Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / İtiraz / Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi

/
5622 Views

Trafik cezası sorgulama işlemi yaparak hakkınızda uygulanmış trafik cezalarını öğrenebilirsiniz. Bu cezalara itiraz için trafik cezasına itiraz dilekçesi yazılması gerekmektedir.

 • Ceza isminize kesilmiş ve on iş günü içinde tebliği edilmemiş ise Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edebilirsiniz.
 • Yüze karşı kesilen cezalara 15 iş günü içinde itiraz etme hakkınız bulunur.
 • Plakaya karşı kesilen cezalara tebliğ edildiği günden itibaren itiraz etme hakkınız olur.

15 gün içinde itiraz etmezseniz karar kesinleşmiş olur. 15 gün içinde ödeme yapılmaz ise de indirimli ödeme hakkınızı kaybetmiş olursunuz. Sonraki dönemlerde yüzde 5 gecikme faizi trafik cezanıza eklenecektir.

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur?

Trafik cezalarına itiraz kaynaklı davalara trafik mahkemeleri bakmaktadır. Her yerde trafik mahkemesi olmaması nedeni ile Sulh Ceza mahkemeleri de bu davalara bakabiliyor. Araç cezası sorgulama yaparak hakkınızda kesilen cezaları öğrenebilirsiniz. Bu cezalara itiraz için;

 • Cezanın tebliğ belgesi
 • Ceza tutanağının fotokopisi
 • Dava için yazılmış dilekçe
 • Ceza uygulanan araca ait ruhsat ve araç sahibin ehliyet ve kimlik fotokopileri gereklidir.

Dilekçe doldurmaya Sulh Ceza Mahkemesine diye başlanır. İtiraz eden bilgileri, itiraza konu tutanağın tanzim tarihi- tebellüğ tarihi, itiraz konusu ve açıklamalar kısmında eklenebilecek ek bilgiler girilerek dilekçe hazırlanır.

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi Nereye Verilir / Nereye Gönderilir?

Bulunduğunuz ilde Trafik Mahkemesi var ise dilekçenin hitap kısmına bu şekilde yazılarak, dilekçe trafik mahkemesine verilir. Ancak çoğu ilde trafik mahkemesi olmadığından Sulh Ceza mahkemelerine başvurmak gerekli olacaktır. Gerekli belgelerle birlikte Sulh Ceza Hakimliğe başvuru yapabilirsiniz. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı birde Tebligat kağıdının aslı başvuru sahibinde kalmalıdır. Mahkemece duruşma yapılmadan trafik cezasına itiraz dilekçesi üzerinde yazan hususlara istinaden karar verilir. Sonuç tebligat ile adresinize gönderilir.

Ne Zaman Sonuçlanır?

Trafik cezalarında tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödeme yapıldığı taktirde yüzde 25 indirimli olarak ödeyebilirsiniz. Cezayı indirimli olarak ödeyip karara itiraz ettiğinizde karar hakkınızda olumlu sonuçlanırsa ödediğiniz tutarı geri alabilirsiniz. Davanın reddine karar verilir ise yargılama masraflarını da ödemek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle trafik cezalarına sadece haklı olduğunuza kuvvetli delilleriniz var ise itiraz etmelisiniz. Aksi taktirde daha fazla masraflarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Mahkeme yoğunluğuna göre kara süreci 2- 3 ya kadar uzayabiliyor.

Nasıl Geri Çekilir / İptal Edilir?

Haklı olduğunuza dair kesin emin olmadığınızda trafik cezasına itiraz etmemelisiniz. Bu konuda kararsız olduğunuz durumlarda trafik cezasına itiraz dilekçesi geri çekmek isteyebilirsiniz. Bunun için yine Sulh Ceza Mahkemesine trafik cezasına itirazdan vazgeçtiğine dair dilekçe yazması gereklidir. Ancak yapılan masraflar kişinin kendisine kalacaktır. Trafik cezaları tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde ödendiği taktirde ¾ oranında indirimler uygulanmaktadır. Ceza ödeme işlemi geciktirenlere ise yüzde 5 oranında gecikme zammı ilave edilmektedir.

Sürücüler trafik cezalarını plakadan sorgulayarak öğrenebilir. Sürücüler ödeme yapmak için gelir idaresi Başkanlığı internet sitesi ya da anlaşmalı bankalar üzerinden trafik cezalarının ödemesi yapabilir. PTT şubeleri de nakit olarak trafik cezası ödeme işlemi almaktadır.


 • Facebook
 • Twitter
 • Google+
 • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar