Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Patent Dilekçesi

Patent Dilekçesi

/
1919 Views

Herhangi bir buluşun tescili için Türk Patent Enstitüsüne başvuru yapmak gerekir. Böylece buluş ve buluş sahibi tescillendiği için buluş üzerinde başka söz sahibi bulunmayacaktır. Özellikle maddi ve manevi olarak hak kaybı yaşamak istemeyenler patent dilekçesi hazırlayarak başvuruda bulunmak durumundadır. Başvuru yapılırken dilekçenin yanı sıra tarifnamenin de bulunması gerektiğini unutmamakta yarar var.

Patent Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur?

Şablon biçiminde hazırlanan dilekçe örneğini doldurarak işlem gerçekleştirilebilir. Dilekçeyi bilgisayar ortamında doldurmak gerekir. Özellikle buluş sahibi ve başvuru sahibi farklı kişiler ise dilekçede bu detayı belirtmek gerekir. Buluş sahibi ve başvuru sahibi arasındaki ilişkinin de belirtilmesinde yarar vardır. Zaten dilekçenin ilk kısmında bu detaylara yer verilen bir düzenleme bulunuyor. Başvuru ve buluş sahibi aynı kişi ise de dilekçede belirtilmesi istenir. Patent vekil tarafından alınacak ise vekile ait kimlik bilgilerine yer vermek de önemlidir. Eğer başvuru sahibi yurt dışında ikamet ediyor ise dilekçe vekil tarafından hazırlanabilir. Buluş başlığı ve referans numarasını da doğru belirtmeniz önemli konular arasında yer alıyor. 

Patent Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Patent Dilekçesi Nereye Verilir / Nereye Gönderilir?

Net, açık ve anlaşılır bir patent dilekçesi hazırlandıktan sonra dilekçe diğer evraklar ile birlikte Patent Enstitüsüne gönderilmek durumundadır. Verilen dilekçede patenti istenen buluşa dair detaylar da belirtilmek zorundadır. Özellikle buluş ile neyin amaçlandığı ve buluşun ne gibi katkısının olduğu belirtilmelidir. Yapılan başvuru ile birlikte buluş sahibinin Patent Enstitüsünden ne gibi bir beklenti içerisinde olduğunu de ifade etmesi yararlı olacaktır. Enstitü rezervasyonlu bir biçimde çalışıyor. Bu neden ile başvuru dilekçenizi iletmeye gitmeden önce mutlaka randevu almalısınız. Randevu işlemleri resmi web sitesi üzerinden yapılıyor. Her ilde kabul ofislerinin de bulunduğunu unutmayın. Dilerseniz başvuru dilekçenizi ikamet ettiğiniz şehirdeki kabul ofisine de verebilirsiniz. Evrakları posta yolu ile de Ankara’da ki merkeze gönderebilirsiniz. 

Ne Zaman Sonuçlanır?

Kanunda belirtilen hususların tam olarak yerine getirilmesi durumunda 18 ay ile 36 ay arasında sonuçlanıyor. Fakat evraklarda ve dilekçede eksiklerin olması durumunda süreç biraz daha uzayacaktır. Dilekçede eksiklerin olması durumunda eksikliklerin giderilmesi için başvuru sahibine ya da vekile 2 aylık ek süre verilir. Bu süre içerisinde dilekçede bulunan eksikliklerin giderilmesi beklenir. Eğer belirlenen süre içinde eksiklikle giderilmez ise başvuru iptal edilir. Bu durumda başvuru sahibi süreci yeniden başlatabilmek için yeni bir dilekçe hazırlamak durumunda kalır. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için sürecin iyi yönetilmesi gerekir. 

Patent Başvurusu Nasıl Geri Çekilir/ İptal Edilir?

Patent başvurusu yapıldıktan sonra verilen dilekçe geri çekilebilir. Bu durumda yeni bir dilekçe örneği hazırlamak gerekir. Verilen patent dilekçesi verildikten 30 günlük süre içinde dilekçenin geri çekilme hakkı vardır. Başvurunun kabul edilip patentin verilmesi durumunda ise iptal dilekçesinin geçerliliği olmayacaktır. Buluşun durumuna bağlı olarak alınan patentin 3 ile 5 yıl süre ile geçerliliği bulunuyor. Bu süre içerisinde buluşa dair tüm yasal haklar icat sahibine aittir. Süre biçiminde tercihe göre patent yenilenmeyebilir. Fakat patentin sağladığı haklara sahip olabilmek için belirlenen süre zarfında yeniden başvuru yaparak patent yenilemeniz gerekir. 


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar