Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Belediye / Belediye Başkanlığına Dilekçe Örneği

Belediye Başkanlığına Dilekçe Örneği

/
4895 Views

Belediyelerle herhangi bir işleminizde düzenlediğiniz dilekçe örneği belediye başkanlığına vermeniz gerekir. Özel kişilerin genellikle belediyelerle işleri yoktur. Esnaf veya işletme sahibiyseniz belediyeyle olan herhangi bir işleminizde yazılı dilekçeyle başvurmanız gerekiyor. Bu durumda belediye başkanlığına dilekçe nasıl yazılır diye sorabilirsiniz. İnternette ve birçok belediyenin internet sayfasında belediye başkanlığına dilekçe örneğini göster dediğinizde bulabilirsiniz.

Belediyeden Araç İsteme Dilekçesi

Belediyeler halka hizmet amaçlı olarak çalışıyorlar. Özel durumlar nedeniyle araç gereksinimine ihtiyaç duyduğunuzda belediyeden araç isteyebiliyorsunuz. Bunun için belediyeden araç isteme dilekçesi yazmanız gerekiyor. Belediyeden ihtiyacınıza göre küçük veya büyük araç talebinde bulunabilirsiniz.

Vatandaşlar genellikle düğün veya cenaze için otobüs gibi büyük araç isteminde bulunuyorlar. Okullar da geziler için belediyeden minibüs veya otobüs isteğinde bulunuyorlar. Taleplerinizi bulunduğunuz ilçenin veya büyükşehir belediye başkanlığına dilekçe yazarak iletmeniz gerekiyor.

Dilekçenizde hangi aracı, niçin ve ne kadar süreli istediğinizi açıkça belirtmelisiniz. Böylece dilekçenizin inceleme ve onay süreciniz kısaltmış olursunuz. Dilekçenizi elden teslim etmeniz önemlidir. Büyük araçlarda belediye detaylı bir inceleme yapıyor. Aracın istenme sebebinin doğruluğunu araştırıyorlar. Büyük araçlarda size şoför tahsis ediyorlar. Akşam olunca şoför aracı alarak, belediyeye geri götürüyor. Küçük araç isteklerinizde şoför tahsis edilmiyor.

Yazmış olduğunuz belediye başkanlığına talep dilekçesi onaylandığında, belediyeye çağrılıyorsunuz. Araç teslim belgesi imzalıyorsunuz.

Belediyeler Arası Nakil Dilekçesi Örneği

Her belediye farklı birer kurumdur. Bu nedenle belediyeler arası geçişler tayinle değil kurumlar arası geçişle yapılıyor. Başka bir belediyeye geçmek istediğinizde o belediyeye belediyeler arası nakil dilekçesi örneği veriyorsunuz.

Ailevi nedenlerden, eğitimini aldığınız mesleği yapmak istemeniz, sizin veya çocuğunuzun yüksek eğitimi için bir başka ildeki belediyeye geçiş talebinde bulunabilirsiniz. Örneğin eğitim için İstanbul’a gitmek zorundasınız. Bunun için istanbul büyükşehir belediye başkanlığına dilekçe yazmanız gerekiyor.  Başka bir belediyeye geçişin prosedürleri bulunuyor. Öncelikle bunu iyi okuyup, uygulamanız gerekiyor.

Başka bir belediyeye geçiş yapmak istemeden önce kendi kurumunuzdan izin istemeniz gerekiyor. Kendi kurumunuz izin vermeden, başka bir kuruma geçiş yapamazsınız. Yapsanız bile, kurumunuz onay vermediği için nakil olamıyorsunuz.

İnternette veya belediyelerin internet sayfalarında belediye başkanlığına dilekçe örnekleri bulunuyor. Bunlardan birini kendinize uyarlayıp dilekçenizi hazırlayabilirsiniz. Dilekçenizi nakil olmak istediğiniz belediyenin Yazı İşleri Müdürlüğü’ne veya Personel Daire Başkanlığına teslim ediyorsunuz.

Burada unutmamanız gereken husus nakil başvurusunda bulunduğunuz kurumun takdir hakkı bulunuyor. Yani size mutlaka olumla yanıt vermeleri gerekmiyor. Başvurduğunuz kurum nakil dilekçenizi kabul ettiğinde, çalıştığınız belediyeyle yazışmaya başlıyor. Çalıştığınız belediyeden muvafakat yazısı geldiğinde de ilişik kesme yazısını yazıyorlar.

Belediyeden Otobüs – Araç İsteme Dilekçesi

Belediyeler kendi sınırları içinde bulunan özel veya tüzel kişilerin araç talep işlemlerini karşılıyorlar. Ekstra özel istekler dışında genellikle araç talep istekleri olumlu kabul ediliyor. Talebinizin kabul edilebilmesi için belediyeden otobüs araç isteme dilekçesi yazmanız gerekiyor.

Okullar, dernek ve vakıflar, spor kulüpleri, resmi kurumlar araç isteğinde bulunabiliyorlar. Vatandaşlar da cenazeleri veya düğünleri için otobüs talebinde bulunabiliyorlar. Cenaze işlemlerinde belediyeler şehir içi ve şehir dışı araç temininde yardımcı oluyorlar.

Özel veya tüzel kişiler olun ilgili belediyenin Yazı İşleri Müdürlüğü’ne araç talep dilekçesi yazmanız gerekiyor. Dilekçenizi elden teslim etmeniz, onay sürecini kısaltacaktır. Ayrıca otobüsü neden istediğinizi ayrıntılı ve açıkça belirtmelisiniz. Kurumlar tüzel kimlikleriyle başvurduğundan süreç daha kısa sürüyor.

Vatandaş olarak otobüs isteğinde bulunduğunuzda, detaylı bir araştırma yapıyorlar. Dilekçenizde mutlaka ikametgah adresinizi ve otobüsün nereye gönderileceğini açıkça belirtmelisiniz. İletişim numaranızı ve TC kimlik numaranızı eklemeyi de unutmayın. Dilekçe de olmazsa olmaz imzanızı atmayı sakın unutmayın. İmzasız dilekçeler kabul edilmez ve onaya girmez.

Belediyeye Yol Yapımı İçin Araç Dilekçe Örneği

Yaşadığınız mahallenin/sokağın yollarından memnun olmayabilirsiniz. Yollarınız bozuk ve kullanılamaz haldeyse belediyeye yol yapımı için dilekçe örneği verebilirsiniz. Bunu belediye başkanlığına talep dilekçesi olarak yazabilirsiniz. Dilekçenizi en doğru ve anlaşılır şekilde yazmak istiyorsanız, internet ortamında belediye başkanlığına yazılan dilekçe örnekleri bulunuyor. Bunları inceleyerek, dilekçenizi oluşturabilirsiniz.

En basit anlamda dilekçenizde sorununuzu belirtmenizdir. Bunu belediye başkanlığına şikayet dilekçe örneği olarak da kabul edebilirsiniz. Öncelikle dilekçenize başlık olarak bulunduğunuz belediyenin adını yazıyorsunuz. Örnek olarak “ Ceyhan Belediye Başkanlığına” diye başlık atmalısınız.  “Başkanlığına” yazısının altına da büyük harflerle ili yazıyorsunuz.

Dilekçenize sorununuzu ve talebinizi yazıyorsunuz. Yaşadığınız mahalle/sokaktaki yolların bozukluğu nedeniyle ulaşımın zor olmasından ve insanların rahat hareket edememelerinden bahsedebilirsiniz.
İkinci paragrafta isteğinizi yazıyorsunuz. Asfalt ve kaldırım döşemelerinin yenilenmesini/yapılmasını/düzeltilmesini isteyebilirsiniz.

Üçüncü paragrafta da “Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.” Diye yazıyorsunuz. Sol alt tarafa ikametgah adresinizi, telefon numaranızı, TC numaranızı yazıyorsunuz. Sağ tarafa tarih, adınız, soyadınız ve imzanızı atıyorsunuz.

Belediyeye Dilekçe Nasıl Yazılır?

Belediyelere dilekçe yazmak için özel eğitim almanız veya becerikli olmanız gerekmiyor. Bilgi almak, talep ve şikayetleriniz için elinizin kalem tutması yeterlidir. Buna rağmen belediyeye dilekçe nasıl yazılır diye merak edebilirsiniz.

İnternet ortamında ve belediyelerin kendi internet sayfalarında belediye başkanlığına şikayet dilekçe örneği bulunuyor. Bunlarla birlikte belediye başkanlığına dilekçe nasıl yazılır örnek dilekçeleri bulabilirsiniz.
Dilekçe yazmadaki en önemli nokta istek, bilgi veya şikayet konusunu açıkça belirtmenizdir. Buna göre;

  • Belediyeler arası geçiş yapmak istiyorsanız, geçiş nedeninizi açıkça belirtmeniz,
  • Araç istiyorsanız nedenini açıklamanız,
  • Bilgi talep ediyorsanız, konuyu ve olayı açıkça yazmanız,
  • Yaşadığınız çevre için istiyorsanız, durumu açıkça belirtmeniz,
  • Kendiniz için bir istekte bulunuyorsanız istek nedeninizi detaylı anlatmanız,
  • Hangi konuda bilgi veya hizmet almak istiyorsanız belediyenin o birimine dilekçe yazmanız gerekiyor.

Belediye Başkanlığına Dilekçe Yazma

Belediyeler birer kurum oldukları için kendi içlerinde birimlere ayrılırlar. Her birimin de kendi görev alanları bulunuyor. Bu nedenle hangi konuda belediye başkanlığına dilekçe yazma yapacaksanız, belediyenin o birimine yazacaksınız.

Araç istek, nakil ve bilgi alma dilekçelerinizi Yazı İşleri Müdürlüğü’ne yazıyorsunuz. Yol yapımı için Fen İşleri Dairesi’ne yazıyorsunuz. İstediğiniz araçları almak, evinizden veya mahallenizden moloz kaldırmak işlemleriniz için Makine İkmal Dairesi’ne yazıyorsunuz.

Ağaç kesimi, okul veya siteniz için fidan ve bank istemlerinizi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne yapıyorsunuz. Dilekçenizin en üstüne belediyenin adını yazıyorsunuz. Altına da belediyenin birimini yazıyorsunuz. Daha sonra bilgi / istek / şikayet konunuzu yazıyorsunuz.

Belediye Başkanlığına Dilekçe Örneği İndir

Belediyelerle olan bütün işlemlerinizi dilekçe aracılığıyla yapmak zorundasınız. Belediyelere yazılan dilekçeler teknik konulara girmediği için yazılması kolaydır. Belediyelerin kendi sayfalarında belediye başkanlığına dilekçe örneği indir bulabilirsiniz. bu örnekler fikir edinmeniz açısından yararlıdır. Dilekçede neler bulunması gerektiğini kavramış olursunuz.

Belediyeler resmi kurumlar oldukları için yazdığınız dilekçelerin usulüne uygun olması gereklidir. Mutlaka bilgisayarda veya daktiloda yazmanız gerekmiyor. Okunaklı ve anlaşılır biçimde elinizle de yazabilirsiniz. İkametgah adresiniz, adınız, soyadınız, dilekçe tarihi ve imzanız dilekçede mutlaka olmalıdır. Zaten internette, belediye başkanlığına dilekçe örneğini göster dediğinizde bunları görebilirsiniz.

Belediyeler için sadece bilgi, talep ve şikayet dilekçe örnekleri bulunmuyor. Bunlarla birlikte belediye başkanlığı aday adayı dilekçe örneği, belediye başkanlığı istifa dilekçesi örnekleri de bulunuyor. Dilekçe örneklerini inceleyip, belediye başkanlığına dilekçe yazma işleminizi rahatça yapabilirsiniz.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar