Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Adliye / Avukatsız Boşanma Dilekçesi

Avukatsız Boşanma Dilekçesi

/
6897 Views

Evli çiftlerin birbiri ile anlaşamaması ve uzlaşamaması durumunda boşanma davaları açılarak evlilik akdinin sonlandırılması sağlanıyor. Bazı boşanma davalarında taraflar kendilerini müdafi için avukat ile yola çıkarken bazı çiftler de avukatsız boşanma dilekçesi ile bu süreci tamamlamak istiyorlar. Avukatlı bir şekilde boşanma davalarına katılmak avukatın deneyimleri ile devam ederken avukatsız olarak boşanma davalarında tarafların mahkeme ve dava ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekiyor.

Avukatsız Boşanmak Mümkün Mü?

Evli çiftler arasında en çok merak edilen ve en çok sorulan soruların başında avukatsız boşanma mümkün mü sorusu geliyor. Avukatsız boşanma mümkün bir durum olmasının yanı sıra çiftlerin merak ettiği bir başka konuda avukatsız boşanma ne kadar sürer konusudur. Boşanma davası açmak ve bu davanın devamını sağlamak için avukat şartı söz konusu değildir. Avukatsız da boşanma davası açılabilir ve dava neticesinde boşanma sağlanabilir. Dava dilekçesinin yazılmasından dava sürecinin başlaması, duruşmalar neticesinde mahkeme ara kararlarının takip edilmesi ve dava neticesinde temyiz sürecini takip ederek itiraz edilecek konuların itiraz edilmesi çiftlerin takip etmeleri gereken konulardır. 

Avukatsız Boşanma Davası Açılır Mı?

Boşanma ile ilgili merak edilen konuların başında olan avukatsız boşanma davası açılır mı konusu geliyor. Boşanma davalarında avukatsız boşanmak mümkün mü sorusuna verilen cevap da bu durumun mümkün olacağı belirtildiği için avukatsız boşanma davası açmak da mümkündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu avukatsız boşanma davası nasıl açılır konusunun tam olarak bilinmesidir. Boşanma davası için dilekçe yazılması gerektiğinden anlaşmalı ise avukatsız karşılıklı boşanma dilekçesi örneklerine uygun birebir dilekçe yazılması gerekiyor. Çiftlerin avukatsız anlaşmalı boşanma işlemleri konusunda dava sürecini sürekli takip etmeleri gerekiyor. 

Avukatsız Boşanma Protokolü

Çiftler arasında boşanma yönünde bir anlaşma söz konusu ise çiftler boşanma protokolü hazırlayarak dava sürecini başlatabiliyorlar. Bu nedenle avukatsız boşanma protokolü için çiftlerin gerekli araştırmaları yaparak usulüne uygun bir şekilde anlaşmalı boşanma protokolü hazırlamaları gerekiyor. Çiftlerin öncelikle avukatsız boşanma dilekçesi indir seçeneklerinden örnek boşanma dilekçelerini inceleyerek kendilerine uygun bir şekilde yazmaları gerekiyor. Çiftlerin uzman görüşlerinde avukatsız boşanma olur onayını gördükten sonra nasıl bir adım atarak boşanma sürecine başlayacaklarını belirleyerek dava sürecini başlatıyorlar. Avukatsız boşanma protokolünde dikkat edilmesi gereken en önemli konu çiftlerin müşterek çocuklarının velayetleri, mal ve eşya konusundaki paylaşımlar, varsa tazminat ve nafaka talep miktarları mutlaka belirtilmelidir. Protokol içinde bunlara yer verilmemesi ve sonrasında bu hususlar konusunda talepte bulunulması durumunda mahkeme talepleri reddediyor. Bu nedenle boşanma protokolünde en ince detaya kadar bilgilerin belirtilmesi gerekiyor. 

Avukatsız Boşanma Dilekçe Örneği

Çiftler internet üzerinden birçok avukatsız dilekçe örneği sayesinde bu örnekleri kendilerine uyarlayarak avukatsız boşanma dilekçesi yazarak mahkeme sürecini başlatabiliyorlar. Bu dilekçede öncelikle davayı açacak olan taraf davacı, dava edilen taraf ise davalı olarak dilekçe üzerinde yer almalıdır. Dilekçenin sağ üst köşesine dilekçe tarihi, orta kısmına hitap edilecek olan makam ve alt kısma ise davanın anlaşmalı mı çekişmeli mi olduğu belirtilmelidir. Dilekçenin orta kısmı ise konunun açıklama kısmıdır ve dilekçenin bu alanına boşanma nedeni detaylı bir şekilde yazılır. Açıklama yapıldıktan sonra sonuç bölümüne istemler yazılır ve ilgili makamdan boşanma akdinin gerçekleşmesi için arz edilir. Çiftlerin avukatsız boşanmak için yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi olmaları avukatlarının olmaması konusunda kendilerini olumsuz yönde etkilemeyecektir. 

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Avukatsız Boşanmak İçin Yapılması Gerekenler

Çiftlerin avukatsız boşanmak için yapılması gerekenler bir dizi işlemden oluşuyor. Öncelikle boşanma davasının anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olacağı belirlenmelidir. Eğer anlaşmalı boşanma olacaksa çiftlerin kendi aralarında anlaştıkları konular konusunda mutabık kalmaları için protokol hazırlamaları gerekiyor. Bu protokol evrakı ile birlikte anlaşmalı boşanma dava dilekçesi yetkili makama ibraz edilerek dava sürecinin başlaması sağlanıyor. Eğer ki çiftler aralarında anlaşma sağlayamamışlar ise çekişmeli boşanma davası için dilekçe yazarak dava sürecinin çekişmeli olarak başlamasının sağlanması gerekiyor. Çekişmeli boşanma dava dilekçesinde davalı olan tarafında boşanma dilekçesinde istem ve taleplerini net bir şekilde belirtmeleri gerekiyor. Çiftlerin avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi nasıl yazılır konusu ile ilgili detaylı araştırma yaparak dilekçelerini bu usule göre yazmaları gerekiyor. 

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Ücreti 2019

Boşanma sürecinde çiftlerin araştırma yaptıkları konuların başında avukatsız boşanma ne tutar konusu geliyor. Bazı çiftler boşanma dilekçesini arzuhalciye yazdırarak avukatsız boşanma dilekçesi ne kadar tutar sorusuna da yanıt arıyorlar. Çiftler için avukatsız boşanma masrafları davanın türü ve niteliğine göre değişiklik gösteriyor. Ancak her yıl avukatsız anlaşmalı boşanma ücreti 2019 fiyat tarifesi belirlenerek bu konuda bilgi almak isteyen kişilere bildiriliyor. Dava açan taraf davanın lehine sonuçlanması durumunda avukatsız boşanma mahkeme masrafları için de talepte bulunabiliyor. Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olmasından dolayı hem çekişmeli hem de avukatsız anlaşmalı boşanma masrafları birbirinden farklılık gösteriyor. Dava çekişmeli olduğunda davanın süresi ve seyri uzun bir zamanı kapsadığından avukatsız boşanma davası masrafı anlaşmalı boşanma davalarına göre daha yüksek oluyor. 

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Avukat ile anlaşmayıp anlaşmalı bir şekilde boşanma davasını başlatmak isteyen kişiler avukatsız anlaşmalı boşanma ne kadar sürer konusunda araştırmalar yapıyorlar. Bu nedenle çiftlerin avukatsız anlaşmalı boşanma nasıl olur sorusuna net cevap bulabilmeleri için yaşadıkları yerin nüfusu ve mahkemenin yoğunluğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Boşanmak isteyen çiftlerin avukatsız çekişmeli boşanma davası nasıl açılırkonusu ile ilgili internet üzerindeki boşanma dava süreçlerini yakından takip ederek konu  ile ilgili detaylı bilgiler elde edebiliyorlar. 

Avukatsız Boşanma için Gerekli Evraklar

Çiftlerin boşanma sürecinin başından sonuna kadar usulüne uygun bir şekilde devam etmesi için belli başlı avukatsız boşanma için gerekli evraklar söz konusu. Öncelikle avukatsız boşanma örneği ile ilgili kararların incelenmesi çiftler için nasıl bir sürecin kendilerini beklediği konusunda detaylı bilgi vermesi açısından oldukça önemlidir. Anlaşmalı boşanma söz konusu ise anlaşma protokolü ve boşanma dilekçesi, çekişmeli boşanma söz konusu ise dava dilekçesi ve iddia edilen konular ile ilgili belgeler mahkemeye ibraz edilmelidir. Ancak çiftlerin bu evrakları temin etmeden önce avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi nasıl yazılır konusunda bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Çünkü usulüne uygun bir şekilde yazılmayan dilekçeler işleme alınmıyor. Boşanma davası başlamadan önce çiftler adli makamlardan avukatsız boşanma için gerekli evraklar konusunda bilgi sahibi olabiliyorlar. 

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır

Anlaşmalı boşanma davasına karar veren kişiler avukatsız anlaşmalı boşanma dilekçesi nasıl yazılır konusunda gerekli araştırmalar yaparak bu konuda usulüne uygun bir dilekçe ile dava sürecine müdahil oluyorlar. İnternet üzerinde sayısız avukatsız boşanma dilekçesi örneği bulunarak tüm dilekçelerin usulüne birbiri ile aynı olması ortak özellikler içerisinde bulunuyor. Aynı zamanda internet üzerinde bulunan avukatsız boşanma dilekçesi örneği word dosyasındaki içerikleri çiftler kendilerine göre değiştirebiliyorlar. Bunun yanı sıra avukatsız boşanma dilekçesi örneği pdf formatında da yer alıyor. Birçok sitede avukatsız boşanma dilekçesi indi seçenekleri yer alarak çiftler boşanma dilekçesini kendi bilgisayarlarına indirebiliyorlar.  


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar