Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Tecil İptal Ettirme Dilekçesi

Tecil İptal Ettirme Dilekçesi

/
2288 Views

Askerlik görevini tamamlamak isteyen kişilerin tecilleri var ise öncelikle tecil iptal ettirme dilekçesi hazırlaması gerekir. Özellikle eğitim veya sağlık sorunları gibi nedeni ile askerlik zamanı gelmiş olan kişiler bu hizmetlerini erteletme yoluna gidebiliyor. Bahsi geçen konularda yaşanan sorunların ortadan kalkması durumunda ise tecil işleminin bir dilekçe yardımı ile bozdurulması gerekir. 

Tecil İptal Ettirme Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Tecil İptal Ettirme Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur?

Askerlik tecil iptal ettirme dilekçesi askere gitmeye karar veren ve halen tecili devam edenler tarafından hazırlanmalıdır. Tecil işlemini iptal ettirmek için hazır dilekçe örneklerini kullanmak mümkündür. Bunun yanı sıra tercihe bağlı olarak işlemlerin e devlet üzerinden yapılma imkanı da söz konusudur. 

  • E devlet üzerinden yapılacak olan işlemlerde öncelikle PTT’ya başvurarak şifre alınması gerekiyor.
  • Hazırlanacak olan dilekçede tecil durumunun sonlandırılması talep edilmelidir.
  • Tecili iptal ettirmek istenen kişinin imzası ile hazırlanan dilekçede iletişim bilgilerine de yer vermek gerekiyor.

Öğrencilik nedeni ile tecilli olan kişilerin eğitimlerini tamamladıklarına ya da okul ile ilişkileri kalmadığına dair bir belgeyi de dilekçede bulundurmaları önemlidir.

Nereye Verilir / Nereye Gönderilir?

Askerlik görevini tamamlamak isteyenler tecil iptal ettirme dilekçesi ile il ya da ilçe komutanlıklarına başvurmaları gerekmektedir. Dilekçenin eksiksiz ve doğru olarak hazırlandığına emin olmalısınız. Hazırlanan dilekçede hataların bulunması işlemlerin yeniden yapılmasını gerektirebilir.

E devlet üzerinden yapılacak olan tecil iptal işlemleri için ise ASAL yoklama işlemleri sekmesine giriş yapmak gerekir. Böylece sistem otomatik olarak yönlendirme yapacaktır. E devlet aracılığı ile tecil iptal ettiren kişiler de yine dilekçe doldurmak durumundadır. Fakat bu dilekçeyi doldurduktan sonra herhangi bir komutanlığa yeniden başvuru yapmak durumunda değildir. Elden dilekçe verecekler ise bulundukları il ve ilçelerdeki yoklama bürolarına başvurmaları gerekir.

Tecil İptal Ettirme Dilekçesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Tecile sebep olan durumun ortadan kalkması ile birlikte tecil işleminin iptali için başvuru yapılması zorunlu bir işlemdir. Fakat bunun yanı sıra tecilli olan bir kişi herhangi bir sebebe bağlı kalmaksızın dilediği zaman tecilini iptal ettirerek vatani görevini yapmak istediğini bir dilekçe ile beyan edebilir. Bu gibi durumlarda dilekçe verildiği an itibari ile hemen işleme alınır.

Komutanlıklar tarafından işleme alınan tecil iptal dilekçesi bir hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Dilekçenin olumlu sonuçlanmasına yönelik tebliğ verilen iletişim adresleri üzerinden kişiye bildirilir. Böylece ilk yoklama döneminde de askere alım işlemleri tamamlanacaktır.

Nasıl Geri Çekilir / İptal Edilir?

Tecil iptali için hazırlanan dilekçe asker yoklama bürosuna verildiği andan itibaren hemen incelenmeye başlanır. Şartları sağlayan kişilerin ise iptal dilekçeleri kabul edilerek askere alma süreci başlatılabilir. Özellikle yaşanan sağlık sorunları ya da eğitim hayatına devam gibi kararlar nedeni ile verilen iptal dilekçesinin geri çekilmesi mümkündür.

İptal dilekçesini geri çekmek isteyen kişiler tecil iptal istemi nedeni ile verdikleri dilekçe kabul edilmeden önce yeni bir dilekçe ile durumlarını beyan etmelidir. Bu beyan işlemini ise dilekçeyi verdikleri tarihten en geç 2 gün içerisinde yapmaları gerekiyor. Tecilin iptali istemi kabul olduktan sonra verilecek olan geri çekme dilekçesinin bir hükmü olmayacağı için belirtilen sürelere dikkat etmekte yarar bulunuyor. 

Tecil bozduracağınız için çalışacağınız kurumdan çıkış yaparken kullanacağınız Askere Giderken İstifa Dilekçesi yazımıza da göz atabilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar