Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Lütfen Reklam Engelleme Eklentisini Pasif Duruma Getirip Sayfayı Yenileyiniz!

İçeriğimiz ile ilgilendiğiniz için mutluyuz, fakat reklamların getirdiği maddi destek olmadan sizler için kaliteli ve ücretsiz içerikler üretip paylaşmaya devam edemeyiz. Anlayışınız için teşekkürler.


Anasayfa / Diğer / Pasaport Dilekçesi

Pasaport Dilekçesi

/
4179 Views

Yurt dışına çıkmak için gerekli olan en önemli evrakların başında kimlik yerine de geçen pasaporttur. Pasaport alabilmek için talepte bulunacak olan kişilerin pasaport dilekçesi yazarak ilgili makamlara bu dilekçeleri ibraz etmeleri gerekiyor. Yurt dışına çıkmak isteyenlerin pasaport dilekçesi ile kendilerine bağlı emniyet müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor. Emniyet müdürlüğü dilekçeyi inceledikten sonra pasaport için gerekli olan diğer evrakların da temin edilmesini istiyor. 

Pasaport Dilekçesi Örneği

Private File - Access Forbidden
Private File - Access Forbidden

Pasaport Dilekçesi Nasıl Yazılır / Doldurulur?

Pasaport dilekçesi de resmi bir yazışma olmasından dolayı belli bir usule göre doldurulması gerekiyor. Öncelikle dilekçenin sağ üst köşesine tarih yazılmalıdır. Sayfanın orta kısmına ise ilgili emniyet müdürlüğü yazılır. Başlığın hemen altına da konu yazılır. Konu aynı zamanda talep ve istem olarak da değerlendiriliyor.

Konunun yazılmasından sonra açıklama kısmına geçilir. Açıklama kısmında pasaport talebinde bulunulduğu belirtilir. Dilekçenin metin kısmının son kısmına da arz edilerek metin bitirilir. Metinin bitmesinden sonra ise talep sahibinin adı, soyadı ve imzası yer almalıdır. Dilekçe bu usullere göre doldurularak ilgili emniyet müdürlüğüne teslim edilir. 

Ayrıca pasaport talep formlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Pasaport Dilekçesi Nereye Teslim Edilir?

Yurt dışına çıkmak isteyen kişiler pasaport dilekçesi ile bağlı bulundukları emniyet müdürlüğüne talepte bulunabiliyorlar. Bu konuda internet üzerinden öncelikle randevu alınması gerekiyor.

Emniyet tarafından yerine getirilen pasaport işlemlerinde emniyetin çalışma yoğunluğu da göz önünde bulundurularak randevu sistemi ile pasaport başvurularında bulunmak mümkün oluyor.

Dilekçe randevu tarihinde emniyete teslim edilerek emniyette gerekli inceleme ve araştırmalar yapılarak nüfus müdürlüklerine olur yazısı yazarak kişilerin pasaport işlemlerine onay veriliyor. Yapılan işlemlerden sonra pasaport cüzdanı içerisine kişisel bilgiler resmi makamlarca yazılarak hazır olduğunda talep sahibine teslim ediliyor.

Pasaport Dilekçesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Pasaport almak isteyen kişiler pasaport dilekçesi ile resmi makamlara başvuru yaptıklarında gerekli incelemeler yapılıyor. Ancak bu taleplerin ne kadar sürede sonuçlanacağı yaşanılan ve nüfus yoğunluğunun yoğun olmasına göre değişiyor.

Özellikle bu talep ve sonuç süresi büyük şehirler de daha uzun sürerken küçük yerleşim yerlerindeki talep ve sonuç işlemleri yoğunluğun az olmasına bağlı olarak daha kısa süre içerisinde sonuçlanıyor.

Pasaport işlemlerinin bitmesinden önce pasaport dilekçelerinin usullere uygun olup olmadığı araştırıldığından öncelikle bu dilekçelerin incelenmesi yapılıyor. Eğer ki pasaport dilekçeleri usul ve yasalara uygun ise pasaportun onay sürecine geçiliyor. 

Nasıl Geri Çekilir / İptal Edilir?

Yurt dışı planı olan ve bu planını yerine getirmek isteyen kişiler pasaportları yok ise öncelikle pasaport talebinde bulunmaları gerekiyor. Pasaport talebinde bulunan ancak sonraki aşamada bundan vazgeçen kişiler pasaport işlemlerinin iptal edilmesi için dilekçe yazmaları gerekiyor.

Yazılan ikinci dilekçe pasaport dilekçesi işleme alındığında işlemlerin durdurulması ya da iptal edilmesi talebini içermesi gerekiyor. Emniyet müdürlüğüne pasaport talep dilekçesinin iptal edilmesi ya da geri çekilmesi talepli dilekçe verildiğinde emniyet müdürlüğü iptal ya da geri çekme dilekçesini inceleyerek gerekli yasal işlemleri başlatıyor.

Ancak iptal ya da geri çekme dilekçesinde şahsın geri çekmeye neden olan konuyu açıkça belirtmesi gerekiyor. Bu neden belirtilmediği takdirde geri çekme dilekçeleri işleme alınmıyor. Bu dilekçeler usulüne uygun bir şekilde yazıldığında pasaport işlemlerinin iptal edildiği kararı talep sahibine bildiriliyor. 

Ayrıca işinize ara verirken Avans Dilekçesi örneğine de ihtiyacınız olabilir.


  • Facebook
  • Twitter
  • Google+
  • Linkedin

Email Bülteni

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için kayıt olun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar