Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Adliye / Nafaka Artırım Dilekçesi

Nafaka Artırım Dilekçesi

/
201 Views

Nafakalar, boşanma davalarının en büyük konularından biridir. Mahkeme tarafından verilen nafakanın bir kesin hükmü yoktur. Talepler doğrultusunda artırılabilir, kaldırılabilir veya azaltılabilir. Çünkü zamanla değişen şartlara bağlı olarak ödenen nafaka, günümüz şartlarını karşılamıyor olabilir. Bu gibi durumlarda nafaka artırım talebinde bulunabilirsiniz. Bu talebinizi nafaka artırım dilekçesi ile size en yakın Aile Mahkemesine başvuruyorsunuz.

Nafaka Artırım Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Mahkemece belirlenen nafaka ücreti, zamanla ihtiyaçlarınızı karşılayamaz hale gelebilir. Bu durumda nafaka arttırma talebinde bulunmak hakkınızdır.  Avukat aracılığıyla veya kendiniz Aile Mahkemesine nafaka artırım davası dilekçesi ile başvuruyorsunuz.

Dilekçenizi hazırlarken bazı hususlara dikkat etmeniz önemlidir. Öncelikli olarak dilekçenizin açıklama kısmında mutlaka lehinize yoksulluk nafakası hükmedildiğinden ve ilgili mahkeme kararından bahsetmeniz gerekiyor. Mahkemenin nafaka artırımını kabul edebilmesi için her iki tarafın da maddi durumlarında değişiklik olması gerekiyor. Bu nedenle, nafaka ücretinin artık geçiminizi karşılamadığını anlatıyorsunuz.

Kendi durumunuzu açıkladıktan sonra, davalının maddi durumundaki olumlu gelişmelerden bahsedebilirsiniz. Açıklamaları kısa ve net biçimde yapmalısınız. Dilekçenizde mutlaka sizin ve davalının adres, TC kimlik numarası, iletişim numarası gibi bilgileri yazmalısınız. Mahkemeye sunacağınız belge, -çocukların okul taksiti, aylık giderleri, kira vb gibi- tanık ifadelerini de dilekçenize ekliyorsunuz.

Nafaka Artırım Davası Dilekçe Örneği
Nafaka artırım için hazırlayacağınız dilekçe çok önemlidir. Çünkü konu hem hassastır hem de resmi bir kuruma veriyorsunuz. Bu nedenle gerekçelerinizin sağlam olduğu gibi sunumunuz da sağlam olmalıdır. Bu nedenle nafaka artırım davası dilekçe örnekleri incelemeden, dilekçenizi hazırlamayın.

Ülkemizde boşanma ve nafaka davaları sıklıkla yaşandığı için, internet ortamında birçok nafaka artırımı dilekçe örneği bulabilirsiniz. Bunları inceleyebilir, kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Word olarak bilgisayarınıza indirip, gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra, imzalayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, dilekçenize mahkemeye sunacağınız belgeleri unutmamanızdır.

Şayet, bilgisayardan çıktı alamıyorsanız, kendiniz de el yazınızla yazabilirsiniz. Bunun için aynı şekilde herhangi bir

nafaka artırım dilekçesi örneği baz alabilirsiniz.

Nafaka Artırımı Cevap Dilekçesi

Nafaka alanın, bunu artırma talebinde bulunabileceği gibi, nafaka ödeyenin de buna cevap verme hakkı bulunmaktadır. Davacının dilekçesi mahkeme kayıtlarına geçtikten sonra, davalıya tebligat yapılır. Tebligatı aldıktan iki hafta süre zarfında cevap vermeniz gerekiyor. Bunu da nafaka artırımı cevap dilekçesi ile yapıyorsunuz. Dilekçenizin kabul görmesi, fazladan nafaka ödemek istemiyorsanız, nafaka artırımı cevap dilekçesi örneği incelemenizde yarar vardır.

Öncelikli olarak, karşı tarafın iddialarını çürüten belge ve tanıkları hazırlamalısınız. İnternetten indireceğiniz veya şablon olarak kullanacağınız bir nafaka artırım cevap dilekçesi örneği ihtiyacınız olacaktır. Örnek dilekçe doğrultusunda, durumunuzu açıklayarak, Türk Medeni Kanunu ilgili maddelerini de ilgi tutarak, dilekçenizi hazırlayabilirsiniz.

Nafaka Artırım Davasına İtiraz Dilekçesi Örneği

Nafaka ücretinin ne kadar olacağını Aile Mahkemesi belirlemektedir. Nafaka alan kişi, bunun yetmediğini belirterek mahkemeye  başvurabilir. Davalıya tebligat yapıldığında 15 gün içerisinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Aynı şekilde mahkemeye bir itiraz dilekçesi yazıyorsunuz.

İtiraz dilekçenizi sağlam bir temele oturtarak yazmalısınız. Bunun için internette nafaka artırım davasına itiraz dilekçesi örneği çeşitleri bulunuyor. Bunları inceleyerek, etkili bir itiraz dilekçesi yazabilirsiniz. Kendinizin ve davacının ekonomik durumunu anlatabilir, gelir durumunuzun atfedildiği gibi yüksek olmadığını belirtebilirsiniz.

Gelişen hayat şartları nedeniyle nafaka artırım talepleri sıklıkla yapılmaktadır. Bunun için Aile Mahkemesine, bir dilekçeyle başvurup, nafaka artırım talebinde bulunabilirsiniz. Davalının da nafaka artırım talebine cevap ve itiraz hakkı bulunmaktadır. Burada karar verme organı mahkemedir. Gerekli araştırma ve incelemeler sonunda nafakayı artırabilir, aynı tutabilir veya indirebilir.

Bu yazımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız, paylaş butonuna basarak çevrenizle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar