Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Nüfus / Adres Değişikliği Dilekçesi

Adres Değişikliği Dilekçesi

/
3935 Views

Nüfus işlemleri de dahil olmak üzere pek çok işlem ikametgahınızın bulunduğu yerden yürütülmektedir. Bu durum zaman zaman çeşitli sıkıntıları getirebilir. Adli veya idari makamlardan gelen tebliğler ikametgah adresine yapıldığından mağduriyetler de ortaya çıkabilir. Hak kayıplarının ortadan kaldırılması için adres değişikliği dilekçesi ile ikametgah adresinizi güncelleyebilirsiniz. Mükelleflerin yeni adresini vergi dairesine bildirmesi gerekir. 

Adres Değişikliği Dilekçe Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Adres Değişikliği Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur?

Adres değişikliği yapmak isteyen mükellefler açık bir dille dilekçe hazırlamak durumundadır. Dilerseniz hazır olan adres değişikliği dilekçesi şablonlarını da kullanabilirsiniz. Şablonda şu bilgilere yer vermek durumundasınız.

  • TC kimlik numarası ya da vergi numarası gibi açıklamalar bulunuyor.
  • Dilekçede son ikamet adresine ait bilgilerin yanı sıra yeni ikamet adresi de doğru biçimde belirtilmelidir.
  • İsim, soyisim ve iletişim bilgileri de dilekçede bulunmalı.
  • Adres değişikliğine dair dilekçe ile sadece ev adresini değil aynı zamanda iş adresini de değiştirebilirsiniz.

Lojmanda oturuyor veya Lojmana taşınacak iseniz Lojman Dilekçesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Şablonda yer alan boşlukları doğru olarak doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Dilekçenin bağlı olduğunuz yeni vergi dairesine yazılması gerekiyor. Son adımda ise dilekçenin, adres değiştirmek isteyen kişi tarafından imzalanması gerekir. 

Adres Değişikliği Dilekçesi Nereye Verilir / Nereye Gönderilir?

Nüfus Hizmetleri Kanunu tarafından belirttiği gibi herkesin tek bir ikametgah adresi bulunmak durumundadır. Adres değişikliği halinde ise kişinin bir dilekçe ile değişikliği bildirme yükümlülüğü bulunuyor. En geç 20 gün içerisinde adres değişikliklerinin nüfus idaresine bildirilmesi gerekiyor.

Nüfus idaresinin yanı sıra kişinin durumuna göre dış temsilciliklerin ya da su idaresi gibi adrese dayalı hizmet veren kurumların haberdar edilmesi önemlidir. Vergi mükellefi olan kişilerin ise hazırlamış oldukları dilekçeyi yeni ikametlerinde bulunan vergi dairesine bildirmesi istenir. Dilekçe, kurumlara hitaben ayrı ayrı yazılmalıdır. Sadece iş yerinizi taşıyorsanız bağlı olduğunuz vergi dairesine dilekçenizi vermeniz yeterli olacaktır. 

Farklı bir sorunuz var ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adres Değişikliği Dilekçesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Hazırlanmış olan adres değişikliği dilekçesi genellikle aynı gün içerisinde sonuca kavuşmaktadır. Gözden kaçırılmaması gereken konu ise dilekçede yer alan bilgilerin doğruluğudur. Dilekçe hatasız bir şekilde doldurulup imzalanmış ise aynı gün içerisinde dilekçe olumlu biçimde sonuçlanacaktır. Fakat dilekçede hataların ya da eksikliğin bulunması aynı işlemlerin yeniden yapılmasını gerektirecektir. Bu da adres değişikliği işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanması anlamına gerebilir. Ortaya çıkacak sorunların engellenmesi için mutlaka dilekçenin açık ve net olması gerekir. Siz de dilekçe örneğinden yararlanarak süreci sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz. 

Nasıl Geri Çekilir / İptal Edilir

Zorunlu durumlar nedeni ile adres değişikliğine dair hazırlanan dilekçe geri çekilebilir. Geri çekme işlemini de yine adres değişikliği talebinde bulunduğunuz kuruma yapmak durumundasınız. Eğer vergi mükellefliği nedeni ile yeni vergi dairesine başvuruda bulunmuşsanız yine aynı kuruma iptal başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat ev adresi değişikliklerinde talep aynı gün tamamlandığı için işlemi geri çekmeniz söz konusu bulmuyor. Bu durumda yeniden ikametgah değişikliği talebinde bulunma hakkınız ise saklı kalıyor. Yabancılar ise konsolosluklara ya da dış temsilciliklere yaptıkları başvuruyu geri çekme imkanına sahiptir. İşlemin iptalinin nedenini belirten bir dilekçe ile talebinizi yetkili kuruma bildirmeniz gerekir. Aksi halde talebiniz işleme alınacak ve adres değişikliğiniz tamamlanacaktır.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar