Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Adliye / İlamsız Takibe İtiraz Dilekçesi

İlamsız Takibe İtiraz Dilekçesi

/
2644 Views

Borçlu, takibe alındığı taktirde bazı şartlara bağlı olarak icra dairesine dilekçe yoluyla itirazda bulunma hakkına sahiptir. Borcunun olmadığını ileri sürmek, vadesinin gelmediğini söylemek ya da borcun şarta bağlı olduğunu iddia etmek itiraz nedenleri arasında sayılabilir. 
Sahte senet düzenlenmiş olması, imzanın borçlu görünen kişiye ait olmaması itirazın haklı sebepleri arasında sayılabilir. Detaylar incelenerek ilamsız takibe itiraz dilekçesi için yanıt verilmektedir. 

İlamsız Takibe İtiraz Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

İlamsız Takibe İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur? 

Borçlunun takibe alınan borç tutanağı için itirazda bulunması belli şartları öne sürmesine bağlıdır. 

  • Borcunun olmadığını öne süren kişi itiraz edebilir. 
  • Borcun bir kısmının kendisine ait olmadığını iddia edebilir. Buna ise kısmi itiraz adı verilmektedir. 
  • Senette bulunan imzanın kendisine ait olmadığını iddia ettiği taktirde adli soruşturma başlatılmaktadır. Çünkü bu noktada sahte senet düzenleme hakkında problem yaşanmaktadır.
  • Borcu kabul edip vadesinin henüz gelmediğini belirtmek de mümkündür. 

Bu noktada ilamsız takibe itiraz dilekçesi bazı hususlara dikkat edilerek doldurulur. Öncelikle sebepler açıkça belirtilmelidir. Borçlu ve alacaklı isimleri belirtilmeli, sonuç ve istem yazıya aktarılmalıdır. 

İlamsız Takibe İtiraz Dilekçesi Nereye Verilir / Nereye Gönderilir? 

Borçlu kişi ya da borçlu görünen kişi takibe alındıysa öncelikle şartlar dikkate alınmalıdır. Borca ya da süreye itiraz etmek isteyen borçlu öncelikle takibe alındığının ardından 7 gün içinde icra dairesine dilekçe yoluyla başvurmalıdır. İcra dairesi yerine icra mahkemesine yapılan başvurular kabul edilmemektedir. 

İtirazın yapıldığı yer ödeme emrini adrese gönderen icra dairesine yapılmak zorundadır. Borçlu emri gönderen icra dairesine uzak olduğu taktirde kendi adresine yakın olan icra dairesine de yapabilir. Böyle bir durumda dilekçe ve giderleri emri veren icra dairesine iletmektedir. Ayrıca ilamsız takibe itiraz dilekçesi 7 gün içinde gönderildiği zaman hemen icra tutanakına eklenir. 

Ne Zaman Sonuçlanır?

Alacaklının borçluya icra dairesi yoluyla göndermiş olduğu ödeme emrine, borçlu görünen kişinin itiraz etme hakkı vardır. Bu itiraz hakkı için süre tanınmaktadır. Bu süre emrin adrese ulaştığı andan itibaren 7 gündür. Ancak bazı durumlarda gecikmiş itiraz hakkı da mevcuttur. Gecikmiş itiraz doğrudan icra mahkemesine yapılmaktadır.

Yedi gün içinde yapılan itiraz direk incelemeye alınmaktadır. Bu süreç ise icra takip aşamasını otomatik olarak durdurur. Gecikmiş itiraz sebepleriyle birlikte icra mahkemesine  bildirilir. Öncelikle sebeplerin doğruluğu test edilir. Doğruluğu kanıtlandığı taktirde bu aşamada da icra takip süreci durmaktadır.

Borçlunun borç durumu incelemeye alınır. Deliller toplanır ve öne sürdüğü şartlar kanıtlanırsa olumlu dönüş yapılır. Süreç icra durumuna göre değişmektedir.

Nasıl Geri Çevrilir / İptal Edilir?

İcra takibine itiraz dilekçesini geri çevirmek için öncelikle dilekçenin gönderildiği süreç dikkate alınmalıdır. Gönderilen dilekçe icra dairesi tarafından icra mahkemesine sunulduğu taktirde geri çevirmek mümkün değildir. 3 iş günü içinde işleme koyulmayan dilekçeler geri çevrilebilir. 
İşleme koyulan dilekçeyi iptal etmek için yeni bir dilekçe yazmak zorunludur. Bu dilekçede icra takibine itiraz dilekçesini geri almak istediğini geçerli sebepleriyle ifade etmek büyük öneme sahiptir. İptal dilekçesi kısa sürede sonuçlanmaktadır. Borçlunun borcunu ödemesi de dilekçenin iptal edilmesini sağlayan unsurlar arasındadır.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar