. Bu süre içerisinde bir iptal ya da geri çekme durumu olursa Ölçme, Değerlendirme Ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne irtibat numaralarından ulaşım sağlayabilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar