Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Tatil Dilekçesi

Tatil Dilekçesi

/
3797 Views

Başta Milli Eğitim’e bağlı öğretmenler ve idareciler olmak üzere, birçok memur tatil zamanında bulundukları adresleri belirtmek zorundalar. Bu nedenle tatile çıkmadan önce tatil dilekçesi yazmalısınız. Tatilde uzun süreli kalacağınız adresleri mutlaka belirtmelisiniz. Adreslerinizle birlikte size ulaşılabilecek telefon numaralarını da eklemelisiniz.

Tatil Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Tatil Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dilekçe başlığı, kısa ve açık cümlelerle istek/bilgi/önerilerin yazılması, eklerin belirtilmesi ve imza bir dilekçenin bütünlüğünü oluşturur. Bu nedenle dilekçenizi mutlaka muhatap olduğunuz kuruma yazmalısınız.

Dilekçenizi yazarken tamamlamış olduğunuz dönemi yazıyorsunuz. Örneğin; 2018 – 2019 eğitim öğretim yılı bittiği için dilekçenizde bunu belirtiyorsunuz. Dilekçenizin metin bölümünde tatilde geçireceğiniz adresleri yazmıyorsunuz. “Tatilimi aşağıda belirttiğim adres/adreslerde geçireceğim.” Diye yazmanız yeterlidir.

Metnin sonunda yeni paragraf açarak  “Bilgilerinize arz ederim.” Veya “Bilgilerinize saygılarımla arz ederim.” Sözüyle bitirmeniz önemlidir. Çünkü bir üst makama yazdığınız için resmi yazışma yapıyorsunuz ve dilekçelerde üslup önemlidir.

Sol alt tarafa tatilinizi geçireceğiniz adres/adresleri yazıyorsunuz. Kısa süreli konaklayacağınız adresleri yazmanız gerekmiyor. Uzun süreli kalacağınız adresleri yazmanız yeterlidir. Adreslerinizin altına size ulaşılabilecek telefon numaralarınızı yazmayı unutmayınız. Size ulaşılamayacağı durumlar göz önüne alarak, eşinizin / çocuğunuzun / bulunacağınız yerin telefon numaralarını ekleyebilirsiniz.
Sağ alt tarafa da tarih, adınız-soyadınızı yazıp, imzalıyorsunuz.

Tatil Dilekçesi Nereye Verilir?

Tatile çıkmadan, seminer döneminde tatil dilekçesi yazıyorsunuz. Okullarda genellikle belirlenen bir müdür yardımcısı ilgileniyor. Müdür yardımcısı, dilekçenizi yazmanız konusunda size hatırlatmalarda bulunuyor. Yazdığınız dilekçeyi elden ona teslim edebilirsiniz. Bazen de kendi masası veya Öğretmenler Odası’ndaki masa üzerine bir klasör oluşturarak, oraya koymanızı isteyebilir. Dilekçe bilgi amaçlı verildiği için herhangi bir evrak kayıt veya takip aşaması bulunmuyor.

Kurumunuzda, sizinle ilgili oluşabilecek durumlarda hızlı şekilde iletişim kurulabilmesi için adres bilgisi önemlidir. bu nedenle dilekçeyi vermeniz kanuni zorunluluktur. Ayrıca olağanüstü durumlarda göreve geri çağrılma, belge ve bilgi istemi gibi durumlar için adres ve iletişim bilgilerini doğru vermeniz önemlidir.

TNasıl Sonuçlanır?

Milli Eğitim’e bağlı çalışan öğretmen ve idareciler için tatil dilekçesi bilgi amaçlı verilmektedir. Bu nedenle kontrol edilmesi veya olumsuz sonuçlanması gibi bir durum söz konusu değildir. 1 Temmuz ile 1 Eylül tarihleri arası öğretmenler için kanuni tatil hakları olduğu için herhangi bir yaptırım yoktur.
Sadece öğretmenler, herhangi bir olağanüstü durumda ulaşılabilmeleri ve nerede olduklarını bildirmeleri açısından bu dilekçeyi yazmak zorundalar.

Tatil ile izin dilekçesinin karıştırılmaması gerekiyor. Öğretmenler dışında kurum ve kuruluşlarda ücretli çalışanların yıllık tatil ve mazeret izin hakları vardır. Bağlı bulundukları kurumun personel veya insan kaynakları bölümüne izin dilekçesi yazarak, haklarını kullanabilirler.

Nasıl Geri Çekilir?

Tatil adreslerinizi gösteren dilekçenizi yazıp, teslim ettikten sonra, tatilinizi başka adres/adreslerde geçirmek isteyebilirsiniz. Bunun için de yeni bir dilekçe yazıp, teslim edebilirsiniz. İlgili müdür yardımcınıza yeni durumu açıklayıp, eski dilekçeyi geri alıp, yenisini verebilirsiniz. Bunun için herhangi bir bürokratik bir işleme gerek yoktur.

Dilekçeniz bilgi amaçlı ve sizin tatilde hangi adreste/adreslerde olacağınızı gösterdiği için evrak kayıt veya havale gibi işlemleri bulunmuyor.
Tatile gitmeyecekseniz veya belediye sınırları dışına uzun süreli çıkmayacaksanız bile mevcut ev adresinizi belirttiğiniz yeni dilekçenizi vermek zorundasınız.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar