Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / İftihar Belgesi Dilekçesi

İftihar Belgesi Dilekçesi

/
2093 Views

İlkokul ve ortaöğretimde okuyan öğrenciler, ders notlarından bağımsız olarak katıldıkları yarışmalar ve sosyal etkinler bakımından da ödüllendiriliyorlar. Öğrencilerin aldıkları başarılar ve rol örnek olmaları nedeniyle sınıf öğretmenleri tarafından iftihar belgesi dilekçesi yazılıyor.  İftihar belgesini alabilmeniz için aktif ve örnek gösterilir bir öğrenci olmanız ile öğretmeninizin okul idaresine teklif etmesi gerekiyor.

İftihar Belgesi Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

İftihar Belgesi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İlkokullarda sınıf öğretmeni tarafından, ortaöğretimlerde de girdiği sınıfa sınıf öğretmeni olarak atanan şube öğretmeni tarafından yazılıyor. Dilekçenizi bulunduğunuz okulun müdürlüğüne hitaben yazıyorsunuz. Örneğin; Akıncılar İlkokulu/Ortaokulu/Lisesi Müdürlüğüne diyerek başlık atıyorsunuz.

Dilekçenin metin bölümünde ilgili yönetmelik belirtilerek, listede sunduğunuz öğrencilere “iftihar belgesi” verilmesini talep ediyorsunuz. İkinci paragrafta “Gereğini arz ederim.” Cümlesiyle bitiriyorsunuz.

Dilekçenizin sağ alt tarafına tarih, ad ve soyadınızı yazıp, imzalıyorsunuz. Unutmayın imzasız hiçbir dilekçenin geçerliliği yoktur.

Dilekçenin altına sıra numarası vererek, öğrencilerin okul numaralarını, adlarını ve soyadlarını yazıyorsunuz. Her öğrencinin karşısına teklif nedeninizi ekliyorsunuz.  Örnek olarak; herhangi bir yarışmada dereceye girdiyse, okul gösteri ekibinde başarılı çalışmalara imza attıysa, davranış ve hareketleriyle rol örnek oluyorsa gibi…

Nereye Verilir?

Eğitim-öğretim dönemi sonunda, sınıf öğretmenleri tarafından iftihar belgesi dilekçesi okul müdürüne verilir. Okul müdürünün yetkilendirdiği veya görevlendirdiği bir müdür yardımcısına da teslim edilebilir. Elden teslim ettiğiniz dilekçenize “evrak kayıt” veya “havale” ettirmenize gerek yoktur. Boş bir dilekçe örneği üzerinde, gerekli yerleri elde veya bilgisayarda doldurup, imzalayıp, teslim etmeniz yeterlidir.

Dilekçenizde, öğrenci bilgilerini ve teklif nedeninizi tam olarak yazmayı unutmayınız. Karnelerin, teşekkür ve takdirname belgelerinin hazırlandığı son haftadan önce idareye teslim etmeniz önemlidir.

Ne Zaman Sonuçlanır?

Bütün sınıf öğretmenleri iftihar belgesi dilekçesi ile birlikte adlarını verdikleri öğrencilerinin onur belgesi almasını isterler. İftihar belgesi sınırlı sayıda öğrenciye verildiği için, bütün dilekçeler olumlu sonuçlanmıyor. Okul idaresi ve rehber öğretmen toplantısı sonucunda hangi öğrencilere iftihar belgesi verileceği belirleniyor. Öğrencinin katıldığı yarışmalar, aldığı dereceler, okulu en iyi temsil edenler, davranış ve hareketleriyle öğrenciler ve öğretmenler tarafından takdir edilen öğrenciler iftihar belgesi almaya hak kazanıyorlar.

Hangi öğrenciye iftihar belgesi verileceği karnelerin basılacağı son hafta belli oluyor. İsimleri belirlenen öğrencilere de birer belge basılıyor. İftihar belgesi; karneler, teşekkür ve takdir belgeleriyle birlikte sınıf öğretmenine teslim ediliyor.

Bazı okullarda, okul müdürü, okulun son günü bayrak töreninde bu öğrencileri onore etmek için, tüm okulun önünde iftihar belgelerini veriyorlar.

Nasıl Geri Çekilir / İptal Edilir?

Büyük bir aksilik olmadıkça sınıf öğretmenleri yazdıkları iftihar belgesi dilekçesi iptaline gitmiyorlar. Sehven yanlış yazılan bilgilerde düzeltme amacıyla dilekçe geri alınıp, yenisi verilebiliyor.

Dalgınlık veya unutkanlık sonucunda yanlış/eksik isim yazdığınız dilekçenizi müdürden veya müdür yardımcısından geri isteyebiliyorsunuz. Geri çekme nedeninizi açıklayıp, yazdığınız yeni dilekçeyi verebilirsiniz. Bu işlem için herhangi bir prosedür bulunmuyor.

Olağan üstü bir durum olup, teklif edilen öğrenciye yakışmayacak davranışlar sergilemesi nedeniyle de verilen dilekçe geri çekilebilir. Okulun son haftasında, öğrencinin gayri ahlaki davranışlarda bulunması, kavgalara karışması nedeniyle sınıf öğretmenleri tarafından teklif geri çekilir. Öğrencinin ismi listeden silinerek, hazırlanan yeni dilekçe idareye teslim edilir.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar